Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Zabłociu powstaje Muzeum Sztuki Współczesnej

Kini
Kini
Wczoraj prezydent Jacek Majchrowski wmurował akt erekcyjny w jednej z hal dawnej fabryki emalii, która w przyszłym roku stanie się nowoczesną przestrzenią ekspozycyjną.

"Artysta - jego dzieło; historyczna pamięć - współczesność, stają się atrybutem nowej jakości tego miejsca" - głosi treść aktu erekcyjnego, który w czwartek, 3 grudnia został wmurowany w jednej z hal, gdzie mieścić się będzie muzeum.

- Powstające Muzeum Sztuki Współczesnej to symbol zmieniającego się Zabłocia i dowód, że rewitalizacja tego mocno zaniedbanego obszaru miasta jest faktem - mówił prezydent Jacek Majchrowski.

Nowa placówka muzealna powstaje w oparciu o koncepcję i projekt słynnego włoskiego architekta Claudio Nardiego.

- To będzie nowoczesna architektura na najwyższym światowym poziomie, wkomponowana w stare Zabłocie. Muzeum pozwoli na rozszerzenie oferty kulturalnej miasta dla turystów i mieszkańców, a Kraków otrzyma to, czego mu zawsze brakowało -  obszerną przestrzeń ekspozycyjną - wskazywał prezydent Krakowa.

Realizacja inwestycji rozpoczęła się latem tego roku. Najpierw przeprowadzono prace rozbiórkowe części budynków. Położono też fundamenty pod nową halę. Równolegle prowadzone są prace adaptacyjne pozostałych obiektów.

Nowa placówka muzealna ma już swój statut. W środę, 2 grudnia, radni miasta przegłosowali dokument pod nazwą "Utworzenie i nadanie statutu Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (w organizacji)".

Generalnym wykonawcą Muzeum Sztuki Współczesnej jest WARBUD SA, który w naszym mieście postawił między innymi Galerię Kazimierz czy Osiedle Europejskie.

Wybudowanie Muzeum Sztuki Współczesnej na Zabłociu będzie kosztować 60 milionów złotych. Niemal połowę z tej kwoty - około 27 milionów - dołoży Unia Europejska. Prace mają się zakończyć w 2010 roku.

Całkowita powierzchnia użytkowa Muzeum Sztuki Współczesnej wyniesie ponad 10 000 m2. Obiekt będzie się składać z siedmiu budynków. Jeden powstanie od podstaw. Pozostałymi będą dawne hale fabryki emalii, dostosowywane do nowych potrzeb.

Wszystkie sale wystawiennicze mają być wyposażone w specjalistyczne oświetlenie i nagłośnienie, a także w nowoczesne środki artystycznego przekazu. W muzeum planowane jest otwarcie nowatorskich, stałych ekspozycji, realizacja wystaw czasowych oraz imprez, wykorzystanie sal konferencyjno-edukacyjnych, a także uruchomienie warsztatów artystycznych.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto