Małopolska Liga Antysmogowa przynosi efekty! Mieszkańcy biorą coraz więcej dotacji na wymianę kotłów. Czym najlepiej zastąpić kopciucha?

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Dariusz Bloch, Polska Press
Małopolanie wreszcie ruszyli z wymianą trujących palenisk na oszczędne i ekologiczne wykorzystując do tego dotacje z programu Czyste Powietrze: w lipcu 2021 złożyli rekordową liczbę wniosków (1705, prawie dwa razy więcej niż w maju) i po raz pierwszy wyprzedzili Mazowszan (1505). Brawa należą się też urzędnikom i ekodoradcom: w miesiąc zawarli z Małopolanami aż 1479 umów na wymianę kopciuchów i ocieplenie domów. To prawie o 150 więcej niż na Śląsku. Prawda jest jednak brutalna: ten rekord musimy szybko pobić, co najmniej podwajając liczbę wniosków, bo inaczej właściciele domów nie zdążą wymienić kopciuchów do końca 2022 roku i będą płacić kary po 5 tys. złotych.

Małopolska Liga Antysmogowa, w której mieszkańcy 182 gmin naszego regionu rywalizują ze sobą w prostej konkurencji - kto szybciej wymieni jak największą liczbę kopciuchów - przynosi coraz lepsze efekty. Dzięki MLA, wspólnemu przedsięwzięciu Gazety Krakowskiej, Dziennika Polskiego, Polskiego Alarmu Smogowego, Województwa Małopolskiego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wielu równoległym działaniom informacyjnym i edukacyjnym, a także aktywności ekodoradców, udało się znacząco zwiększyć liczbę wniosków składanych przez Małopolan do programu Czyste Powietrze. Przez cały maj 2021 było ich zaledwie 919, a w czerwcu, gdy ruszyła nasza wspólna liga – już 1413, zaś w lipcu – 1705. Żaden region nie zanotował tak spektakularnego wzrostu – o 86 procent w ciągu dwóch miesięcy. W kraju ów wzrost wyniósł średnio niespełna 29 procent, a na Mazowszu i na Śląsku nieco ponad 30 procent.

Partnerzy Ligi Antysmogowej

Małopolska Liga Antysmogowa przynosi efekty! Mieszkańcy biorą coraz więcej dotacji na wymianę kotłów. Czym najlepiej zastąpić kopciucha?

- Jestem przekonany, że znaczny wzrost liczby składanych wniosków do Programu Czyste Powietrze to efekt prowadzonych w Małopolsce kampanii informacyjnych, ale przede wszystkim dużego zaangażowania władz gmin i ekodoradców, którzy pomagają mieszkańcom. Liczę, że ten dynamiczny wzrost będzie kontynuowany w kolejnych miesiącach. Szczególnie istotne, by do liderów dołączyły gminy, w których dotychczasowe efekty były niewielkie

– zachęca Łukasz Smółka, wicemarszałek Małopolski.

Rekordowo dużo mieszkańców składa wnioski, ale pozostali muszą się obudzić

Wedle nieoficjalnych jeszcze danych, od początku 2021 do chwili obecnej (25 sierpnia) mieszkańcy Małopolski złożyli już więcej wniosków o dofinansowanie wymiany źródeł ciepła z programu Czyste Powietrze niż w całym 2020 roku. W efekcie Małopolska poprawia swą pozycję w ogólnopolskim rankingu województw: na koniec lipca z ogólną liczbą 22,5 tys. wniosków byliśmy na trzecim miejscu za Śląskiem (37,2 tys.) i Mazowszem (23,7 tys.), a na koniec lata mamy szansę awansować oczko wyżej.

- Przyspieszenie cieszy, ale nie może nas zadowolić. Pamiętajmy, że w 2020 r. doszło w Małopolsce do stagnacji – poza Krakowem mieszkańcy wymienili niemal tyle samo kopciuchów, co w 2019 r, czyli nieco ponad 10 tys. A tymczasem do wejścia w życie małopolskiej uchwały antysmogowej, zakazującej używania starych kotłów na paliwa stałe, głównie węgiel, pozostały 493 dni

– komentuje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. Przypomina, że w Małopolsce do wymiany pozostało ponad 315 tys. starych urządzeń; więcej (424 tys.) dymi tylko na Mazowszu.

To dlatego Małopolska Liga Antysmogowa od początku mobilizuje mieszkańców i samorządowców z całego regionu do przyspieszenia wymiany kopciuchów i termomodernizacji. To tym bardziej istotne, że – choć nasz region jest pionierem działań antysmogowych w Polsce - w pierwszym kwartale 2021 roku zaczęliśmy wyraźnie ustępować miejsca innym, zwłaszcza sąsiedniemu Śląskowi; w pierwszej dwudziestce startowego ogólnopolskiego zestawienia opublikowanego przez PAS i NFOSiGW znalazło się aż 16 gmin śląskich oraz po jednej z Zachodniopomorskiego, Pomorskiego, Mazowsza i Małopolski. Nasz region reprezentowała w czołówce – na miejscu 11 – gmina Igołomia-Wawrzeńczyce, z 63 złożonymi wnioskami.

Małopolską pierwszą dziesiątkę dopełniały po I kwartale: Zawoja (w kraju miejsce 141.), Sułkowice (163.), Krzeszowice (165.), Brzeźnica (168.) i Raciechowice (169.). Co pocieszające, w małopolskiej czołówce znalazły się także górnicze Brzeszcze (174. w kraju). Dobrą pozycję wyjściową miały również: Proszowice (203.), Mogilany (206.), Łącko (210.), Czorsztyn (215.), Skawina (226.), Koszyce (232.), Gorlice (gm. wiejska, 249.), Nowe Brzesko (258.), Chełmiec (271.), Kęty (303.) i Michałowice (333.).

Natomiast mieszkańcy kilkunastu małopolskich gmin okupowali ostatnie miejsca w ogólnopolskiej tabeli. Najgorzej w startowym zestawieniu Małopolskiej Ligi Antysmogowej poradziły sobie gminy Moszczenica (powiat gorlicki) i Bolesław (powiat dąbrowski) – w pierwszym kwartale mieszkańcy nie złożyli tam ANI JEDNEGO wniosku do Czystego Powietrza. Dramatycznie źle wypadło także Zakopane (2324. miejsce w Polsce) – tu mieszkańcy złożyli zaledwie 6 wniosków (wcześniej gmina radziła sobie relatywnie dobrze). To tak, jakby górale chcieli popełnić nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne samobójstwo: jeśli nadal będą truć siebie i przyjezdnych, to za kilka lat mogą zostać bez turystów. Znaczenie czystego powietrza błyskawicznie rośnie, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń. Dlatego trzeba już dziś sięgnąć po dofinansowanie z programu Czyste Powietrze.

A złożenie wniosku jest dziecinnie proste! W każdej gminie pomagają w tym fachowi i przyjaźni ekodoradcy, wspierający mieszkańców nie tylko w pozyskiwaniu i rozliczaniu dotacji, ale i w doborze najlepszych rozwiązań dla konkretnych budynków. Najważniejsze informacje o programie znajdziemy na stronie https://czystepowietrze.gov.pl, równocześnie każdy mieszkaniec Polski, w tym Małopolski, może zobaczyć, ile wniosków na wymianę kopciuchów złożono w jego gminie i jakie miejsce w krajowym rankingu zajmuje dany samorząd. PAS przygotował specjalną wyszukiwarkę, która udostępniona jest na stronie https://polskialarmsmogowy.pl/ranking. Weryfikacja danych za całe pi

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie