Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Inicjatorzy powstania parku im. Wisławy Szymborskiej przeciwni postawieniu w nim pomnika Orląt Lwowskich

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Park im. Wisławy Szymborskiej otwarto w lipcu
Park im. Wisławy Szymborskiej otwarto w lipcu Joanna Urbaniec / Polska Press
Jakiś czas temu rozstrzygnięto konkurs na projekt pomnika Orląt Lwowskich. Decyzją prezydenta i krakowskich radnych miałby on stanąć w parku im. Wisławy Szymborskiej. Przeciwni temu pomysłowi są inicjatorzy powstania parku. Złożyli obywatelski projekt uchwały, w którym domagają się rezygnacji z tego pomysłu.

Porzucone uczniowskie tornistry i mur z przejściem z napisem: "Bohaterskiej Młodzieży Miasta / Semper Fidelis / w hołdzie mieszkańcy Ziemi Krakowskiej" - tak ma wyglądać pomnik Orląt Lwowskich w nowo stworzonym parku przy ul. Karmelickiej w Krakowie. We wtorek, 12 września, został rozstrzygnięty konkurs architektoniczno-rzeźbiarski na upamiętnienie młodych obrońców Lwowa.

Kontrowersje wokół lokalizacji

Pomnik swoją planowaną lokalizację zmieniał kilkukrotnie. Miał on wpierw stanąć na placu Kossaka, ale już na początku br. prezydent zaproponował by pomnik stanął na pasie zieleni biegnącym wzdłuż skarpy wawelskiej przy ul. Bernardyńskiej, naprzeciwko XLIV Liceum Ogólnokształcącego.

Ta koncepcja również nie spodobała się radnym, więc prezydent zaproponował, że pomnik stanie w parku im. Wisławy Szymborskiej przy ul. Karmelickiej. Po długiej i gorącej dyskusji, 6 lipca 2022 roku radni dali projektowi uchwały zielone światło. Kontrowersje jednak pozostały.

Inicjatorzy powstania parku przeciwko pomnikowi

"Jako inicjatorzy powstania parku im. Wisławy Szymborskiej, uznaliśmy, że nie ma innego wyjścia i musimy po raz kolejny wziąć sprawy w swoje ręce, składając projekt uchwały obywatelskiej, która zakłada rezygnację z koncepcji lokalizowania pomnika Orląt Lwowskich w tym parku. Uważamy bowiem, że połączenie dwóch odrębnych narracji - idei obrony Ojczyzny i upamiętnienia Noblistki nie służy ani stosownej refleksji nad bohaterskim zrywem Orląt Lwowskich, ani promowaniu dorobku literackiego Wisławy Szymborskiej. Park poświęcony Noblistce jest miejscem odwołującym się do poezji, od samego początku planowany był jako przestrzeń o charakterze czysto rekreacyjnym, miał dać możliwość wypoczynku na łonie natury. Takiego parku chcieli mieszkańcy, którzy głosowali na ten projekt w budżecie obywatelskim i brali udział w konsultacjach społecznych" - argumentuje na Facebooku Natalia Nazim, która była zaangażowana w przygotowanie zwycięskiego projektu budżetu obywatelskiego, dzięki któremu powstał nowy park.

Jak podkreślają autorzy projektu uchwały, przeciwko wszelkim pomnikom na terenie zieleńca wypowiedzieli się również w czasie konsultacji społecznych mieszkańcy.

"Należy podkreślić, że podczas konsultacji społecznych prowadzonych przez Zarząd Zieleni Miejskiej osoby biorące w nich udział jednoznacznie opowiedziały się przeciw stawianiu w nowym parku rzeźb, czy pomników. Woli lokalizacji jakichkolwiek pomników w parku nie wyrażały również osoby popierające ideę stworzenia na niezabudowanej działce przy ul. Karmelickiej terenu zielonego. Petycję 3xTAK dla zieleni w rejonie Rajskiej poparło ponad 4000 mieszkanek i mieszkańców Krakowa, a prawie 9000 oddało swój głos na projekt utworzenia parku w Budżecie Obywatelskim Miasta Krakowa. Lokalizacja pomnika Orląt Lwowskich nie była natomiast konsultowana ani z mieszkańcami Krakowa, ani z Radą Dzielnicy I Stare Miasto" - czytamy w dokumencie.

Projekt został już przekazany do Kancelarii Rady Miasta Krakowa i niedługo będą mogli pod nim podpisywać się mieszkańcy. Jeśli uda się zebrać 300 podpisów, projekt trafi pod obrady Rady Miasta Krakowa, która zdecyduje czy podtrzymuje wcześniejszą decyzję czy pomnik znów zmieni lokalizację.

Co Polacy sądzą o programie Przyjazne Osiedle - sonda

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto