Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: nowa siatka połączeń autobusowych i tramwajowych [LISTA, MAPY, DYSKUSJA]

Piotr Rapalski
Sieć połączeń tramwajowych
Sieć połączeń tramwajowych
Zmiany zostaną wprowadzone w sobotę, równocześnie z uruchomieniem tramwaju na Ruczaj. Krakowianie raczej nie będą mieli czasu cieszyć się z zakończenia inwestycji, zmagając się z nową rzeczywistością. Linii tramwajowych będzie w sumie mniej, ale tramwaje mają jeździć częściej, nawet co 5 minut. Zadaniem autobusów będzie dowiezienie nas do przystanków tramwajowych na przesiadkę, dlatego aż 27 z nich zmieni swoje trasy. Jak oceniacie nową siatkę połączeń?

Czytaj także: Kraków: rewolucja w komunikacji. Nowa siatka połączeń autobusowych i tramwajowych [LISTA, MAPY]

Część mieszkańców chwyta się za głowy, widząc nadchodzące zmiany. - Tramwajem 8 już nie dojadę prosto z Bronowic do pracy w Borku Fałęckim. O 6 rano bedę musiał szukać przesiadki. Na mrozie - mówi Artur Kwaśny z ul. Bronowickiej.
- Koniec z komfortem podróży. Będę się martwić o przesiadkę, czy zdążę i czy nie skończy mi się w tym czasie bilet - dodaje Michał Pyrkosz z Podgórza.

Urzędnicy twierdzą, że zmiany wynikają z potrzeb pasażerów. - Przeprowadziliśmy szereg badań i ankiet wśród krakowian. Okazało sie, że obecna siatka połączeń jest niewystarczająca - mówi Michał Pyclik, rzecznik Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. - Mimo przesiadek średni czas podróży skróci się o 9 sekund. Na następny tramwaj czy autobus będziemy czekać zaledwie kilka minut - twierdzi Pyclik.

Tramwaj nr 50 i nowy nr 52 mają w godzniach szczytu jeździć co 5 minut. Pozostałe w większości co 10 min. W większości podróży ma wystarczyć jedna przesiadka, by dotrzeć do celu.

Urzędnicy zmiany tłumaczą tym, że od 1999 r. sieć komunikacyjna nie była dostosowywana do rozwijającego się miasta. Zmiany mają doprowadzić linie autobusów do osiedli powstałych w ostatnich latach, ale równocześnie zwiększyć rolę bardziej ekologicznych tramwajów. Remarszrutyzacja prawie nie wpłynie na koszty komunikacji w Krakowie, które wynoszą rocznie ok. 380 mln zł. Wydatki mają wzrosnąć o 90 tys. zł

ZIKiT uruchomił już kampanię informacyjną, która ma przygotować krakowian na zmiany i pomóc uniknąć chaosu. Od 9 do 17 w dni robocze działa infolinia pod nr.: 12 616 74 21 i 12 616 74 43, a na stronie www.jakdojade.pl można wyszukać połączenie. - Ponadto rozdamy na przystankach 100 tys. ulotek - dodaje Pyclik.

Jak oceniasz siatkę połączeń? Co się Wam podoba, a co nie? Czekamy na wasze opinie w komentarzach pod artykułem



Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto