Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Most Dębnicki otwarty! Ale okolica to ciągle plac budowy - trwa remont Zwierzynieckiej i Kościuszki

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Otwarty most Dębnicki
Otwarty most Dębnicki Anna Kaczmarz
Stało się, miał zostać otwarty w pełni w nocy z 22 na 23 Listopada..., ale nie został. Udało się tydzień później. Most Dębnicki o godz. 6 rano, w czwartek, 30 listopada br. został po remoncie w pełni otwarty dla ruchu. Przejazd jest możliwy wszystkimi pasami w obu kierunkach. Teraz... zapewne zacznie się remont mostu Zwierzynieckiego, który zaliczył falstart. Prace rozpoczęły się, gdy Dębnicki nie był jeszcze skończony, co tak rozsierdziło mieszkańców, że władze Krakowa nakazały wstrzymanie prac. Otwarcie Dębnickiego to jednak nie koniec utrudnień w tym rejonie Krakowa. Trwają przecież prace na ulicach Zwierzynieckiej i Kościuszki. Remont mostu Dębnickiego przejdzie też do historii miasta z innego, tragicznego, powodu...

Można korzystać już w pełni z mostu Dębnickiego, dostępne jest skrzyżowanie od strony Jubilatu (jeden z etapów prac związanych z przebudową ul. Kościuszki i Zwierzynieckiej). Niestety, warunki pogodowe nie pozwoliły na dopuszczenie ruchu wcześniej.

Prace na moście Dębnickim ruszyły w lipcu br. Realizowano je połówkowo, cały czas utrzymując przejezdność w obu kierunkach. Poprawiono stan techniczny obiektu, w obrębie płyty pomostowej. Wymieniono zarówno nawierzchnię asfaltową jezdni, jaki i nawierzchnię kap chodnikowych z żywic. Wykonano nową izolację płyty pomostowej, która została poprzedzona niezbędnymi naprawami jej żelbetowej konstrukcji. Wymieniono elementy odwodnienia i dylatacje nad przyczółkami, bariery energochłonne, oświetlenie oraz krawężniki. Podniesiono balustrady i zabezpieczono je przed korozją. Wpusty (studzienki) odprowadzające wodę z mostu przeprojektowano tak, żeby nie najeżdżały na nie pojazdy, dzięki temu zwiększy się komfort przejazdu.

Zadbano również o przestrzeń podmostową, na długości bulwarów. Tu jeszcze trwa proces zabezpieczania dźwigarów przed korozją oraz poprawiane są elementy odprowadzające wodę z mostu.

Koszt prac na moście Dębnickim to ok. 6,8 mln zł.

UWAGA dla pasażerów komunikacji miejskiej:
W dniu 30.11.2023 r. (czwartek) od godz. 4:30, w związku z przywróceniem ruchu na skrzyżowaniu al. Krasińskiego i ul. Zwierzynieckiej, przystanek Jubilat 03 zostanie przywrócony do stałej lokalizacji.

Wypadek na moście Dębnickim

Remont ten zapamiętany zostanie również z innego powodu. To w czasie jego trwania doszło tu do koszmarnego i tragicznego wypadku. W nocy z piątku na sobotę (14 na 15 lipca) samochód renault megane, którym w kierunku mostu Dębnickiego podróżowało czterech mężczyzn w wieku od 20 do 24 lat, zjechał w lewo i dachował na bulwar Czerwieński. Auto uderzyło w mur i zostało kompletnie zmiażdżone. Wszyscy pasażerowie zginęli. Władze miasta zdecydowały się na udostępnienie nagrania z wypadku ku przestrodze. Przebieg całego zdarzenia zarejestrowały kamery miejskiego monitoringu. Śledztwo w tej sprawie trwa. Jednakże biegli sądowi ustalili, że żółte auto osobowe, które prowadził Patryk P. jechało z zawrotną prędkością - jak na warunki miejskie - 162 km/h. Maksymalna prędkość, z jaką można poruszać się po Alei Trzech Wieszczów w miejscu, w którym doszło wypadku to 40 km/h.

Dalsze prace w rejonie mostu - Kościuszki i Zwierzyniecka

Przebudowa ulic Kościuszki i Zwierzynieckiej rozpoczęła się 2 września i ma potrwać dwanaście miesięcy. W związku z pracami pojawiają się spore zmiany w organizacji ruchu drogowego i komunikacji miejskiej.

W ramach inwestycji zaplanowane są następujące prace: wymiana torowiska, odnowienie chodników oraz kompleksowa modernizacja wszystkich sieci podziemnych. Dodatkowo wyremontowany zostanie mostek nad Rudawą oraz pętla tramwajowa „Salwator”.

Głównym celem zadania jest poprawa komfortu jazdy tramwajami. Po zakończeniu prac składy będą jeździły ciszej i nie będą powodowały silnych drgań. Dodatkowo modernizacja pozwoli zwiększyć dostępność tego obszaru i przystosować ulice do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Przebudowa ul. Kościuszki i Zwierzynieckiej realizowana będzie jest przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa, Wodociągi Miasta Krakowa SA oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA. Realizatorem prac będzie firma ZUE SA, z którą została podpisana umowa na kwotę 94 mln zł.

Oto najcenniejsze marki na świecie!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto