Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Modlitwa przez sztukę w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu

Daria Horodyska-Madej
Daria Horodyska-Madej
Klasztor w Tyńcu w tegorocznej edycji Cracovia Sacra odwiedziły tłumy zwiedzających, którzy mogli zobaczyć jak wyrazić wiarę za pomocą sztuki.

Od samego rana na zwiedzających czekała wystawa rzeźb autorstwa Antoniego Rząsy. W jego twórczości można zauważyć elementy nie tylko sztuki romańskiej, czy wczesnego romantyzmu, ale przede wszystkim elementy sztuki polskiej ludowej.

Rzeźby Antoniego Rząsy znalazły się na krużgankach w klasztorze, ponieważ idealnie wpisują się charakter opactwa benedyktynów w Tyńcu. - Wystawa trafiła tutaj również ze względu na silny związek syna artysty i jego małżonki z opactwem tynieckim - mówiła pani Magdalena Poprawska, menadżer do spraw kultury w opactwie benedyktyńskim – wystawa została zorganizowana przez Benedyktyński Instytut Kultury oraz przez Fundację im. Antoniego Rząsy. Rok 2010 jest rokiem Antoniego Rząsy, a od czasu jego śmierci mija właśnie 20 lat.

- Wystawa Antoniego Rząsy zrobiła na mnie ogromne wrażenie, szczególnie rzeźba przedstawiająca Chrystusa z dwiema głowami. Mam wrażenie, że autor chciał pokazać Chrystusa o dwóch naturach, ludzkiej i boskiej – mówił Daniel, który tegoroczną Noc Kościołów postanowił spędzić na zwiedzaniu klasztoru w Tyńcu.

W późnych godzinach popołudniowych miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy"Ikona Święta Przestrzeń" przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Twórców Sztuki Sakralnej "Ecclesia".

Na wernisażu można było zobaczyć ikony autorstwa o. Zygfryda Kot Sl oraz uczniów ze Studium Ikonopisania im. św. Łukasza. Inspiracją dla autorów były dzieła pochodzące z różnych epok i miejsc. Celem wystawy jest pokazanie ikon nie tylko jako obrazów o tematyce religijnej, ale przede wszystkim jako dzieł sztuki zrodzonych w modlitwie.

W niedzielę, 15 sierpnia, o 16.00 odbędzie się pokaz pisania ikon, który będzie prezentował sam o. Zygfryd Kot Sl.

O 19.00 odbyły się Nieszpory Maryjne pontyfikalne, a dzień został uwieńczony Recitalem Organowym Sylvain Pluyaut z Francji. W programie Jean-Philippe Rameau, Nicolas de Grigny, Jan Sebastian Bach, Alexandre Guilmant, Pierre-Louis Dietch, Olivier Messiaen, Jean Langlais, Thierry Escaïch. Koncert był przekrojem historycznym muzyki organowej.


Wydarzy się: Kino | Koncerty | Teatr | Sport | Wystawy | Imprezy | Kabaret | Festiwal
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto