Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Na okrągło 1989-2009", czyli ha!art historycznie

Mickey Mousoleum
Mickey Mousoleum
Krakowska Korporacja ha!art, zajmująca się promowaniem literatury, wydała książkę dokumentującą wydarzenia społeczno-kulturowe ostatnich lat.

- Książka pomyślana jest jako dialog pomiędzy dokumentacją fotograficzną wystawy "Na okrągło" oraz wyborem tekstów opublikowanych w latach 1989-2009, które z różnych względów były istotne dla debaty publicznej w Polsce. Poruszają one zarówno tematy powracające systematycznie w dyskusjach nad kondycją Polski po 1989 roku (rozliczenie z okresem PRL, charakter ustroju III RP, najnowsza historia Polski, pozycja kościoła katolickiego i miejsce religii w państwie, interpretacja i znaczenie okrągłego stołu itp.), jak i te, które pojawiły się w nich dopiero pod koniec ostatniego 20-lecia, jak na przykład dyskurs antykapitalistyczny, krytyka konsumpcji i komercjalizacji kultury, próby ożywienia myślenia lewicowego czy rozważania nad miejscem i rolą sztuki w świecie późnego, neoliberalnego kapitalizmu - podaje Korporacja ha!art.

- Książkę uzupełnia esej kuratorki wystawy Anety Szyłak oraz krótki wstęp w formie rozmowy obojga redaktorów (Aneta Szyłak i Jan Sowa). Dodatkowo zawiera ona noty biograficzne artystów biorących udział w wystawie oraz autorów antologii - dodaje ha!art.

Wśród autorów pojawili się między innymi Adam Michnik, Czesław Miłosz, Jacek Żakowski, Kuba Wandachowicz i wielu innych.


"Na okrągło" - wystawa przygotowywana przez kuratorkę Anetę Szyłak to propozycja przyjrzenia się ostatniemu dwudziestoleciu poprzez pryzmat sztuki współczesnej i jej relacji z kształtującym się dyskursem publicznym w Polsce. Jest to przede wszystkim wystawa sztuki, ale pojawią się na niej także filmy dokumentalne i zdjęcia archiwalne.

Prezentowany publiczności - w dwudziestą rocznicę wyborów 4 czerwca oraz obrad okrągłego stołu - projekt jest próbą zmierzenia się z sytuacją po rewolucji, która nie miała swojej kulminacji. Bezkrwawe podzielenie się władzą, a następnie przejęcie jej i rozpoczęcie procesu przemian demokratycznych, to rewolucja bez spektakularnych momentów, takich jak upadek muru berlińskiego czy brutalne rozprawienie się z przywódcami reżimu.






od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Na okrągło 1989-2009", czyli ha!art historycznie - Kraków Nasze Miasto

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto