Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naprawmyto.pl chce zmienić Kraków. "Nie marnujmy energii!" [zdjęcia]

Aleksander Glowania
Aleksander Glowania
Naprawmyto
Naprawmyto Łukasz Żołądź
Czy serwisowi Naprawmyto.pl uda się namówić krakowian do tego, by chętniej zgłaszali miejskie problemy?

Podoba Wam się Kraków pokazany w Google Street View?


Serwis powstał w połowie 2011 roku, ale na dobre ruszył kilka tygodni temu i do końca sierpnia 2012 roku będzie w fazie pilotażu. Na razie obejmuje 10 miast, w tym Kraków, ale docelowo ma obejmować całą Polskę. - Serwis Naprawmyto.pl umożliwia swoim użytkownikom zgłaszanie problemów w przestrzeni publicznej, zaobserwowanych w najbliższym otoczeniu - tłumaczy Marcin Gołąbek z krakowskiego serwisu. - Tworząc go, wyszliśmy z założenia, że wszystkim nam powinno zależeć na jakości przestrzeni, w której żyjemy i działamy. Jeżeli widzimy coś, co wpływa negatywnie na nasze otoczenie, wymaga uwagi czy naprawy, nie powinniśmy przechodzić koło tego obojętnie, licząc że "samo się zrobi".

Operatorami serwisu są organizacje pozarządowe, które uzyskały na ten cel wsparcie finansowe z Fundacji im. Stefana Batorego. Ich zadaniem jest przetestowanie działania serwisu w kontekście lokalnym, w tym administracja instancją, budowa partnerstwa z samorządem i promocja serwisu wśród mieszkańców.

Inicjatorem i fundatorem budowy serwisu jest Fundacja im. Stefana Batorego. Za koordynację prac nad powstaniem serwisu odpowiada Pracownia Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia".

Jak działa serwis Naprawmyto.pl?

Podstawową funkcją serwisu jest mapowanie i zgłaszanie problemów, m.in. w takich obszarach jak infrastruktura, czystość publiczna, bezpieczeństwo czy źle działające usługi publiczne. - Można to zrobić w prosty sposób poprzez stronę internetową lub aplikację na urządzenia mobilne. Każde zgłoszenie jest rejestrowane w systemie, a odpowiedni komunikat przekazywany do instytucji publicznych odpowiedzialnych za daną kwestię. Tym sposobem może serwis może służyć jako kanał dwustronnej komunikacji na linii władza-obywatele - dodaje Gołąbek.

"Szkoda energii na narzekanie!"

Agnieszka Matuszyńska-Dziewitek z Fundacji Inicjatyw Społecznych Plan C, która współtworzy projekt przyznaje, że jednym z najważniejszych zadań serwisu Naprawmyto.pl jest zaangażowanie mieszkańców Krakowa. - Często nam się wydaje, że to co widzimy, to nie jest nasza sprawa. Nam się to nie podoba, ale ktoś, jacyś "oni" to zrobią. Siłą portalu właśnie może być to, że uda się zaanimować pozytywną energię wśród mieszkańców - żeby przestali narzekać, a zaczęli działać. Szkoda energii na narzekanie!

Kliknij w zdjęcie i zobacz więcej!
Dama z gronostajem wróciła!Krakowskie dworce przed laty [zdjęcia]
Regiomoto.pl - motoryzacyjne newsy
UJ najlepszy w Polsce!
Dodaj artykuł Dodaj zdjęcia
Dodaj imprezę
Bloguj z MM
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Naprawmyto.pl chce zmienić Kraków. "Nie marnujmy energii!" [zdjęcia] - Kraków Nasze Miasto

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto