MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Krakowa zabiorą głos w sprawie bezpłatnej komunikacji w dni z najgorszą jakością powietrza. Ruszają konsultacje społeczne

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Mieszkańcy Krakowa zabiorą głos w sprawie bezpłatnej komunikacji w dni z najgorszą jakością powietrza. Ruszają konsultacje społeczne
Mieszkańcy Krakowa zabiorą głos w sprawie bezpłatnej komunikacji w dni z najgorszą jakością powietrza. Ruszają konsultacje społeczne Anna Kaczmarz/Adam Wojnar
Aktualnie bezpłatna komunikacja miejska jest wprowadzana w Krakowie na jedną dobę w dni z najgorszą jakością powietrza. Już niedługo mieszkańcy stolicy Małopolski będą mieli szansę wyrazić swoje opinie w tej sprawie. 3 lipca br. ruszają konsultacje społeczne w sprawie bezpłatnej komunikacji w dni, gdy poziom smogu jest naprawdę wysoki. Głosy mieszkańców będą zbierane do 9 sierpnia.

Jak będą wyglądały konsultacje społeczne?

Krakowski magistrat tłumaczy, że mieszkańcy będą mogli przesyłać ankiety online (dostępne od dnia rozpoczęcia konsultacji) lub w formie tradycyjnej. Na 23 lipca zaplanowano spotkanie, w godz. 18.00–20.00 w Urzędzie Miasta Krakowa przy pl. Wszystkich Świętych. Odbędą się również dwa dyżury telefoniczne: 16 lipca w godz. 16.00–18.00, oraz 8 sierpnia w godz. 9.00–11.00 – pod numerami telefonów: 12 616 86 35, 12 616 86 29.

Szczegółowe informacje o konsultacjach będą dostępne na stronie internetowej obywatelski.krakow.pl.

Kiedy jest wprowadzana bezpłatna komunikacja?

- Obecne zasady o wprowadzaniu bezpłatnej komunikacji w czasie smogu zostały uchwalone przez radnych i weszły w życie 1 stycznia 2018 r. Obowiązują one na obszarze miasta oraz 15 gmin sąsiadujących, które przystąpiły do porozumienia w celu wspólnej realizacji tego zadania - informuje krakowski magistrat.

Bezpłatna komunikacja jest wprowadzana według zasady opierającej się codziennej prognozie jakości powietrza, dotyczącej kolejnej doby.

Prognoza Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wysyłana do Urzędu Miasta Krakowa, jest podzielona na trzy, ośmiogodzinne przedziały (0.00–8.00, 8.00–16.00, 16.00–24.00).

Równocześnie muszą zostać spełnione dwa warunki – w dwóch dowolnych ośmiogodzinnych przedziałach stężenie pyłów PM10 musi przekroczyć:

  • 100 µg/m3 na powierzchni miasta równej lub większej niż 50 proc.
  • oraz
  • 150 µg/m3 na powierzchni miasta równej lub większej niż 50 proc.

Nawet jeśli faktyczny pomiar średniego stężenia dobowego będzie mniejszy od założonego, decyzja o darmowej komunikacji pozostaje w mocy.

- Kiedy codzienna prognoza jakości powietrza IMGW na następną dobę nie wskaże prawdopodobieństwa przekroczenia średnich poziomów stężeń pyłów PM10, a średnia pomiarów ze wszystkich stacji pomiarowych łącznie, zlokalizowanych na terenie Krakowa, wskaże w następnej dobie przekroczenia pyłu PM10 z godziny 3.00 powyżej 150 μg/m3, wprowadzona zostanie, począwszy od pierwszych porannych kursów autobusów i tramwajów do godziny 24.00 tego samego dnia, bezpłatna komunikacja miejska na obszarze Gminy Miejskiej Kraków oraz gmin sąsiadujących - wyjaśniają urzędnicy.

W przypadku awarii jednej lub kilku stacji pomiarowych, skutkującej niemożnością wyliczenia średniej ze wszystkich stacji z godz. 3.00 stężeń pyłu PM10, użyte są wyniki z pozostałych stacji.

Ile takich dni było i jakie to niosło ze sobą skutki?

W ubiegłym roku informowaliśmy o tym, że według szacunków miejskich urzędników, wprowadzanie bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej w Krakowie w minionych latach mogło skutkować znacznym zmniejszeniem wpływów do budżetu Miasta ze sprzedaży biletów. Jeden dzień darmowych przejazdów w roku bieżącym mógł zmniejszyć wpływy o kilkaset tysięcy złotych.

W styczniu br. ówczesny wiceprezydent miasta Krakowa Andrzej Kulig informował nas, że od 2015 roku w Krakowie wprowadzono 35 dni darmowych przejazdów przez wzgląd na przekroczenie określonych poziomów szkodliwych substancji w powietrzu:

  • 2024 rok - 2 dni / koszt jednego dnia to ok. 600 tys. zł
  • 2023 rok - brak
  • 2022 rok - brak
  • 2021 rok - 3 dni / koszt jednego dnia to ok. 360 tys. zł
  • 2020 rok - 1 dzień / koszt jednego dnia to ok. 230 tys. zł
  • 2019 rok - 2 dni / koszt jednego dnia to ok. 370 tys. zł
  • 2018 rok - 4 dni według nowych zasad i 3 dni według starych zasad / koszt jednego dnia to ok. 350 tys. zł (w odniesieniu do 4 dni, tj. od czasu obowiązywania nowych regulacji)
  • 2017 rok - 18 dni
  • 2016 rok - 2 dni
  • 2015 rok - brak

W latach 2016 - 2017 ze względu na fakt, że darmowe przejazdy komunikacją miejską przysługiwały tylko pasażerom, którzy posiadali dowód rejestracyjny pojazdu - nie da się określić dokładnej kwoty utraconych środków.

Przypominamy jednocześnie, że w 2015 roku Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia uprawnień do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej w Krakowie - na podstawie dowodu rejestracyjnego samochodu osobowego - w sytuacji wystąpienia przekroczenia określonych poziomów szkodliwych substancji w powietrzu. W kolejnych latach uchwała została zmieniona i z darmowej komunikacji mogą już korzystać wszyscy.

Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście:

Oddychamy coraz lepszym powietrzem

- W wyniku wieloletnich działań realizowanych przez miasto oraz dzięki zaangażowaniu mieszkańców, w Krakowie możemy oddychać coraz lepszym powietrzem. Ocenie jakości powietrza podlega 12 zanieczyszczeń, 10 z nich w 2023 roku osiągnęło wartości normatywne. Pozostałe dwa, czyli dwutlenek azotu i benzo(a)piren, zaliczono do klasy C – strefy z przekroczeniem - wyjaśniają urzędnicy i dodają: - Aby poprawić jakość powietrza w Krakowie, wprowadzono całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Zapisy uchwały antysmogowej obowiązują w Krakowie od 1 września 2019 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mieszkańcy Krakowa zabiorą głos w sprawie bezpłatnej komunikacji w dni z najgorszą jakością powietrza. Ruszają konsultacje społeczne - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto