MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nasz instruktor radzi... Jakie narty, buty, kije

Wojciech Gajewski - instruktor wykładowca PZN
Ciągłe poszukiwanie nowych wrażeń i dynamiczny rozwój techniki narciarskiej sprawiły, że narciarstwo odżyło. Jazda techniką carvingową stała się znacznie ciekawsza, przyjemniejsza oraz łatwiejsza do nauki.

NARTY

Zasada prowadzenia skrętu na krawędzi występująca w snowboardzie została wykorzystana przy projektowaniu nowych konstrukcji nart. Zmieniła się geometria, narty są dużo krótsze, a ich wykrój boczny bardziej wyraźny niż w nartach tradycyjnych.
Biorąc pod uwagę długość promienia wycięcia bocznego, możemy wyróżnić kilka grup nart o różnym przeznaczeniu.

  • Najkrótsze promienie (9-13 m) - to specjalistyczne narty do slalomu i fun curvingu.
  • Średnie promienienie (13-17 m) - to narty crossowe lub allround.
  • Długie promienie (18 m i więcej) - to narty specjalistyczne do slalomu giganta i jazdy poza trasami.

    Różnorodność rodzajów nart stwarza pewną trudność w odpowiednim doborze grupy i długości.

  • Narciarzom bardzo dobrze jeżdżącym i odpowiednio przygotowanych fizycznie do sezonu proponuję typowe narty slalomowe lub grupę nart fun curving. Grupa ta wymaga od narciarza dużej siły mięśni nóg i odpowiedniej sprawności.
    Długość dobieramy odejmując od wzrostu 5 - 10 cm.

  • Narciarzom dobrze jeżdżącym, średniozaawansowanym, którzy chcą poczuć przyjemność jazdy w różnych warunkach, proponuję wybranie nart z grupy allround, charakteryzującej się średnimi promieniami wycięcia bocznego. Tego typu narty pozwalają na bardzo swobodną jazdę podczas wykonywania zarówno krótkich, jak i długich skrętów. Zachowują się bardzo stabilnie przy jeździe na wprost, np. na nartostradach i wszelkiego rodzaju dojazdach.
    Długość dobieramy odejmując od 5 do 10 cm od wzrostu.

  • Dla początkujących najlepsze są narty o krótszych i średnich promieniach, nieco szersze w części środkowej. Ich konstrukcja pozwala na swobodne wykonywanie ewolucji kątowych opartych na ześlizgach.
    Długość dobieramy odejmując od wzrostu 10-15 cm.



    WIĄZANIA

    Obecnie na rynku niemal 90 procent modeli nart oferowanych jest razem z wiązaniami. W przypadku, gdy musimy dokonać wyboru wiązań, kierujemy się następującymi zasadami:

    - skala wypięcia powinna być tak dobrana, by po dokonaniu regulacji siły wypięcia wskaźnik na podziałce wiązania znalazł się powyżej środka skali;

    - jeśli jest to możliwe, należy dobierać wiązania z przesuwną główką i piętką, co umożliwi idealne ustawienie środka buta w miejscu środka montażowego narty;

    - dobieramy wiązanie odpowiadające kształtowi zelówki;

    - nie należy montować wiązań dziecięcych w nartach dla dorosłych;

    - po zamontowaniu zaleca się dokonanie testu w specjalistycznym serwisie posiadającym przyrząd do pomiaru ustawienia wiązań.

    BUTY

    Jednym z najważniejszych elementów sprzętu narciarskiego są buty. Od prawidłowego ich doboru zależeć będzie nasza wygoda, bezpieczeństwo i postępy w szkoleniu.
    Przy doborze zwracamy szczególną uwagę na obowiązujące w tej materii zasady.

  • Wielkość buta powinna być taka sama jak w codziennym obuwiu, a nie - jak to się powszechnie utarło - o jeden, lub dwa numery większa. Dla upewnienia się, czy wybrany rozmiar będzie odpowiedni, należy wyjąć but wewnętrzny ze skorupy i założyć na nogę. Przesunąć stopę w kierunku przodu buta, aż do dotknięcia palcem skorupy. Powstały odstęp pomiędzy końcem pięty a tyłem skorupy powinien wynosić w butach wysokiej klasy do 1 cm, a w butach typu soft - do 2 cm.

  • Dla bardzo dobrych narciarzy twardość butów powinna mieścić się w granicach od 80 do 110, dla średniozaawansowanych - poniżej 70. Początkującym zalecam dobór butów z grupy soft, gdzie wygoda i termoizolacja odgrywa znaczącą rolę.

  • Bardzo dobrym rozwiązaniem, stosowanym przez większość firm produkujących buty, są termoformowalne wkłady wewnętrzne, pozwalające na indywidualne dopasowanie do stopy.

    KIJE

    Odwracamy kijek rękojeścią na dół, następnie chwytamy ręką pod talerzyk. Ręka w łokciu powinna zgiąć się pod kątem prostym.

    Mam nadzieję, że informacje te pomogą Państwu w prawidłowym doborze sprzętu. Życzę udanych zjazdów.


  • od 7 lat
    Wideo

    Zaczęły się wakacje. Dalej pomimo wysokich cen wybieramy Polskę

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto