Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolska: raport strat po zalaniach

Kini
Kini
Do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego ciągle wpływają szacunki samorządów o stratach spowodowanych zalaniami i podtopieniami.

Do ubiegłego piątku 9 powiatów, 104 gminy oraz samorząd województwa zgłaszały straty po burzach, jakie ostatnimi czasy przeszły przez Małopolskę. Zgłaszano m.in. zniszczone nawierzchnie dróg, uszkodzoną kanalizację, zniszczone instalacje wody pitnej. Szkody te oszacowano na ponad 352 mln złotych.

Największe straty zgłosiły gminy: Chełmiec (powiat nowosądecki), Dąbrowa Tarnowska (powiat dąbrowski), Skrzyszów (powiat tarnowski) oraz miasto Tarnów i powiaty: tarnowski, nowosądecki i nowotarski.

Komisje wojewody cały czas weryfikują straty podane przez samorządy. Ostateczna kwota strat spowodowanych w infrastrukturze komunalnej przez powódź w województwie małopolskim zostanie podana, gdy komisje zakończą pracę we wszystkich miejscach zgłoszonych przez samorządy.

Powódź zniszczyła również uprawy rolne. W Małopolsce zalanych zostało ok. 15 tys. hektarów upraw z ponad 20 gmin. Zakres strat może okazać się jeszcze większy, ponieważ na części pól nadal zalega woda.

Najbardziej poszkodowani hodowcy otrzymają paszę dla zwierząt. Do tej pory problemy z brakiem paszy zgłosiły 4 gminy czyli w sumie około 200 gospodarstw. z gminy Szczucin i Dąbrowa Tarnowska. Dostarczanie paszy organizuje Małopolska Izba Rolnicza.

Rolnicy, którym powódź zniszczyła uprawy w dużym stopniu nie stracą dopłat bezpośrednich, które zostały wypłacone przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rolnicy mogą również starać się o umorzenie podatku rolnego - decyduje o tym właściwa gmina.

Kolejną formą pomocy są kredyty preferencyjne. Właściciele gospodarstw,
w których straty z powodu powodzi wynoszą co najmniej 30proc. w poszczególnej uprawie, w ciągu 10 dni powinni złożyć wniosek do gminy. Gmina w ciągu kolejnych 10 dni przekazuje wniosek o szacowanie szkód wraz ze zbiorczym zestawieniem poszkodowanych rolników do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Pomoc obejmuje zniszczone uprawy rolne, straty w inwentarzu oraz uszkodzenia budynków gospodarczych.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto