Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lamusownia w Krakowie już otwarta. Oddaj swoje graty! [zdjęcia, wideo]

Redakcja
Punkt gromadzenia odpadów, czyli Lamusownia od wczoraj, 9 ...
Punkt gromadzenia odpadów, czyli Lamusownia od wczoraj, 9 ... Łukasz Żołądź
Punkt gromadzenia odpadów w Krakowie, czyli Lamusownia od wczoraj, 9 czerwca, przyjmuje meble, telewizory, dywany i inne, stare, niepotrzebne sprzęty.

Zobacz też: Lamusownia promuje się w Krakowie na ulicach [zdjęcia]


Na terenie Krakowa, do 2015 roku ma powstać od 7 do 9 Lamusowni. Jedna z nich została otwarta wczoraj, 9 czerwca,  przy ul. Nowohuckiej 1d. W ten sposób miasto chce promować pomysł segregowania odpadów i pokazuje, że zużyte przedmioty i opakowania mogą posłużyć jako surowce do wytwarzania nowych produktów. Projekt jest wzorowany na sprawdzonych, dobrych i działających rozwiązaniach z Europy Zachodniej (Francja, Niemcy, Austria) i Skandynawii.

- Zapraszam wszystkich krakowian do oddania tych rzeczy, które są niepotrzebne w domu, również odpadów niebezpiecznych, które tutaj zostaną zabezpieczone, a zutylizowane będą w innych miejscach - zachęcała dyrektor krakowskiego ZIKiT -u, Joanna Niedziałkowska. - To miejsce pomoże nam pozbyć się odpadów, które są segregowane - dodała.

Co przyjmuje Lamusownia?

Krakowianie mogą do niej zwozić zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, baterie i akumulatory, świetlówki. Zostawić można przeterminowane odczynniki fotograficzne, środki ochrony roślin, kwasy, rozpuszczalniki, alkalia, farby, tusze, smary, opakowania po farbach, lakierach itp.), oleje odpadowe i tłuszcze jadalne. Osobne kontenery przeznaczone są też na meble, drewno itp, gruz ceglany i odpady z betonu (w workach), zużyte opony, a także tworzywa sztuczne, metale, makulaturę i szkło. Każdy mieszkaniec Krakowa jednorazowo może pozbyć się do 100 kg zbędnych przedmiotów, do 20 kg odpadów niebezpiecznych i do 15 litrów odpadów ciekłych.

Lamusownia w Krakowie to nie wysypisko

Do kontenerów Lamusowni nie będą wrzucane zmieszane odpady komunalne i budowlane, zawierające azbest, papa, smoła, beton, itp. Punkt nie jest ani wysypiskiem śmieci, ani stacją przeładunkową. To miejsce, gdzie niepotrzebne krakowianom sprzęty będą gromadzone i niszczone, by stać się surowcem do dalszej produkcji, a te, które mogą powodować szkody w środowisku, będą unieszkodliwiane w specjalnie do tych celów przeznaczonych, odosobnionych miejscach.

Punkt przy ul. Nowohuckiej został tak zaprojektowany, aby chronić środowisko naturalne. Wybudowane szczelne podłoże i własny, zamknięty system kanalizacji zabezpieczą glebę przed szkodliwymi związkami chemicznymi.

Jak funkcjonuje Lamusownia?

Każdy, kto przywiezie do Lamusowni odpady, musi sam umieścić je w wyznaczonych kontenerach. Odpady pozostawiane na terenie punktu będą podzielone na frakcje, czyli różne rodzaje odpadów. Łącznie przewiduje się odbieranie do 20 różnych ich rodzajów, w zależności od potrzeb mieszkańców. Punkt został tak zbudowany, aby korzystanie z niego było łatwe i intuicyjne.

Teren Lamusowni jest podzielony na dwa poziomy: na niższym stoją kontenery na odpady, a z poziomu wyższego użytkownicy będą mogli wyrzucać posegregowane odpady do ustawionych pod rampą pojemników.

Lamusownia przyjmuje za darmo, ale..

Zbiorczy Punkt Gromadzenia Odpadów jest czynny przez cały rok, z wyjątkiem świąt i dni wolnych od pracy, od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00 w soboty od 7.30 do 15.30.

Za pozostawienie zbędnego już sprzętu krakowianie nie zapłacą ani złotówki. Opłaty pobierane będą jedynie od firm, a cena zależna będzie od łącznej wagi przywiezionego sprzętu.


foto. Łukasz Żołądź

Czytaj też:


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto