Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: czy dzieci w przedszkolach zostaną bez woźnej?

Anna Górska
Beata Glac, woźna z Przedszkola 80, pomaga przy jedzeniu
Beata Glac, woźna z Przedszkola 80, pomaga przy jedzeniu Jan Hubrich
Urzędnicy chcą zmniejszyć liczbę etatów w przedszkolach. Dyrektorki podkreślają, że już nie mają kogo zwalniać, więc jeśli zostaną zmuszone, to w pierwszej kolejności stracą pracę woźne. Co to oznacza dla dzieci? Przedszkolanki twierdzą, że obniży się standard opieki nad maluchami oraz znacznie się zmniejszy oferta edukacyjna. Urzędnicy wcale tak nie myślą i wstępnie analizują redukcje.

[mp]W Przedszkolu nr 95 są cztery oddziały, w każdym jedna woźna. Pomagają przy ubieraniu dzieci, towarzyszą na spacerach. Pełnią dyżury rano przy przyjmowaniu maluchów i po południu, gdy przychodzą rodzice. Ewentualne zwolnienia będą zależeć od tego, ile zostanie przyjętych 5-latków. - Te osoby były potrzebne, ich brak wpłynie na organizację pracy - uważa Krystyna Dudek, dyrektorka Przedszkola nr 95. - Nasze dzieci często chodzą do kina, teatru, muzeum, jadą tramwajami. Odpowiada za nie nauczyciel, a przede wszystkim dyrektor. Jeśli nie będę przekonana, że mogę im zapewnić maksymalne bezpieczeństwo, zrezygnuję z tych wyjść - podkreśla.

Czytaj także:**Legendarne woźne Krakowa**

Wtóruje jej Krystyna Poprawa, szefowa Przedszkola nr 80. - Woźne to nie tylko sprzątaczki - mówi. Kto opatrzy maluchowi skaleczony palec, gdy wychowawczyni ma zajęcia? Kto pójdzie z dzieckiem zmienić spodenki? W końcu wychowawca też musi skorzystać z toalety. Nie wyobrażam sobie, by w każdym oddziale nie było woźnej - dodaje.

Lucyna Martini, szefowa Przedszkola nr 140, podliczyła już etaty u siebie. Nie wyklucza, że w związku ze zmianami będzie musiała zwolnić logopedę. - Szkoda, bo jest bardzo potrzebny dzieciom - żałuje. Urzędnicy proponują zmniejszyć liczbę etatów głównie w grupach starszych. Bo w nowym roku szkolnym do podstawówek będą przyjmowane dzieci 6-letnie. - A to spowoduje zwiększenie zatrudniania w podstawówkach - tłumaczy Katarzyna Fiedorowicz z UMK.

Należy zaznaczyć, że liczba etatów na oddział uzależniona jest od grupy wiekowej dzieci oraz liczby oddziałów w przedszkolu. W grupach młodszych (3-4-latków) tzw. etatyzacja jest większa, obniżenie etatów występuje w grupach starszych.

Zdaniem Witolda Woźniaka, prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego w Podgórzu, urzędnicy chcą "uprzywilejować" te dyrektorki, które odeślą jak najwięcej sześciolatków do szkoły. - A przecież to rodzice zdecydują. Dlaczego starsze przedszkolaki mają w takim razie mieć gorsze warunki? - pyta.
Katarzyna Wolny, dyrektorka Przedszkola nr 107 liczy na to, że zwolnień uda się uniknąć. Nie wyobrażam sobie, że mogłoby woźnych zabraknąć - mówi dyrektor Wolny. - Nie zgodzę się na redukcję etatów - podkreśla Anna Gularek, dyrektorka Przedszkola nr 109.

współpraca K. Janiszewska

Stop podwyżkom w MPK! Dołącz do naszego protestu
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Ukradł wóz strażacki, żeby zobaczyć narzeczoną
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy
Skok do celu Adama Małysza: czytaj wszystko o ostatnim występie najlepszego polskiego skoczka

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto