Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Rynku Głównym w Krakowie stanęły trybuny. Salon miasta zamienia się w stadion

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Rynek Główny zmienia się by gościć dosyć egzotyczne dyscypliny sportowe. Boiska montowane są na specjalnych stelażach. Pojawiły się już trybuny a na nich krzesełka. Prace trwają.
Rynek Główny zmienia się by gościć dosyć egzotyczne dyscypliny sportowe. Boiska montowane są na specjalnych stelażach. Pojawiły się już trybuny a na nich krzesełka. Prace trwają. Anna Kaczmarz
Trwają intensywne prace, które zamienią Rynek Główny w Krakowie w... stadion. Wszystko na igrzyska europejskiej. Pod Wieżą Ratuszową mamy już trybuny z niebieskimi krzesełkami. Przed nim pojawiają się place do gry. Na czas imprezy Rynek Główny straci swój zabytkowy charakter, ale później wszystko wróci do normy. Również słynna skarbonka, została chwilowo zdemontowała, bo przeszkadzała w instalacji sportowej infrastruktury. Ostała się natomiast "głowa Mitoraja", ale schowana za zapleczem z kontenerów.

Kibice igrzysk w Krakowie

Organizatorzy igrzysk europejskich spodziewają się, że w związku z imprezą w Krakowie, w zależności od dnia i programu zawodów, pod Wawelem będzie przebywać ok. 20-30 tys. gości z kraju i zagranicy. Wśród nich jest 3500 sportowców (w sumie na igrzyska przyjedzie ich ok. 6,5 tys.), dla których przygotowano wioskę zawodniczą w miasteczku studenckim Akademii Górniczo-Hutniczej. Pod Wawel przyjeżdżają też trenerzy, działacze sportowi, część z ok. 8,5 tys. wolontariuszy (o wolontariat ubiegało się 9620 osób ze 111 krajów), ponad tysiąc akredytowanych przedstawicieli mediów z całego Kontynentu. Przybywają również kibice z kraju i zagranicy.

Zawody na Rynku Głównym w Krakowie

Najpierw odbędą się tu zawody w padlu (półfinały i finały 24-25 czerwca, eliminacje będą rozgrywane w innym miejscu), czyli takim minitenisie (mały kort, małe rakiety, gra się tylko w parach), potem po drobnej przebudowie o medale będą rywalizować zawodnicy w teqballu (28-30 czerwca; połączenie piłki nożnej i tenisa stołowego). Ta druga konkurencja będzie mieć też rangę mistrzostw Europy.

Padel to sport rakietowy, zawiera w sobie zarówno elementy tenisa jak i squasha. Sport pochodzi z Acapulco w Meksyku. Opracowany został przez Enrique Corcuera w 1969 r. Głównym inicjatorem rozwoju padla był Alfonso de Hohenloh, który wybudował pierwszy kort w Club Marbella w Hiszpanii. Gra ta stała się drugą dyscypliną po piłce nożnej pod względem popularności w tym kraju.

Teqball to dyscyplina sportu, polegająca na odbijaniu piłki (nogami, ciałem lub głową – podobnie jak w piłce nożnej) tak, by trafiła ona w specjalnie zaprojektowany dla tego sportu stół, po stronie przeciwnika (lub zespołu przeciwników). Sport ten wymyślony został w 2014 roku przez dwóch węgierskich miłośników piłki nożnej: Gábora Borsányiego i Viktora Huszára. W rozgrywce walczą ze sobą albo dwaj zawodnicy, albo dwie zawodniczki, albo dwa zespoły (po dwie osoby: debel albo mikst), a używana jest piłka bardzo podobna do tej wykorzystywanej w tradycyjnej piłce nożnej.

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto