Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Jest decyzja w sprawie kościoła na Wesołej. "Posługa wśród chorych i koncerty"

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Kościół na Wesołej
Kościół na Wesołej ARMK
Ani krakowska kuria, ani Kościół Narodowy w Polsce nie przejmą od Agencji Rozwoju Miasta Krakowa kościoła w dawnej dzielnicy Wesoła. - Posługę dla wiernych, także chorych i ich rodzin, będzie nadal zapewniać Bractwo Kapłańskie Świętego Piotra. My ze swojej strony zajmiemy się organizacją koncertów muzyki poważnej - poinformowali nas przedstawiciele gminnej spółki. Tymczasem już 18 sierpnia do budynku dawnego klasztoru wprowadzi się wielokrotnie nagradzana oraz prowadząca działalność edukacyjną Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble. Wcześniej zadomowiła się tam już Capella Cracoviensis.

Przyszłość kościoła na Wesołej. Zapadła decyzja

- Przejęciem od nas kościoła były zainteresowane m.in. kuria i Kościół Narodowy w Polsce, ale zdecydowaliśmy - zresztą po rozmowach z dyrekcją Szpitala Uniwersyteckiego - że dopóki na Wesołej są pacjenci, kościół nadal będzie funkcjonował tak, jak do tej pory - mówi nam Jan Pamuła, prezes Agencji Rozwoju Miasta Krakowa. To gminna spółka, która zajmuje się zagospodarowaniem Wesołej.

- Posługę dla wiernych, także chorych i ich rodzin, będzie nadal zapewniać Bractwo Kapłańskie Świętego Piotra. My ze swojej strony zajmiemy się organizacją koncertów muzyki poważnej. Chcemy bowiem, by na Wesołej powstało Europejskie Centrum Muzyki Sakralnej - dodaje prezes.

Tymczasem 18 sierpnia do budynku dawnego klasztoru przy ulicy Kopernika 19, gdzie przez lata mieściła się administracja Szpitala, wprowadzi się Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble. Grupa specjalizuje się w wykonywaniu muzyki nowej. W 2021 Spółdzielnia została wyróżniona Ensemble Prize od Ernst von Siemens Musikstiftung. Z kolei rok później zespół otrzymał nominację do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej oraz Fryderyk 2022 w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna.

Jak czytamy na stronie zespołu: Ansambl regularnie występuje na najważniejszych festiwalach w mieście i kraju, takich jak: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", Sacrum Profanum czy Audio Art. W sezonie artystycznym 2022 Spółdzielnia prezentowała autorskie programy z muzyką klasyków XX oraz XXI wieku w ramach cyklu Sacrum Profanum: INTERAKCJE.

W Krakowie z kolei Spółdzielnia Muzyczna prowadzi działalność edukacyjną w dziedzinie muzyki najnowszej, od ośmiu lat organizując warsztaty dla młodych kompozytorek i kompozytorów, a także konkursy kompozytorskie, oraz opowiadając o nowej muzyce w możliwie jak najszerszych kręgach.

- To drugi, ale nie ostatni mamy nadzieję zespół muzyczny, jaki postanowił przestrzeń Wesołej uczynić swoim domem. Przypomnijmy, że w dawnym budynku klasztoru przy ul. Kopernika, w oczekiwaniu na koniec budowy Krakowskiego Centrum Muzyki przy ulicy Piastowskiej, zadomowiła się już Capella Cracoviensis - poinformowali nas w Agencji Rozwoju Miasta Krakowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Jest decyzja w sprawie kościoła na Wesołej. "Posługa wśród chorych i koncerty" - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto