Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Mała bitwa o przejście dla pieszych na Dąbiu. Mieszkańcy nie pozwolili go zlikwidować. "Ul. Zwycięstwa walczy!"

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Czytelnik przysłał do nas opis spontanicznego protestu w obronie... likwidowanego przejścia dla pieszych na Dąbiu w Krakowie. Przyjechali robotnicy usnąć "zebrę", ale mieszkańcy wyszli z bloków i skutecznie ich powstrzymali. Nie obyło się też bez przyjazdu patrolu policji. Przeczytajcie list - "Ulica Zwycięstwa walczy" - idealny tytuł.

"Ul. Zwycięstwa walczy"

Dziś wieczorem (2024-01-04 godz. 17-20) mieszkańców ul. Zwycięstwa zaskoczył przyjazd pracowników Zabezpieczenia Ruchu Drogowego (Zabezpieczenie Ruchu Drogowego Sp. z o.o., Lindego, Kraków) którzy przystąpili do likwidacji przejścia dla pieszych przy ul. Zwycięstwa 1.

Mieszkańcy okolicznych budynków zorganizowali spontaniczny protest, jako że przejście to jest jedyne przystosowane dla niepełnosprawnych pozwalające dostać się do budynku Zwycięstwa 1 oraz na ulicę Nizinną. Bez niego niektórzy z tych mieszkańców (niepełnosprawni) będą odcięci od miasta.

Protestujący skutecznie bronili wykonywania prac pracownikom ZRD. Na miejsce przyjechał wezwany patrol policji (po ponad godzinie). W tym czasie do protestujących dołączył radny dzielnicy pan Paweł Stachowiec.

Wszyscy zebrani prowadzili momentami ożywioną, ale ciągle kulturalną dyskusję. Świadomi, że wszyscy zebranie są ofiarami bezdusznej administracji.

Policjanci spisali protestujących. Pracownicy ZRD w ostateczności, w obliczu nieustępliwej postawy protestujących zdecydowali na przerwanie prac w tym miejscu. Mieszkańcy poprosili kierownictwo ZRD o wstrzymanie się od wykonania prac w najbliższym czasie tak by umożliwić mieszkańcom interwencję u władz miejskich.

Dlaczego likwidacja została oprotestowana?

Plan reorganizacji ruchu wprowadzany na Dąbiu, w ramach którego zdecydowano o likwidacji spornego przejścia został negatywnie zaopiniowany przez radnych dzielnicy Grzegórzki (radnych Dąbia).

Reorganizacja ruchu nie została skonsultowana z mieszkańcami. Wygląda to tak, że władze miasta oraz spółki odpowiedzialne za organizację ruchu w mieście nie liczą się z mieszkańcami.

Jak podkreślają mieszkańcy okolicznych budynków oraz protestujący, zachowanie spornego przejścia jest istotne dla ich komfortu i bezpieczeństwa a wynika to ze specyfiki okolicy.

Miasto proponuje pozostawienie przejścia znajdującego się po drugiej stronie skrzyżowania (ul. Nizinnej i Świtezianki a Zwycięstwa). Jest ono jednak nie przystosowane dla osób niepełnosprawnych: Ulicą Zwycięstwa nie prowadzi do niego żaden chodnik. Znajduje się ono na wzniesieniu. Jego progi nie są obniżone, a po stronie ul. Świtezianki przechodzący będą musieli pokonywać kolejne przejście oraz schodzić z górki wąskim chodnikiem. Taka organizacja ruchu wyklucza osoby z trudnościami w poruszaniu się, poruszających się na wózkach czy też rodziców z dziećmi w wózkach.

Niestety tego wszystkiego nie widać zza urzędowych biurek i stąd mieszkańcy wyrażają żal, że głosy ich przedstawicieli nie zostały wysłuchane oraz, że z nimi nikt nie zechciał porozmawiać.

Mieszkańcy apelują do władz miasta, w-ce prezydenta pana Kuliga, Komisji RMK ds. Infrastruktury, pana Urynowicza, o wstrzymanie się z likwidacją (o)bronionego przejścia oraz wysłuchanie głosu mieszkańców.

W przypadku wątpliwości zapraszamy serdecznie na ul. Zwycięstwa i przedyskutowanie możliwych, lepszych rozwiązań.

W momencie pisania tego artykułu, przy ul. Zwycięstwa na jezdni wymalowana jest połowa zebry, zachowały się też zaplanowane do wycięcia znaki informujące o przejściu."

Zatem piszemy do urzędników by wyjaśnić tę sprawę...

"Likwidację przejścia dla pieszych na ulicy Zwycięstwa zakłada projekt stałej organizacji ruchu opracowany przez Wydział Miejskiego Inżyniera Ruchu UMK, opracowany w związku z wprowadzeniem stref tempo 30 oraz z korektą oznakowania na drogach publicznych: ul. Miedzianej, ul. Na Szaniec, ul. Bajecznej, ul. Widok. Ul. Zwycięstwa, ul. Świtezianki, ul. Nizinnej, ul. Kosynierów, ul. S. Jachowicza. Zarząd Dróg Miasta Krakowa jest tylko wykonawcom w terenie w/w stałej organizacji ruchu. Dalsze pytania w tej sprawie prosimy kierować do Wydziału Miejskiego Inżyniera Ruchu" - odpowiada ZDMK.

A my prosimy o wypowiedź Miejskiego Inżyniera Ruchu...

I otrzymaliśmy ją:

"Mając na uwadze pojawiające się wątpliwości mieszkańców co do obecnie wprowadzanych zmian, pracownicy Wydziału Miejskiego Inżyniera Ruchu oraz Zarządu Dróg Miasta Krakowa spotkają się z przedstawicielami Rady Dzielnicy oraz zainteresowanymi mieszkańcami w terenie w celu omówienia wdrażanych rozwiązań.

Niemniej jednak należy zauważyć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami parkowanie w odległości mniejszej niż 10 metrów od skrzyżowania lub przejścia dla pieszych jest niedozwolone. Ustawodawca wprowadził ten przepis, aby zapewnić widoczność na skrzyżowaniach i przy przejściach dla pieszych oraz zniwelować zastawianie chodników przez samochody właśnie w tych newralgicznych miejscach. Dzięki temu kierowca ma szansę dostrzec pieszego wchodzącego na przejście, któremu jest zobligowany udzielić pierwszeństwa.

Dlatego też propozycja przekazana przez Radę Dzielnicy II w odpowiedzi na przesłany do zapoznania się przez Wydział Miejskiego Inżyniera Ruchu projekt organizacji ruchu, polegająca na zachowaniu możliwości parkowania pojazdów przy jednoczesnym usunięciu przejścia dla pieszych na ul. Zwycięstwa (obecnie przejście dla pieszych wchodzi w miejsce gdzie parkowane są pojazdy) została wprowadzona do organizacji ruchu (informacja o tym fakcie została przekazana do Rady Dzielnicy)."

Zatem sprawa w toku...

Psycholog o tym, jak odnieść sukces w postanowieniach noworocznych

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto