Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: Rewitalizacja

Redakcja
8 października 2008 r. przyjęto Miejski Program Rewitalizacji Krakowa oraz dwa programy lokalne: dla Starego Miasta i „starej” Nowej Huty.

Kraków i osobno Stare Miasto oraz „stara” Nowa Huta doczekały się projektów aktywizacyjnych.

Co to jest i jak działa?

Programy rewitalizacji mają na celu określenie najważniejszych zadań odnowy i aktywizacji. Uwzględniają one ochronę dziedzictwa kulturowego, strategię rozwoju Krakowa i sutuację analizowanego obszaru.

Projekt Miejskiego Programu Rewitalizacji, a także Lokalnych Programów Rewitalizacji Krakowa zostały przygotowane w oparciu o formułę planowania otwartego. Przed opracowaniem gotowych wytycznych przez niemiecką firmę BIG-STÄDTEBAU GmbH, miały miejsce szerokie konsultacje społeczne w postaci ankiet, warsztatów, a także spotkań z mieszkańcami.

Co to da?

Wdrożenie programów ma usunąć negatywne zjawiska w zdegradowanych lub zaniedbanych częściach Krakowa i przywrócić im zdolność do samodzielnego funkcjonowania w strukturze miasta.

- Programy nie zmienią od razu miasta, ale zainicjują szereg procesów, które doprowadzą do zmian - powiedział w wywiadzie dla Dziennika Polskiego Zastępca Prezydenta Kazimierz Bujakowski.Dla całego miasta i dla dzielnic

Miejski Program Rewitalizacji Krakowa określa obszary kryzysowe na terenie całego miasta i stanowi długofalową diagnozę zapotrzebowania na działania odnawiające w Krakowie. Program ten będzie na bieżąco aktualizowany i dostosowywany do nowych wymagań.

Przyjęto również dwa Lokalne Programy Rewitalizacji - dla Starego Miasta i dla historycznej części Nowej Huty. Oba mają zaktywizować te dzielnice o szczególnym znaczeniu dla miasta, tak by stały się turystyczną perełką.

W dawnym Grodzie Kraka

Obszar Starego Miasta, zdefiniowany zarządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 września 1994 r. jako ”Kraków – historyczny pomnik Miasta”, został podzielony na pięć podobszarów:

  • Wawel i Stare Miasto w obrębie Plant
  • Kraków XIX-wieczny, w obrębie Kleparza,
  • Piasek Północ, Piasek Południe, Nowy Świat, Stradom, Wesoła Zachód
  • Kazimierz, Stare Podgórze
  • Jurydykę Lubicz

Jako pierwszy wdrożony będzie projekt pilotażowy „Kazimierz–Podgórze”, który ma na celu połączenie kulturalne i gospodarcze tych terenów, a także odświeżenie ich wizerunku.

Stara Nowa Huta

Ten program obejmuje tereny hitorycznej Nowej Huty, w skład której wchodzi zespół osiedli z pierwotnego projektu urbanistycznego oraz ogromny obszar zielony Łąk Nowohuckich.

Tutaj projektem sztandarowym został plan kompleksowej rewitalizacji i modernizacji Placu Centralnego i Alei Róż, które są najbardziej reprezentacyjną częścią dzielnicy.

Częścią rewitalizacji Nowej Huty jest projekt Fundacji WyspArt, o którym pisali KikaNH i Mickey Mausoleum:


Co sądzicie o tych pomysłach? Czy przyniosą oczekiwany skutek? Jak wyglądają teraz Wasze osiedla i dzielnice - zróbcie relacje ze stanu obecnego. Porównamy je z efektami wdrażanej rewitalizacji.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto