Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najlepsze spektakle minionego sezonu w Krakowie. Znamy program festiwalu Boska Komedia

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
"Genialna przyjaciółka" Starego Teatru wyreżyserowana przez Ewelinę Marciniak to jeden ze spektakli konkursowych tegorocznej odsłony Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia
"Genialna przyjaciółka" Starego Teatru wyreżyserowana przez Ewelinę Marciniak to jeden ze spektakli konkursowych tegorocznej odsłony Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia Anna Kaczmarz / Polska Press
Ponad dwadzieścia przedstawień z Polski i zagranicy, w tym siedem najlepszych realizacji minionego sezonu, które zmierzą się w konkursie o statuetkę Boskiego Komedianta, legendy polskiej sceny i debiutanci, ale przede wszystkim teatralne emocje, przemyślenia i przeżycia, które co roku sprawiają, że zimowe wieczory w Krakowie bywają niezwykle gorące. Od 8 do 16 grudnia potrwa tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia.

- Siła tego festiwalu oddziałuje nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Każdego roku do Krakowa zjeżdża międzynarodowa publiczność, krytyce, selekcjonerzy i kuratorzy, co niezwykle nas cieszy - – zaznaczyła Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK. - Liczymy, że zgodnie z mottem tegorocznego festiwalu „Krajobraz po bitwie”, kultura po covidzie, wojnie w Ukrainie stanie w wreszcie na nogi także finansowo.

„Krajobraz po bitwie” to hasło, które towarzyszy tegorocznej edycji teatralnego wydarzenia, które w Krakowie odbywa się po raz szesnasty.

- Jest w tym nieustająca wiara w to, że polski teatr ma w sobie siłę i bardzo dużą autentyczność. To zderzenie subiektywnych światów, w którym żaden nie ma ambicji opowiadania obiektywnych prawd, ale uzurpuje prawo do tego, żeby się szarpnąć w swoją stronę i budować własną perspektywę. W tym zderzeniu mamy krajobraz symbolicznej i umownej bitw, które są za nami – mówił Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny festiwalu. - Spektakle Boskiej Komedii oddają ten krajobraz po bitwie. Może nie analizują przyczyn, ale są świadectwem czasu.

W tegorocznej edycji festiwalu publiczność Boskiej Komedii zobaczy ponad dwadzieścia przedstawień. Siedem spektakli weźmie udział w konkursie głównym „Inferno”. Tytuły zostały wyselekcjonowane głosami pięciorga selekcjonerów: Jacka Cieślaka, Tomasza Domagały, Katarzyny Niedurnej, Magdaleny Piekarskiej oraz Jacka Wakara. To najlepsze, ich zdaniem spektakle minionego sezonu. O statuetkę Boskiego Komedianta będą się ubiegać: „1989” Teatru im Słowackiego w Krakowie, „Dobrze ułożony młodzieniec” Teatru Nowego w Łodzi, „Genialna przyjaciółka” Starego Teatru w Krakowie, „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” Teatru Łaźnia Nowa i Teatru im. Żeromskiego w Kielcach, „Melodramat” Teatru Powszechnego w Warszawie, „Niepokój przychodzi o zmierzchu” Wrocławskiego Teatru Pantomimy oraz „Pewnego długiego dnia” Starego Teatru w Krakowie.

- Na pewno są to spektakle wywołujące dyskusje, budujące ciekawe perspektywy, opowieści o naszej tożsamości, o nas samych, podejmujące emocjonalny ton w sprawach ważnych – mówi o spektaklach konkursowych dyrektor Boskiej Komedii.

Festiwal otworzy premierowy spektakl Krystiana Lupy „Balkon – pieśni miłosne”- produkcja wrocławskiego Teatru Polskiego w Podziemiu. Oprócz przedstawień konkursowych w Krakowie będzie można zobaczyć m.in. jeden z najnowszych tytułów wyreżyserowanych przez Jana Klatę – „Sen nocy letniej” Teatru Nowego w Poznaniu ostro wyszydzającego obecną w polskim teatrze polityczną poprawność i cancel culture. Krakowska publiczność będzie miała okazję zobaczyć przedstawienie oklaskiwanego podczas ubiegłorocznej edycji Jakuba Skrzywanka „Spartakus. Miłość w czasach zarazy”.

Wydarzeniem 16. edycji Boskiej Komedii będą z pewnością „Dziady” Mai Kleczewskiej na deskach Teatru im. Słowackiego. Tym razem jednak reżyserka przygotowała przedstawienie z aktorami z Iwano-Frankiewska, nawiązując do swojego spektaklu na krakowskiej scenie. Dramat Mickiewicza w tej odsłonie odegrany zostanie w kontekście wojny w Ukrainie.

Festiwal będzie okazją do zobaczenia na scenie w Krakowie aktorskich legend: Krystyny Jandy, Daniela Olbrychskiego i Andrzeja Seweryna w spektaklach „My way”, „Niespodziewany powrót” i „Lear”.

Ale tradycyjnie, Boska Komedia to również miejsce prezentacji młodych artystów.

- Pokażemy dwa dyplomy krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych: „Oresteje” i „Anioły w Ameryce”, zaprosimy na dzień etiud studenckich – zapowiada Bartosz Szydłowski. - Autorzy dwóch dwóch spośród czterech prac dostaną propozycje przygotowania spektakli, które będą miały premiery podczas przyszłorocznej Boskiej Komedii.

Program Boskiej Komedii uzupełnią przedstawienia krakowskich scen: „Śmierć komiwojażera” Teatru Ludowego, „Byłam żoną Boba Marleya” z KTO, „Jenner zostać sobą” Teatru Barakah oraz „Królowa” Teatru Nowego Proxima.

Bilety na przedstawienia 16. edycji dostępne będą od 8 listopada.

Oto najbardziej zanieczyszczone polskie miasta

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Najlepsze spektakle minionego sezonu w Krakowie. Znamy program festiwalu Boska Komedia - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto