Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: już wkrótce Małopolskie Targi Innowacji

Redakcja
13 października, na Małym Rynku w Krakowie odbędzie się kolejna edycja Małopolskich Targów Innowacji (MTI). Towarzyszyć będzie jej hasło przewodnie „Biznes + Nauka”.

Pomysł organizacji tego przedsięwzięcia narodził się w 2007 roku. Wtedy odbyły się Małopolskie Dni Innowacji i Technologii. Powodzenie tego wydarzenia spowodowało, że inicjatywa ta znalazła swoje miejsce w gospodarczym krajobrazie Małopolski i doskonale się w nie wpasowała.

Pięćdziesięciu wystawców – 17 firm i 33 instytucje, konferencja, ciekawi prelegenci, porady ekspertów, praktyczna pomoc, możliwość nawiązania współpracy czy znalezienia nowych partnerów to wszystko i wiele więcej będzie można znaleźć na trzeciej już edycji Małopolskich Targów Innowacji Biznes + Nauka. Rdzeniem wydarzenia są wystawcy. Reprezentują oni wszystkich uczestników systemu innowacji – przedsiębiorców, sektor badawczo-rozwojowy oraz sferę administracji publicznej.

Wśród przedsiębiorców znajdziemy zarówno firmy produkcyjne jak i usługowe. Prezentują oni bardzo szerokie spektrum branż. Od budowlanej, sanitarnej i produkującej narzędzia, poprzez jubilerską, informatyczną i biotechnologiczną aż do branży szkoleniowej i księgowej. Uczestnicy MTI to przedsiębiorstwa, które są przykładem na to, że w każdej branży możliwe jest wdrażanie innowacji i każda firma w swojej działalności może stawiać na innowacyjność. Przykładem tutaj niech będą firmy Excellent - wiodące przedsiębiorstwo z branży budowniczej i sanitarnej, które w swoich produktach wykorzystuje osiągnięcia nanotechnologii oraz firma szkoleniowa Compendium Centrum Edukacyjne - uznana przez Microsoft za najbardziej innowacyjnego partnera szkoleniowego spośród 225 funkcjonujących w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

Odwiedzając Targi będziemy mieli okazje poznać firmy mające już ugruntowaną pozycję na Rynku a także takie, które dopiero na tym rynku się pojawiły. Przedsiębiorstwem, które już istnieje od wielu lat – dokładnie dwudziestu – jest firma Jantar. Jest ona jedną z najdynamiczniej rozwijających się w Polsce firm w swojej branży i prekursorem szeregu innowacyjnych rozwiązań z zakresu systemów sprzedaży i automatycznej identyfikacji towarów. Na drugim biegunie jest firma Berrylife, która została założona bardzo niedawno, bo w styczniu 2010 roku. Jej twórcami jest trzech absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy zwyciężyli w konkursie na biznesplan w ramach programu „Szkoła Przedsiębiorczości UJ – Innowacje i Biznes”. Firma specjalizuje się w kompleksowym wdrażaniu systemów interaktywnych na potrzeby eventów oraz stałych ekspozycji. Berrylife jako pierwsza firma w Małopolsce wprowadziła na rynek interaktywne nośniki reklamowe.
Na Targach mamy też wyjątkowego wystawcę – firmę jubilerską WĘC - Twój jubiler. To doskonały przykład na to, że także firma z niezwykle starej i tradycyjnej branży sięga po innowacje. Dzięki szerokiej współpracy z jednostkami naukowymi i badawczo-rozwojowymi takimi jak Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej czy też Instytut Odlewnictwa firma dynamicznie się rozwija, sięga po nowe rozwiązania i poszerza swoją ofertę. Jej innowacyjność została dostrzeżona przez jury konkursu „Innovator Małopolski”, którego została laureatem w 2009 roku w kategorii małych przedsiębiorstw.

Zadaniem wystawców reprezentujących przedsiębiorstwa jest pokazanie, że innowacje to klucz do sukcesu. Klucz, który okazuje się dostępny i niekoniecznie drogi, wystarczy pomysł, trochę chęci, inicjatywy i ducha przedsiębiorczości aby po niego sięgnąć. Jednak by ułatwić jego znalezienie, a następnie pomóc w wyciągnięciu po niego ręki zaprosiliśmy na Targi drugą grupę – wystawców instytucjonalnych: instytucje naukowe, badawcze, otoczenia biznesu i wsparcia transferu technologii. To właśnie Ci wystawcy mogą pomóc wymyślić, zaprojektować i opracować innowacyjne rozwiązania, pomóc je sfinansować czy nawet wdrożyć w przedsiębiorstwie.

Wśród wystawców instytucjonalnych MTI są m.in. agencje rozwoju regionalnego, w tym największa instytucja otoczenia biznesu w Małopolsce – Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego. Jej bogata oferta z zakresu wsparcia innowacji obejmuje m.in. fundusz „Inwestycje kapitałowe”, w ramach którego przewidziano 27 milinów złotych dla nowo powstałych przedsiębiorstw opartych na innowacyjnych rozwiązaniach, projekt „Wiedza i praktyka – klucz do sukcesu w biznesie” czy też inicjatywa „WIDOK – własność intelektualna: doceniam, ochraniam, korzystam”.

Ciekawą ofertę zaprezentują centra transferu technologii, będące bardzo istotnym ogniwem w procesie transferu wiedzy, pomysłów, technologii i wynalazków z uczelni i instytucji badawczych do biznesu. Wśród nich są centra transferu technologii powstałe przy największych małopolskich uczelniach - Uniwersytecie Jagiellońskim, Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechnice Krakowskiej oraz Uniwersytecie Rolniczym, a także założone przez krakowski szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II Centrum Transferu Technologii Medycznych.

Na targach nie mogło oczywiście zabraknąć instytucji badawczo-rozwojowych, które są swego rodzaju inkubatorami wynalazków. Reprezentować je będą ogromnie zasłużone dla polskiej nauki instytutu takie jak: Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania, Instytut Odlewnictwa, Instytut Wzornictwa Przemysłowego oraz Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych.

Zaprezentowane firmy i instytucje stanowią tylko część z wszystkich pięćdziesięciu wystawców. Niewątpliwie oferta każdego z nich będzie dla Państwa interesująca i warta odwiedzenia. Pełna lista wystawców zamieszczona jest na tylnej okładce wydawnictwa. Podobnie jak w latach ubiegłych Targom towarzyszyć będzie konferencja. W tym roku będzie miała ona charakter międzynarodowy. Pragniemy uczyć się od najlepszych - wysoko rozwiniętych regionów, w których współpraca biznesu z nauką ma już długoletnią, bogatą w sukcesy historię. Naszymi gośćmi będą przedstawiciele Regionu Rhône-Alpes we Francji oraz szwedzkiego Regionu Uppsala.

Drogę Rhône-Alpes do regionu wiedzy, jej największe wyzwania oraz zastosowane rozwiązania przedstawi nam Pani Hortense Lutz. Curt Nilsson, Dyrektor Generalny szwedzkiej Fundacji na rzecz współpracy pomiędzy uniwersytetami, sektorem przedsiębiorstw i administracją publiczną, opowie o roli kierowanej przez niego fundacji w tworzeniu nowych innowacyjnych przedsiębiorstw, a jego kolega, Dyrektor Generalny Agencji Rozwoju Regionalnego Uppsali, Håkan Dahlgren zaprezentuje swoją instytucję i jej zadania związane z rozwojem innowacyjnej przedsiębiorczości.

Nie zabraknie także prelegentów z Polski, którzy pokażą jak współpraca na linii nauka – biznes wygląda w naszych warunkach, jakie są dla niej największe bariery i zagrożenia, a gdzie należy upatrywać szansy. Wśród nich będą: Krzysztof Gulda - Dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Nauki Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Jerzy Lis - Prorektor ds. Współpracy i Rozwoju Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Jerzy Jedliński - doradca Marszałka Województwa Małopolskiego ds. innowacji i budowy regionu wiedzy oraz Paweł Przewięźlikowski - Prezes Zarządu firmy badawczo-rozwojowej Selvita.

Zaletą konferencji będzie jej praktyczny charakter. Omawiana współpraca nauki i biznesu zostanie przedstawiona z perspektywy osób, które zajmują sie nią zawodowo. Forma szekspirowskiego pytania w tytule konferencji chyba najtrafniej oddaje jej istotę i wagę - „Być albo nie być... (oto jest) pytanie o współpracę Nauka-Biznes”. Konferencja w odróżnieniu od Targów będzie wymagała wcześniejszej rejestracji. Formularz rejestracyjny oraz wszystkie aktualne informacje dostępne będą na stronie HYPERLINK "http://www.imalopolska.eu"www.imalopolska.eu. Konferencja odbędzie się w siedzibie Międzynarodowego Centrum Kultury przy Rynku Głównym 25 w Krakowie.

Małopolskie Targi Innowacji organizowane są w ramach projekt systemowego „Regionalny System Innowacji Województwa Małopolskiego. Projekt pilotażowy” finansowanego z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Jego celem jest budowa regionalnego systemu innowacji w naszym województwie oraz rozwój gospodarczy Małopolski jako regionu wiedzy.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszych innowacyjnych wystawców, a także wysłuchania interesujących prelegentów. Wiemy, że Państwa czas jest niezwykle cenny, dlatego postaramy się, aby ten spędzony na Małopolskich Targach Innowacji Biznes + Nauka był efektywny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto