Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lamusownia potrzebuje operatora

Redakcja
W kwietniu 2010 przy ul. Nowohuckiej rozpoczęła się budowa lamusowni. Teraz Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu szuka operatora obiektu.

Segreguj swoje śmieci


Lamusowanie ma zapewnić  bezpieczeństwo środowisku naturalnemu, a co za tym idzie - mieszkańcom. Liczba dzikich wysypisk oraz nielegalnych spalarni jest przerażająca. Trzeba zauważyć, że często tworzą się one właśnie ze względu na problem składowania odpadów nietypowych. Zbiorcze punkty gromadzenia odpadów, wzorowane na przykładach z Europy Zachodniej i Skandynawii, mają być rozwiązaniem tych problemów.

Zgodnie z planem lamusownia przy Nowohuckiej rozpocznie działalność wiosną tego roku. Koncepcja technologiczna centrum recyklingu przewiduje gromadzenie 18 rodzajów odpadów. Będzie można tam dostarczać szkło białe i kolorowe, zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne, papier i tekturę, dywany, wykładziny, tworzywa sztuczne, cegły i gruz z rozbiórek, zmieszane metale, opony, opakowania po chemii gospodarczej, drewno zmieszane i impregnowane, urządzenia chłodzące, sprzęt AGD (inny niż urządzenia chłodzące i małe urządzenia elektroniczne i elektryczne), meble. Przewiduje się specjalne miejsce na tzw. odpady niebezpieczne - świetlówki, akumulatory, małe baterie, zużyte smary, oleje i emulsje, rozpuszczalniki, aerozole, przeterminowane lekarstwa, środki ochrony roślin, farby i kleje.

Do 2011 roku należy w Krakowie przetworzyć  ponad 40 proc. odpadów budowlanych, a także zdemontować ok. 50 proc. odpadów wielkogabarytowych oraz ok. 50 proc odpadów niebezpiecznych. Zbiorcze punkty gromadzenia odpadów to odpowiedź na pytanie, jak można tego dokonać. Trzeba również pamiętać, że lamusowanie nie ma nic wspólnego ze zwykłymi wysypiskami śmieci. Punkty te będą ogrodzone, strzeżone całą dobę, a dzięki nim mieszkańcy będą mogli w łatwy sposób pozbyć się odpadów problemowych.

Lamusownia ma być czynna przez cały rok (z wyjątkiem świąt i dni ustawowo wolnych od pracy), od poniedziałku do soboty przez nie mniej niż 8 godzin dziennie. Od poniedziałku do piątku będzie przyjmowała odpady od mieszkańców co najmniej do godziny 18.00, a w soboty co najmniej do godziny 15.30. Lamusownia przy ulicy Nowohuckiej ma być obsługiwana przez co najmniej 4 pracowników.

Przy każdym projekcie pojawiają się obawy, w szczególności jeżeli bezpośrednio dotyczy on mieszkańców. Hałas, wzrost natężenia ruchu, ale przede wszystkim złe oddziaływanie na zdrowie - to główne argumenty mieszkańców. ZPGO ma jednak służyć poprawie życia, a nie jego szkodzeniu. Punkty mają zostać wybudowane zgodnie ze wszystkimi wymogami bezpieczeństwa.

W Polsce podobne punkty jak ZPGO funkcjonują już w Poznaniu (pierwsze dwa punkty gromadzenia odpadów problemowych w Poznaniu uruchomione zostały w 2008 roku). Od początku kwietnia 2009 r. punkt dobrowolnego dostarczania odpadów posiada Łódź. Punkty zbiórki odpadów niebezpiecznych i nietypowych występują również w czterech dzielnicach w Gdyni. Krakowska Lamusownia wzorowana jest na centrach recyklingu działających w wielu krajach europejskich. Podobne rozwiązania stosowane są w Skandynawii i Niemczech. Zgodnie z polityką Krakowa, w dziedzinie gospodarki odpadami, na terenie naszego miasta powinno działać około 8 zbiorczych punktów gromadzenia odpadów.

Wnioski o zawarcie umowy koncesji można składać w siedzibie ZIKIT do 4 marca, do godz. 12.

Zobacz też:

>> Pozytywny klimat a spalanie śmieci
>> Kraków brudem stoi>> W poszukiwaniu kosza na plastik...[felieton]


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto