Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolski Motoweek pod Krakowem. Akrobatyczna jazda na motocyklach, pokazy driftu, pojazdy retro, limuzyny, auta wojskowe i strażackie

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Wideo
od 16 lat
Dym i warkot silników, jazda w kontrolowanym poślizgu, czyli drift w Słomnikach, a tuż potem pokazy akrobacji na motocyklu i quadach, wystawy dostojnych samochodów amerykańskich, auta retro, małe fiaty, wozy wojskowe. To niecodzienne widowisko III Małopolski Motoweek odbyło się w niedzielę, 10 września na placu targowym w Słomnikach. Tłumy widzów przyciągały pokazy i wyczyny kierowców, a do tego warsztaty, konkursy, symulacje dachowania i moc atrakcji dla dzieci.

Całe niedzielne popołudnie, nie tylko fani motoryzacji, mieli wiele okazji do zabawy. Małopolski Motoweek już trzeci raz zorganizowali członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Słomniki we współpracy z wieloma organizacjami i instytucjami. Zyskali też tytularnego sponsora Ecowatt.

Popisy kierowców aut, motocykli, quadów

Małopolski Motoweek to impreza motoryzacyjna została zainicjowana, żeby edukować kierowców i wielu użytkowników dróg i promować bezpieczeństwo na drodze. Ale nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie fantastyczne pokazy pięknych samochodów, popisy kierowców w kontrolowanych poślizgach, akrobacji motocyklowych i pokazów na quadach. Organizatorzy Małopolskiego Motoweeku stworzyli prawdziwe widowisko.

- Mamy drift trzech pojazdów, niezwykłego trailu motocyklowego. Są również pokazy na czterech quadach w tym jednego zabudowanego, wyczynowego, na których prezentuje się Quadowa Grupy Południe. Ciekawe są samochody na wystawie, którą tym razem zorganizowaliśmy na dodatkowym placu gminnym, no i przejazd z prezentacja 30 samochodów amerykańskich - mówi Łukasz Jacak, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Słomniki.

Szef stowarzyszenia organizującego motoweek podkreśla, że cała impreza składa się z trzech sekcji. Jedna to pokazy motoryzacyjne, droga zlot samochodów i wystawa, a trzecia to edukacja. Fani motoryzacji spotykają się, nawiązują kontakty, przychodzą tu z dziećmi i młodzieżą.

Punkt wyjścia: edukacja i bezpieczeństwo

- Cała impreza została zainicjowana jako miejsce edukacji i pokazy bezpiecznej jazdy. Pokazy, prezentacje, warsztaty, wystawy zrobiliśmy dodatkowo jako atrakcję, która przyciąga tłumy fanów motoryzacji. Bez tych pokazów nie byłoby zainteresowania też ta częścią edukacyjną, na której nam bardzo zależy. Przed imprezą w szkołach w całej gminie Słomniki prowadziliśmy zajęcia związane z bezpieczeństwem na drodze we współpracy z Małopolską Wojewódzką Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego - mówi Monika Motyczyńska z zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Słomniki.

Zaznacza, że rozmowy z dziećmi są istotne, bo one czasem zauważają niebezpieczne zachowania dorosłych.

- Dzieci powinny uczyć się na dobrych przykładach, więc upominać trzeba wszystkich. Nasza impreza jest po to, żeby pokazać, że na drodze trzeba stosować się do przepisów, a wyczyny można robić w miejscach bezpiecznych - dodaje Monika Motyczyńska.

Na słomnickiej imprezie motoryzacyjnej prezentowane były też symulacje dachowania, symulator zdarzeń, narko i alkogogle, szkolenia z pierwszej pomocy, testy na prawo jazdy i kartę rowerową, a także strefa edukacyjna policji. Była też strefa kids a w niej rowerowy tor przeszkód, dmuchańce, wyścigi gokartów, wystawa aut z klocków lego.

Pomysł na promowanie miasta

Jak mówi burmistrz Słomnik Paweł Knafel motoweek promuje gminę Słomniki i przyciąga wiele osób z całej Małopolski i innych części kraju.

- Ta impreza to świetna zabawa motoryzacyjna z dobrą atmosferą. Cieszę się, że organizatorzy Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Słomniki znalazło świetny sposób na zorganizowanie imprezy w mieście, bo dotychczas masowe imprezy łatwiej było organizować w wioskach. Ta świetnie wpisuje się w klimat miasta, bo samochody bezpieczeństwo na drogach to typowy miejski klimat, a do tego mamy ratownictwo medyczne i edukację - mówi szef gminy Słomniki Paweł Knafel.

Małopolski Motoweek zainteresował samorządowców nie tylko z gminy Słomniki, ale i powiatu krakowskiego, imprezie patronowało także wicemarszałek województwa małopolskiego oraz Ministerstwo Infrastruktury, a medialnie m.in. Dziennik Polski.

Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto