Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Wielki finał ratowania Starego Cmentarza Podgórskiego. Ruszyły trzyletnie prace, nekropolia czasowo zamknięta

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Cmentarz jest czasowo niedostępny
Cmentarz jest czasowo niedostępny Andrzej Banaś
Na Starym Cmentarzu Podgórskim rozpoczęła się realizacja trzyletniego przedsięwzięcia, które zamyka dotychczasowe ratowanie tej najstarszej komunalnej nekropolii na terenie Krakowa. W związku z pracami budowlanymi zabytkowy cmentarz jest teraz czasowo zamknięty do 26 października, a potem ponownie będzie niedostępny od 6 listopada do 5 grudnia.

"Ocalić najstarszą miejską nekropolię przed degradacją i zapomnieniem. Rewaloryzacja Starego Cmentarza Podgórskiego w Krakowie, miejsca spoczynku i upamiętnienia wybitnych obywateli dawniej odrębnego miasta Podgórza" - tak nazywa się projekt kluczowy finansowany z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, który będzie realizowany na tym cmentarzu przez trzy sezony. Obejmuje on ostateczne uporządkowanie Starego Cmentarza Podgórskiego: wytyczenie alejek, montaż oświetlenia, uporządkowanie zdewastowanych nagrobków lastrikowych, zebranie reliktów zniszczonych grobowców i stworzenie lapidarium, na które się one złożą.

W związku z prowadzonymi pracami od 16 do 26 października nekropolia jest teraz zamknięta dla odwiedzających. Jednak - jak poinformował Zarząd Cmentarzy Komunalnych - aby umożliwić obchody Wszystkich Świętych, cmentarz będzie otwarty od 27 października do 5 listopada włącznie. Ponowne czasowe zamknięcie będzie trwało od 6 listopada do 5 grudnia.

"Na czas otwarcia cmentarza w związku z Dniem Wszystkich Świętych wykonawca robót, w miarę możliwości, przygotuje teren prac w stanie wolnym od przeszkód komunikacyjnych" - informuje ZCK.

Stary Cmentarz Podgórski liczy ponad 230 lat. Przez ponad 100 lat służył mieszkańcom ówczesnego miasta Podgórza. Niegdyś nekropolia ta była dużo większa. Jednak w czasie II wojny, w latach 40. XX wieku, cmentarz w ponad jednej trzeciej został zniszczony, gdy odebrano mu część terenu pod budowę linii kolejowej. Kolejny raz został okrojony w latach 70., podczas budowy ul. Powstańców Śląskich (pierwotnie Telewizyjnej), którą poprowadzono przez cmentarz. Pozostał fragment, który jest dziś świadectwem pięknej nekropolii, równie ciekawej co Rakowicka. Wśród pochowanych na cmentarzu są m.in. burmistrzowie miasta Podgórza, jego honorowi obywatele, działacze społeczni, artyści.

Jednak jeszcze nie tak dawno to miejsce nie wyglądało jak cmentarz, tylko jak bezładne zwalisko kamieni. Przez lata cmentarz był bowiem nieogrodzony, zaśmiecony i zarośnięty, w efekcie zamienił się w miejsce schadzek i pijackich balang.

W końcu w latach 90. XX wieku ogrodzono go i usunięto gąszcz samosiejek. Z kolei ponad 10 lat temu zaczęło się ratowanie pomników nagrobnych i grobowców tej najstarszej na terenie Krakowa komunalnej nekropolii dzięki dotacjom z NFRZK, które rozdziela i przyznaje Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. SKOZK przez wiele lat wspierał tu konserwację nagrobków i pomników cmentarnych, a obecnie rozpoczynany projekt kluczowy określa jako finał prac na Starym Cmentarzu Podgórskim - ostatni etap jego ratowania. Realizacja przedsięwzięcia będzie trwała do 2025 r. i pochłonie 3,5 mln złotych. Dofinansowanie z NFRZK wynosi 82 proc. wartości projektu.

Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Wielki finał ratowania Starego Cmentarza Podgórskiego. Ruszyły trzyletnie prace, nekropolia czasowo zamknięta - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto