Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Zabytkowa strzelnica odzyskuje swój blask [ZDJĘCIA]

Redakcja
Zakończył się montaż elewacji zabytkowej strzelnicy na Woli Justowskiej. Teraz robotnicy wykańczają instalacje wewnątrz obiektu.

- Wszystkie okna są już zamontowane. Teraz malujemy konstrukcję w środku i wykańczamy instalacje - mówi dumnie o pracy swoich podwładnych Andrzej Bieniek, właściciel firmy, która jest generalnym wykonawcą remontu zabytkowej strzelnicy.

Jeszcze kilka lat temu strzelnica, na której trenowali legioniści Józefa Piłsudskiego, przypominała ruderę. Teraz z każdym dniem pięknieje. Duża w tym zasługa pracujących przy obiekcie specjalistów, którzy są ekspertami od pracy w drewnie.

- Na szczęście tutaj prace polegały jedynie na odtworzeniu wzorów, nie trzeba było wymyślać nic nowego. Dużych problemów z tym nie było, ale do takiej pracy potrzebna jest wprawa - komentuje Bieniek.

Na widoczne efekty pracy przy strzelnicy trzeba było długo czekać. W 2014 roku rozpoczęła się jej rozbiórka, eksperci ocenili stan techniczny oryginalnych elementów, a później wyselekcjonowali te, których można by znów użyć. - Cała konstrukcja elementów niskich powstała ze starej konstrukcji, to ok. 50 procent obiektu - mówi Bieniek.

Z górnej części budynku nie udało się zachować tak wielu fragmentów drewna, bo w konstrukcji przeciekał dech i niektóre elementy zostały zdewastowane.

Przechodząc obok strzelnicy, już można podziwiać jej efektowną elewację, ale spora część wykonanych prac jest na razie niewidoczna. Budynek trzeba było dostosować do nowych potrzeb. - Jedyne co tam było, to doprowadzona woda i prąd. Teraz pojawi się instalacja klimatyzacyjna, ogrzewanie gazowe. Będzie to budynek na miarę dzisiejszych czasów. Wszystkie wykończenia będą nowoczesne - dodaje Andrzej Bieniek.

Wciąż nie wiadomo jak wykorzystana zostanie przestrzeń w strzelnicy, ale obiekt ma mieć charakter zarówno sportowy, jak i usługowy. W górnej części może pojawić się kawiarnia lub restauracja, bo jest do tego przygotowane zaplecze kuchenne.

ZOBACZ TAKŻE: Nowy pociąg Newagu w Krakowie

autor:Oskar Nowak

Wiele będzie jednak zależało od użytkownika obiektu, który zostanie wyłoniony po zakończeniu prac. Renowacja ma się zakończyć w maju 2017 roku. Jej koszt to 11 mln 167 tys. 985 zł brutto. W tej kwocie uwzględniono 2 mln 92 tys. 310 zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Pozostała część kwoty to środki z budżetu Gminy Miejskiej Kraków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto