Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Majówka w Krakowie: koncerty, wystawy, spektakle. Będzie się działo! [wideo]

Redakcja
Koncert Papieski, spektakl "Lady Makbet ubrana w lateks" i ...
Koncert Papieski, spektakl "Lady Makbet ubrana w lateks" i ... Łukasz Żołądź
Koncert Papieski, spektakl "Lady Makbet ubrana w lateks" i wystawa "Ludzie z listy Schindlera" - m.in. to zobaczysz w Krakowie w trakcie długiego weekendu.

Zobacz też: Beatyfikacja papieża Jana Pawła II - uroczystości w Krakowie [program, msze, jak dojechać - Rynek Główny, Łagiewniki, Franciszkańska]


Dla tych, którzy zostają w Krakowie, jak również dla przyjeżdżających na długi weekend turystów przygotowaliśmy krótki przewodnik po wydarzeniach, jakie będą miały miejsce od 1 do 3 maja.

1 maja

Do godz. 18.00, 1 maja można oglądać wystawę "Nowa Huta 1949+" w oddziale Muzeum Historycznego, na os. Słoneczne 16. To dzieje Nowej Huty, podane w pigułce. Opowieść o burzliwych dziejach tej części Krakowa rozpoczyna przedstawienie miejsca akcji w roku 1949, zanim decyzją władz państwowych podkrakowskie wsie połączono w jeden organizm nazwany Nową Hutą. Dalej narracja koncentruje się na nowohuckim kombinacie, od którego dzielnica wzięła swoją nazwę, opisuje powstawanie "miasta idealnego", z jego architekturą i unikatową urbanistyką, rolę Kościoła w socjalistycznym mieście, a następnie opowieść snuje się wokół najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce w Nowej Hucie, takich jak: obrona krzyża nowohuckiego, postawienie pomnika Włodzimierza Iljicza Lenina w Alei Róż oraz powstanie i działalność opozycyjnych organizacji nowohuckich aż do roku 1989.

Wieczorem o 20.00, 1 maja, na papieskim koncercie w Rynku Głównym wystąpią m.in. Zakopower, Kayah, Zbigniew Wodecki, Bracia, Ryszard Rynkowski, IRA, Kasia Kowalska, Andrzej Lampert i Beata Rybotycka. To będzie widowisko słowno-muzyczne z udziałem orkiestry symfonicznej, połączonych chórów oraz wokalistów i aktorów: Daniela Olbrychskiego i Leszka Żurka. Na początku koncertu zobaczymy 5-minutowy materiał z uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II z Rzymu, a także wypowiedzi najsłynniejszych osobistości życia publicznego. - Specjalnie na ten koncert skomponowana została piękna i monumentalna pieśń "Santo Subito" z muzyką Zbigniewa Wodeckiego do słów Leszka Aleksandra Moczulskiego. Wykonają ją Zbigniew Wodecki i Beata Rybotycka z towarzyszeniem chórów i orkiestry - powiedział dla TVP Kraków dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, Piotr Matusiak. Instytut wraz z Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" jest organizatorem wieczoru.

2 maja

Drugi dzień weekendu to przede wszystkim koncerty. W klubie Dragon (ul. Bronowicka 117) o godz. 20.00 zagra Red Triow koncercie z cyklu "Nowy wiek awangardy". Red Trio to grupa, prezentująca współczesne oblicze muzyki improwizowanej, wywodzącej się z free jazzowej rewolucji lat sześćdziesiątych, wzbogacając to jednak o doświadczenie awangardy europejskiej ze Schlippenbachem i Mengelbergiem na czele. Charakterystyczną cechą muzyki zespołu jest narzucenie szybkich temp oraz gwałtownych zmian muzycznej improwizacji, kładące nacisk na intuicyjną stronę kształtowania brzmienia zespołu oraz prowadzenia muzycznej narracji.

Tego samego wieczoru, 2 maja o 20.30 w Klubie Pod Jaszczurami (Rynek Główny 8) zagra grupa Urban Foxes. Pochodzą z Polski, Węgier, Dani, Francji, Walii i Anglii. Połączył ich Londyn oraz wspólna pasja do tworzenia nietuzinkowej muzyki. O międzynarodowym projekcie muzycznym, jakim jest "Urban Foxes" opowiadają trzy artystyczne osobowości, jego twórcy i jednocześnie członkowie - iKon, Fredsta i Goeff. Przeczytaj wywiad z muzykami.

Trzeci koncert da zespoł Zaiste. O 20.00, 2 maja, zaczną grać w klubie Kazamaty (ul. Dietla 50). Ich muzyka spodoba się miłośnikom bluesa i rock'a. W programie usłyszymy sporo premierowego, autorskiego materiału.

Natomiast w Studiu im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków (al. Słowackiego 22) o 19.00 w niedzielę będzie miał miejsce niezwykły spektakl poetycko-muzyczny "Z obłoków na ziemię". Tematem spektaklu jest rozmowa z Panem Bogiem o przemijaniu, prawdzie, miłości, miłosierdziu i wierze, w kontekście postaci ks. Jana Twardowskiego i jego postrzegania współczesnego świata. W roli ks. Twardowskiego - Jan Nowicki. Zarówno premiera spektaklu jak i przedstawienia wystawiane później (w kraju i za jego granicą) wywołały ogromne wzruszenie publiczności i entuzjastyczne recenzje prasowe.

Miłośników teatru amatorskiego zapraszamy na spektakl "Lady Makbet ubrana w lateks", 2 maja o 19.00 w Scenie Tęcza (ul. Praska 52). Grupa Trupa przekonuje, że Makbet padł nie tyle ofiarą własnej ambicji, co fatalnej namiętności do swojej perwersyjnej żony. Na ten spektakl Scena Tęcza za darmo udostępniła miejsce, wałbrzyski zespół PeHa napisał rockową muzykę, a rekwizyty artyści wypożyczyli lub sami kupili.

3 maja

To nie tylko Święto Konstytucji, ale także tańca. Krakowski Teatr Tańca & Freeday Teatr In zapraszają tego dnia do Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży (ul. Wietora 15) o 19.15 na opowieść o Inannie. To nastarsza, najbardziej pierwotna wersją mitu o zejściu do krainy mroku. Można w niej w całości ujrzeć wszystkie późniejsze rozproszone po świecie wątki. W 1889 roku z piasków pustyni na terenie Iraku wydobyto gliniane tabliczki zapisane pismem klinowym. Większość z nich powstała cztery tysiące lat temu, a ich autorami byli Sumerowie, zamieszkujący dorzecze Tygrysu I Eufratu. Prace badawcze prowadzone przez międzynarodowy zespół pozwoliły wyłonić ze starożytnych tabliczek obraz cywilizacji bogatej duchowo, niezwykłej i dojrzałej, harmonijnej, z przebogatym systemem opowieści, mitów, legend. Najważniejszym dla cywilizacji sumeryjskiej był mit o bogini Inannie, władczyni miasta Uruk, patronce bogini miłości cielesnej i zachowań seksualnych, prokreacji, ale i gwałtownej bogini wojny. Inanna, jedna z najbardziej "ludzkich" bogiń miasta schodzi do Świata Umarłych, w przekonaniu, że śmierć jest odwracalna, że z grobowców można powrócić, jeśli się bardzo tego pragnie i jeśli na ziemi zostają ci, którzy nas wspierają i kochają. Po odczytaniu sumeryjskich tabliczek klinowych mit o Inannie zaczęto traktować jako mit założycielski, podwalinę wszystkich innych na ten temat. Spektakl "IN" powstał wspólnym wysiłkiem Krakowskiego Teatru Tańca i Freeday Teatru, z inspiracji starosumeryjskim mitem o Bogini Inannie i powieścią Olgi Tokarczuk "Anna In w grobowcach świata".

"Kraków dla Japonii": pod takim tytułem o godz. 17.00, w Nowohuckim Centrum Kultury odbedzie się charytatywny koncert, z którego dochód zostanie przekazany rodzinom, jakie ucierpiały na skutek tsunami. Całe przedsięwzięcie zaczyna się od 14.00 przed budynkiem NCK, gdzie wystawione zostaną stoiska z rzemiosłem inspirowanym "Krajem Kwitnącej Wiśni" połączone z licznymi atrakcjami i akcją charytatywną. O 17.00, w sali widowiskowej będzie koncert, który połączy muzykę japońską z tańcami i sztukami walki.W dzień organizowanej imprezy odbędzie się akcja zbierania "cegiełek", które zostaną przekazane do Japonii przez organizację PAH.

od 1 do 3 maja

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na wystawę Sztuka Huculszczyzny. Jednak 1 maja wszystkie oddziały muzeum będą nieczynne, a 2 i 3 maja będą czynne w godz. 10.00 - 14.00. - Ekspozycja jest dedykowana pamięci Stanisława Vincenza, wielkiego prozaika, nieco dzisiaj zapomnianego, który w tym regionie wyrastał - informuje Mirosław Kruk, kurator. Na wystawie można zobaczyć m.in. rękodzieło huculskie i dzieła artystów polskich, inspirowane tą kulturą. Jest to jak dotąd najbogatsza w Krakowie prezentacja tej sztuki, podzielona na 15 części, dzięki której możemy poznać ten region bliżej. "Na wysokiej połoninie" przypomina kulturę i tradycje Hucułów, a także osoby, zafascynowane Huculszczyzną, takie jak chociażby Stanisław Vincenz. Zobaczyć można na niej ponad 800 prac: obrazy, grafiki, ceramikę, przedmioty codziennego użytku i rękodzieło ludowe. Wśród eksponatów znajdują się też tradycyjne stroje ludowe, biżuteria, wyroby snycerskie: zdobione laski, toporki, świeczniki, krzyże ręczne i procesyjne, zestawy przyborów na biurko, a także stoły, krzesła, kredensy i szafy, które trafiały do wielu młodopolskich willi albo pokazywane były na wystawach krajowych i zagranicznych. Będzie można obejrzeć różne tkaniny, kilimy, serwety, haftowane bluzy, koszule, chusty, a także wyroby metalowe: klamry, krzyże i krzyżyki, naszyjniki z krzyży. Huculi byli bowiem mistrzami w tworzeniu funkcjonalnych rzeczy z różnych materiałów.

W Fabryce Oskara Schindlera, oprócz stałej ekspozycji, można zobaczyć pierwszą odsłonę nowego cyklu "Ludzie z Listy Schindlera". Jest to pierwsza z cyklu wystaw opowiadających o ludziach uratowanych przez Oskara Schindlera. - Poprzez cykl wystaw "Ludzie z Listy Schindlera" pragniemy przywołać pamięć ludzi ocalonych przez niemieckiego przedsiębiorcę oraz pokazać dalsze losy uratowanych i ich rodzin. Wystawa otwierająca cykl opowiada historię Ignacego, Róży, Reny i Haliny Wohlfeiler, żydowskiej rodziny z Krakowa, która przeżyła wojnę dzięki pomocy Oskara Schindlera - mówi Tomasz Owoc, kurator wystawy. W Fabryce Schindlera zobaczyć można kilkanaście prac plastycznych autorstwa Amiry Davidovitch, synowej Haliny Wohlfeiler: 12 obrazów, 5 rzeźb i instalacji plastycznych opowiada historię rodziny, która została naznaczona przez Holokaust. Inspiracją dla twórczości Amiry, tak silnie związanej z losami rodziny jej męża, były artykuł przeczytany w prasie oraz odnaleziona pocztówka. Skłoniły one artystkę do długich rozmów ze swoją teściową, które zaowocowały szeregiem prac.

Uwaga! 1 maja czynne będą: Stara Synagoga, Kamienica Hipolitów, Podziemia Rynku, Salon Zwierzyniecki, Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Wieża Ratuszowa, Mury Obronne i Barbakan. Pozostałe oddziały Muzeum Historycznego w tym dniu będą nieczynne.  Dzień później, 2 maja czynne będą: Apteka pod Orłem, Stara Synagoga, Podziemia Rynku, Wieża Ratuszowa, Mury Obronne i Barbakan (pozostałe oddziały będą zamknięte), natomiast 3 maja wszystkie oddziały MH bedą nieczynne dla zwiedzających.

Podobne ograniczenia czekają także chętnych do zwiedzenia Muzeum Etnograficznego. w weekend majowy muzeum to otwarte będzie jedynie 3 maja, od 11.00 do 15.00. Można wtedy obejrzeć m.in. wystawę fotografii "Zmysły Afryki. Fotografie "przy okazji" antropologicznych badań w Ghanie" Anny Niedźwiedź. Wystawa prezentowana będzie w budynku przy ul. Krakowskiej 46. Prezentowane fotografie powstawały często w biegu i często „przy okazji” prowadzonych przeze mnie badań nad współczesną religijnością chrześcijańską w Afryce Zachodniej (ze szczególnym uwzględnieniem popularnego katolicyzmu w Ghanie).

Czytaj też:


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto