Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Spiżarnia literacka w ramach 4. Festiwalu Czesława Miłosza

(ab)
W ramach 4. Festiwalu Czesława Miłosza w Krakowie czytelnicy będą mieli okazję zapoznać się z nowymi tłumaczeniami i wydaniami zbiorów poezji zagranicznych gości, przygotowanymi przez czołowych polskich wydawców. Podobnie jak „Spiżarnia literacka” Czesława Miłosza, festiwalowa kolekcja zaprasza czytelników w niezwykłą podróż po poetyckim świecie.

Dotychczas w ramach Festiwalu ukazało się osiem niepublikowanych wcześniej w Polsce zbiorów festiwalowych gości, m.in.: Duo Duo, Juana Gelmana, Philipa Levine, Michaela Krügera,**Lwa [/b]Rubinsteina czy Gary'ego Snydera. W ten sposób Festiwal Miłosza pozwala odkrywać nieznaną do tej pory w Polsce poezję. Wybory wierszy tegorocznych gości Festiwalu wydane zostaną dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Miasto Literatury i Krakowskiego Biura Festiwalowego.
Skrzydlate i ciemne to wybór wierszy Roberta Hassa z lat 1973–2014 , który ukaże się nakładem krakowskiego wydawnictwa Znak. Ten rewelacyjny amerykański poeta i tłumacz, sąsiad Czesława Miłosza w Berkley, już w pierwszym dniu Festiwalu weźmie udział w debacie poświęconej znaczeniu współczesnej poezji.
Znak przygotowuje także wydanie wyboru wierszy pt. „Blues o śnieżnym poranku” Charlesa Simica - serbsko-amerykańskiego poety, współwydawcy „Paris Review” i zdobywcy Pulitzer Prize for Poetry.
Państwowy Instytut Wydawniczy zaprezentuje wybór wierszy brytyjskiej poetki, praprawnuczki Karola Darwina - Ruth Padel. Jej tom pt. Sztuka Kintsugi bezpośrednio inspirowany był „Wypisami z ksiąg użytecznych” Miłosza. O swoich związkach z twórczością polskiego Noblisty brytyjska poetka opowie podczas specjalnego wykładu otwierającego Festiwal.
Polską premierę będzie miał również wybór „Pisane na kamieniach” jednej z najciekawszych i najbardziej oryginalnych poetek szwedzkich - Marie Lundquist. Wydawnictwo przygotowuje wydawnictwo Zeszyty Literackie.
W wydawnictwie Pogranicze ukaże się zbiór wierszy Lot strzały białoruskiego poety, laureata Nagrody Herdera – Alesia Razanaŭ.
W bibliotece festiwalowej znajdzie się również tomik pt. Kompas na śniegu autorstwa Xaviera Farré, katalońskiego poety i tłumacza m.in. Miłosza i Schulza, przygotowany przez wydawnictwo EMG, oraz zbiór wierszy Niespieszna żegluga słoweńskiego poety i eseisty - Uroša Zupana, wydany przez Instytut Mikołowski.
Po polsku ukaże się także tom litewskiego poety, eseisty i tłumacza m.in. poezji Miłosza - Kornelijusa Platelisa, przygotowany we współpracy z Ambasadą RP na Litwie.
Czytelników poezji ucieszy z pewnością premiera „Przekładów poetyckich” Miłosza, w których znajdziemy „Wypisy z ksiąg użytecznych”, będące inspiracją tegorocznej edycji Festiwalu. Wśród tłumaczonych autorów znaleźli się m.in. Szekspir, Blake, Baudelaire, Whitman, Jeffers, Auden, Eliot, Yeats, Lorca, Kawafis, poeci chińscy, mistrzowie Zen i mistyk Kabir.
Motywem przewodnim 4. Festiwalu Miłosza jest w tym roku Księga Olśnień (A Book of Luminous Things) – tytuł słynnej anglojęzycznej antologii Miłosza zawierającej wiersze z różnych epok, wybrane i w znacznej części tłumaczone przez polskiego Noblistę. Znaleźli się w niej m.in. Walt Whitman, W. S. Merwin, Elizabeth Bishop, ale również Wang Wei, Tu Fu, Seamus Heaney. 4. Festiwal Miłosza stanowić będzie glosę tego słynnego wyboru i jego współczesną interpretację.
Wybrane tomy poezji zyskają jeszcze jeden wyróżniający akcent - zostaną złożone krojem pisma Milosz, którego autorem jest Damien Collot, laureat Międzynarodowego Konkurs na Krój Literniczy im. Czesława Miłosza w 2011 r. Konkurs w stulecie urodzin Poety zorganizowała Fundacja Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
To wszystko i dużo więcej poetyckich olśnień będzie czekać na czytelników i festiwalową publiczność w Księgarni Festiwalowej w Pałacu pod Baranami, którą poprowadzi Księgarnia Pod Globusem.
**

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto