Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muralem w czytelników. 16 metrów propozycji [zdjęcia muralu przy Traugutta]

Redakcja
Ścianę budynku przy ul. Traugutta od 21 listopada zdobią ...
Ścianę budynku przy ul. Traugutta od 21 listopada zdobią ... Łukasz Żołądź
Ścianę budynku przy ul. Traugutta od 21 listopada zdobią grzbiety książek. Gigantyczne graffiti chce przekonać krakowian do czytania.

Jakie książki czytają krakowianie?


Zamiast do księgarni, wystarczy przejść się ulicą Traugutta aby zobaczyć, po jakie bestsellery warto sięgnąć. Ściana budynku wygląda obecnie jak regał, na którym znajduje się pełno książek, a tytuły namalowane na 16 metrowej ścianie budynku przypominają grzbiety poszczególnych tomów. Oficjalne odsłonięcie odbędzie się w poniedziałek (28 listopada), o godz. 11:00.

Lista ulubionych lektur

Przygotowania do akcji rozpoczęły się już w październiku. W galerii "Znaczy się" odbyły się warsztaty literackie graffiti-typomural, na które zaproszeni zostali młodzi artyści z całej Polski.

- Poprosiliśmy, aby artyści przedstawili nam listę swoich ulubionych lektur lub książek, które ich zdaniem są godne polecenia. Artyści mieli za zadanie przygotować nazwiska autorów/tytuły książek złożone wybranym przez nich krojem. W ten sposób chcieliśmy nie tylko zwrócić uwagę na samą literaturę, ale także na sam proces powstawania książki - jej skład, przygotowanie makiety, dobór lub wręcz zaprojektowanie wyjątkowego kroju pisma. To właśnie od niego m.in. zależy, z czego wciąż nie zdajemy sobie sprawy, jak będziemy odbierać czytany tekst - tłumaczy Bolińska-Gostkowska, koordynatorka akcji.

Strefa Wolnego Czytania

Mural zrealizowany został w ramach akcji promującej czytelnictwo Strefa Wolnego Czytania. Pomysłodawcą akcji jest Fundacja Sztuki Nowej "Znaczy się", która promuje młodych grafików, typografów, projektantów, a także młodych pisarzy - mówi Bolińska-Gostkowska.

Strefa Wolnego Czytania cieszy się wielką sympatią mieszkańców Krakowa. - To dzięki nim wyłoniliśmy 50 miejsc Przyjaznych Czytaniu i to dla nich i z nimi organizujemy Dyskusyjne Klubu Książki, Przekaźniki Książkowe, warsztaty (komiksu, graffitii), debaty na temat nowych zjawisk w czytelnictwie i na rynku wydawniczy - mówi koordynatorka akcji.

- Mural istnieje zaledwie od kilku dni, ale już zbieramy pozytywne opinie. Mamy nadzieję, że się sposoba i stanie się literacką wizytówką Krakowa. Miasta, które przecież żyje książką. Mamy nadzieję, że podobne murale uda nam się zrealizować także w innych miastach - mówi z dumą Ewa Bolińska-Gostkowska.

Spotkajmy się przy ul. Traugutta 3a

Ściana z książkami znajduje się na turystycznej trasie z Podgórza-Kazimierza do MOCAK-u, tuż obok rzeźby Mirosława Bałki. Przestrzeń dla graffiti na budynku przy ul. Traugutta 3a została udostępnioną nieodpłatnie przez Spółdzielnię "Kabel". Opiekę artystyczną nad warsztatami i muralem sprawowała dwójka doświadczonych krakowskich artystów - Aleksandra Toborowicz oraz Artur Wabik.

Przy realizacji projektu pracowali: Karolina Źrebiec, Artur Blusiewicz, Paulina Lichwicka, Joanna Kogut, Weronika Kasprzyk, Ewa Lewandowska, Teoniki Rożynek, Pio Kaliński, Aleksandra Piórek, Anna Mielniczek. Projekt mural ze strony Fundacji Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ koordynowała Beata Czajkowska.

Strefę wspierają Krakowskie Biuro Festwalowe, Gazeta Wyborcza oraz Instytut Książki.

Zobacz też: Jakie książki czytają znani Polacy?


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto