Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marsz równości przejdzie przez Kraków: "Wszyscy jesteśmy homo"

Redakcja
Łukasz Żołądź
Tegoroczny Festiwal Qeerowy Maj promujący równość mniejszości seksualnych potrwa 14-19 maja. Punktem kulminacyjnym będzie marsz równości.

Ecce Homo - oto człowiek, taka myśl przyświeca Queerowemu Majowi. 18 maja ulicami Krakowa po raz kolejny przejdzie Marsz Równości, w tym roku pod hasłem "Wszyscy jesteśmy homo". Marsz, tradycyjnie jest kulminacyjnym punktem piątej już odsłony festiwalu Queerowy Maj.

W programie festiwalu przewidziano wiele wydarzeń - można wziąć udział m.in. w debatach o równści i problemach osób LGBTQ i ich bliskich, spotkaniach z autorytetami nurtu gender i queer, warsztatach dj-skich, drag king czy bezpiecznego seksu, wykładach, pokazach filmowych, kolorowych imprezach, wystawach oraz w tęczowym Pikniku Nieskrępowanej Radości na Błoniach.

Zobacz szczegółowy program festiwalu

Wszyscy jesteśmy homo

- Wszyscy jesteśmy homo - bo wszyscy jesteśmy ludźmi i wszystkim nam bez względu na seksualność i płciowość, pochodzenie etniczne, wiek, niepełnosprawności, wyznanie lub bezwyznaniowość czy status materialny przynależne są prawa człowieka! Wszyscy jesteśmy homo - bo wszyscy bywamy homofobami. Nikt z nas nie rodzi się z uprzedzeniami - nabywamy je w szkole, w rodzinie, w miejscu pracy, na ulicy. Wymagamy od siebie, by walczyć z własnymi uprzedzeniami, ze względu na różne przesłanki. Domagamy się edukacji antydyskryminacyjnej, by nie tylko mieć świadomość uprzedzeń, ale także móc je przezwyciężać - apelują w tegorocznym manifeście organizatorzy.

Marsz równości wzbudza zawsze wiele emocji. Równocześnie z kolorowym pochodem pojawiają się kontrmanifestujący NOP-owcy, a policja jest z muszona do interwencji. Są przepychanki, latające kamienie i jajka, a nawet gaz łzawiący. Dwa lata temu ucierpieli również fororeporterzy, w tym naszej redakcji. Jak będzie w tym roku?

Marsz Równości 2012 i kontrmanifestacja NOP: nie obeszło się bez przepychanek:

Ecce Homo

Oto człowiek, to hasło jest wyrazem jedności i równości. - Hasło, które dla wielu osób może wydawać się kontrowersyjne, nie ma na celu jednak dzielić, a łączyć właśnie. W świecie pełnym etykietek (jakże czasem potrzebnych i pomocnych) zapominamy o tej najważniejszej - że wszyscy jesteśmy ludźmi. Domagamy się poszanowania naszych praw, niezależnie od tego jacy i jakie jesteśmy - wyjaśniają organizatorzy.

Zobacz inne materiały na MMKrakow.pl


Tak będzie wyglądał mural na Galerii Krakowskiej Juwenalia w Krakowie 2013 [wszystkie uczelnie, program, artyści, bilety] Koncerty 2013 w Krakowie
Muzeum w komputerze? Czemu nie? [zdjęcia, wideo]
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto