Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Szybkość błyskawicy i niezwykła precyzja: mistrzowie układania kostki Rubika na czas pokazują swoje możliwości

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Wideo
od 12 lat
140 zawodników bierze udział w międzynarodowym turnieju układania kostki Rubika na czas, Dragon Cubing II 2023, który odbywa się w ten weekend, 9 i 10 grudnia, w MDK Dom Harcerza przy ul. Reymonta 18.

Zawodnicy w układaniu kostki Rubika występują w 10 konkurencjach, m.in. Kostka 3x3x3, Pyraminx, Kostka 4x4x4, Clock, a także 3x3x3 jedną ręką.

Miasto Kraków już od kilku lat wspiera działania, jakie odbywają się w ramach Krakowskiej Ligi Speedcubingu. To m.in. dzięki temu wsparciu udało się zorganizować turniej, który jest oficjalnym wydarzeniem federacji World Cube Association.

Dragon Cubing II 2023 to już siódmą edycją krakowskich zawodów speedcubingowych, a druga w tym roku.

Pierwszy zanotowany wynik układania kostki Rubika 3×3×3 z 1980 roku wynosi 54 sekundy. W 1982 roku zorganizowano pierwsze mistrzostwa, gdzie poprawny układ pól ułożono w 22,95 sekundy. Pierwsze ułożenie Kostki Rubika w czasie poniżej 10 sekund w historii miało miejsce 5 maja 2007 roku na Spanish Open, a dokonał tego Francuz Thibaut Jacquinot (9,86 s.). Obecny rekord świata należy do Amerykanina Maxa Parka - 3,13 s (Pride in Long Beach 2023), który jest też rekordzistą w układaniu kostki jedną ręką - 6,20 s. W Polsce najlepszy wynik uzyskał Tymon Kolasiński - 3,85 s (Stevenage May 2023).

Przypomnijmy, że kostka Rubika (węg. Bűvös kocka – „magiczna kostka”) to zabawka logiczna wynaleziona przez Ernő Rubika w 1974 roku, a w 1976 roku skonstruowana i opatentowana w Japonii przez inżyniera Terutoshiego Ishige. Wynalazca kostki Ernő Rubik po raz pierwszy układał kostkę przez miesiąc. Do Polski zabawka trafiła w 1980 roku.

Zabawa kostką polega na takim ułożeniu kwadratów, aby na każdej ścianie wszystkie posiadały jeden kolor. Składa się ona z 26 sześcianów i przegubu umieszczonego w środku. Przegub ten umożliwia każdej z zewnętrznych warstw kostki obrót wokół osi prostopadłej do danej warstwy i przechodzącej przez środek kostki. Liczba kombinacji różnych ułożeń kostki 3x3x3 wynosi ponad 43 tryliony.

Od początku rozpowszechnienia kostki Rubika zastanawiano się, jaka jest minimalna liczba ruchów potrzebna do rozwiązania każdego ułożenia. Już w 1995 roku wiedziano, że optymalna liczba zawiera się w przedziale 20-29, czyli istnieje pomieszana kostka, którą da się ułożyć tylko w 20 lub więcej ruchach oraz każdą kostkę da się rozwiązać w 29 ruchach lub mniej. W 2010 roku zespół matematyków za pomocą serwerów Google udowodnił, że odpowiednią liczbą dla kostki Rubika jest 20. Oznacza to, że każde ułożenie można rozwiązać maksymalnie w 20 ruchach (choć zazwyczaj wystarczy 15-19 ruchów).

Sztuczna inteligencja przewidzi pogodę

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Szybkość błyskawicy i niezwykła precyzja: mistrzowie układania kostki Rubika na czas pokazują swoje możliwości - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto