Muzyczna mapa Krakowa. Zwiedź Kraków śladami piosenek

Tubywalcy.pl/Liv
Muzyczna mapa Krakowa. Zwiedź Kraków śladami piosenek
Muzyczna mapa Krakowa. Zwiedź Kraków śladami piosenek Tubywalcy.pl
Udostępnij:
Zapraszamy na muzyczny spacer po Krakowie, czyli alternatywne zwiedzanie miasta śladami tekstów piosenek.

Codziennie do Krakowa przyjeżdża tysiące turystów. Zwiedzają znane zabytki, podziwiają pomniki oraz historyczne miejsca. Na ogół są to utarte szlaki prosto z przewodników. Zdarzają się jednak podróżnicy, którzy próbują uciec od schematów i chodzą własnymi ścieżkami. Krążą po mieście w poszukiwaniu miejsc z książek, plenerów filmowych oraz czerpią inspirację z tekstów piosenek. Wykorzystując dobrobyt tej ostatniej muzy, można stworzyć ciekawą trasę, odsłaniającą uroki miasta na nowo.

Z tej obfitości skorzystali autorzy bloga tubywalcy.pl czyli Magda i Jarek z Bytomia. Przesłuchali kilkadziesiąt piosenek związanych z Krakowem, ułożyli plan i wcielili go w życie.

- Piosenek z grodem Kraka w tle jest bardzo dużo - zaczyna opowieść Jarek. - Zarówno w tych patriotycznych, jak i tych, którym bliżej do popkultury. Bądź co bądź, wolę jednak te mniej wyniosłe. Przeszukaliśmy internet w poszukiwaniu kawałków z Krakowem w tle, przesłuchaliśmy, nanieśliśmy na mapę i okazało się, że idąc muzycznym szlakiem, można sporo zobaczyć.

Maciej Maleńczuk w bramie

Blogerzy zaczęli zwiedzanie od Barbakanu i stojącej obok Bramy Floriańskiej. O pierwszym miejscu w swojej piosence "Krakofsky” śpiewa zespół Happysad - "Przerażeni turyści uciekają w pośpiechu, jakiś kamień z Barbakanu stoczył się po piachu, na kogo na kogo, na mnie czy też na Ciebie?"

- Stojąc pod Barbakanem nie sposób, nie zauważyć i nie wspomnieć o Bramie Floriańskiej. Co prawda w żadnej z opisanych piosenek nie występuje, ale to bardzo ważne miejsce dla polskiej muzyki. To właśnie tutaj dla przechodniów przygrywał Maciej Maleńczuk. Dzisiaj także roi się tu od tych, którzy chcieliby liznąć większej sławy – opowiada Jarek.

Sobotni tłum na rynku

Wyjazd przypadł na sobotę. - A jak sobota w Krakowie to Maanam – mówi Magda - "W sobotę ciągnie się na rynek...", śpiewa Kora Jackowska w piosence "Ocean Wolnego Czasu-Kraków". Coś w tym musi być. Ciężko nam było przedrzeć się przez tłum, żeby nie wpaść na kogoś, omijać ulicznych artystów i nie znaleźć się pod kołami bryczki.

- Rynek to zdecydowanie najbardziej rozpowszechnione miejsce w utworach muzycznych tutaj zaprezentowanych - zgodnie dodają Tubywalcy - O tym miejscu śpiewa między innymi Grzegorz Turnau z zespołem Pod Budą: "Złote nuty spadają na Rynek i muzyki dokoła jest w bród, po królewsku gotuje Wierzynek, a kwiaciarki czekają na cud..." w piosence "Nie przenoście nam stolicy do Krakowa".

Kochający to miasto Bogdan Łyszkiewicz z zespołu Chłopcy z Placu Broni, również uwiecznił to miejsce w tekstach - "Ratuszowy zegar prawie zawsze chodzi źle, nikt tu czasem nie przejmuje się..." czy "Strażak zawsze obok hejnał gra, do re mi sol cis, cisis hes i fa..."

Kiedy Maciej Maleńczuk odniósł w końcu swój upragniony sukces, nie zapomniał gdzie zaczynał i co go gryzło. Ujął to w dwóch wersach piosenki "Miasto Kraków” zespołu Homo Twist "Kraków piękny, trochę śmierdzi, a poza tym po staremu, w Piwnicy pod Baranami banda zgredów i szpanerów..."

Bracka i Gołębia

Magda i Jarek na rynku długo nie zabawili. Postanowili się wycofać w bardziej ciche miejsce, czyli na ulicę Bracką.

- To niesamowite, że tam, gdzie kończy się rynek i zaczyna ulica Bracka nagle cichnie cały gwar. Ulica mimo swej bliskości od serca miasta, gości zazwyczaj przypadkowych przechodniów – kontynuuje opowieść Jarek.

W przypadku ulic w Polsce, Bracka zdecydowanie jest w czołówce tych najbardziej znanych, przynajmniej ze słyszenia. Wspomniany wyżej Grzegorza Turnaua poświęcił jej utwór pod tytułem "Bracka". Słowa "A w Krakowie na Brackiej pada deszcz..." - znają chyba wszyscy.

- Gdzieś mniej więcej w połowie ulicy Brackiej, odchodzi od niej ulica Gołębia, o której śpiewał Marek Grechuta i zespół Myslovitz w piosence o prostym tytule "Kraków"- mówi Magda. "W uśmiechach turystów rynek tonie znów, ktoś zakrzyknął głośno, błysnął flesz, na Gołębiej twój, płaszcz zaczepił mnie..." - właśnie ten utwór przechylił szalę i był impulsem do zwierzania – dodaje.

Dzwon Zygmunt na Wawelu

- Wróciliśmy się na ulicę Grodzką i udaliśmy się pod Wawel. Byłem tam pierwszy raz i miejsce to wywarło na mnie duże wrażenie. Od strony muzycznej znowu pojawia się tutaj zespół Happysad, w tej samej piosence: "Przerażeni turyści uciekają przerażeni, Wawel trąca tynkiem, Wawel trąca kamieniem, na kogo na kogo na mnie czy też na ciebie..." oraz "Przerażeni turyści uciekają galopem, Dzwon Zygmunta zatoczył koło, runął w dół ze stropem..." - opowiada Jarek.

Płynie Wisła, płynie

Tubywalcy zakończyli swój spacer nad Wisłą. Uznali, że to idealne miejsce, żeby odpocząć.

- O rzece wspomina pieśń patriotyczna "Płynie Wisła, płynie" ze słowami: "Płynie Wisła, płynie, Po polskiej krainie, Zobaczyła Kraków, pewnie go nie minie, zobaczyła Kraków, wnet go pokochała, a w dowód miłości wstęgą opasała...". My jednak wolimy wersję punkowego zespołu The Bill - kończą opowieść Tubywalcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wbić szpilę w propagandę Putina to cel wystawy w CSW

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie