Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Co dalej z lądowiskiem dla śmigłowców LPR? Miasto oraz szpital odrzucają propozycję dewelopera

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Lądowisko w rejonie Szpitala im. Narutowicza
Lądowisko w rejonie Szpitala im. Narutowicza UM/materiały prasowe
W sąsiedztwie szpitala im. Narutowicza w Krakowie deweloper chce wybudować wysoki budynek, który zdaniem miejskich radnych i władz placówki zagraża bezpiecznemu korzystaniu z lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Firma Angel Poland Group, która odpowiada za inwestycję, zadeklarowała modernizację całego lądowiska, aby dalej można było z niego bezpiecznie korzystać po wybudowaniu nowego obiektu. Miasto i szpital odrzucili jednak propozycję. Twierdzą, że nie ma możliwości jej przyjęcia do czasu zakończenia postępowań administracyjnych związanych z decyzjami o pozwoleniu na budowę budynku.

FLESZ - Nowy lockdown i nowe zasiłki

Wysoki budynek zagrozi lądowaniu helikopterów?

W sąsiedztwie szpitala im. Narutowicza w Krakowie deweloper chce wybudować wysoki budynek, który zdaniem miejskich radnych i władz placówki zagraża bezpiecznemu korzystaniu z lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Firma Angel Poland Group, która odpowiada za inwestycję, przekonuje, że zadeklarowała modernizację całego lądowiska, przy jednoczesnym wykonaniu zmiany trasy nalotu, tak aby po powstaniu nowego obiektu śmigłowce mogły bezpiecznie lądować.

- Zmiany tras nalotów nie leżą w interesie szpitala, o czym firma była informowana na spotkaniach, o które usilnie zabiegała - odpowiedziała placówka. Radny miejski Łukasz Wantuch dopytywał w jednej z interpelacji do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego o ofertę, złożoną przez dewelopera. Z odpowiedzi wynika, że szpital propozycję modernizacji lądowiska przez Angel Poland Group ostatecznie odrzucił.

Jak precyzują przedstawiciele lecznicy, deweloper oferował możliwość pokrycia kosztów przebudowy lądowiska, aby móc w sąsiedztwie szpitala wybudować wysoki na ponad 34 metry budynek. - Dyrektor szpitala odrzuciła propozycję spółki - czytamy w odpowiedzi na interpelację. Dlaczego? Tego już nikt w dokumencie nie precyzuje.

Dokładniejszej odpowiedzi udzielił portalowi lovekrakow.pl Dariusz Nowak, rzecznik prasowy magistratu. - Do czasu zakończenia postępowań administracyjnych związanych z decyzjami o pozwoleniu na budowę dla inwestycji realizowanej przez dewelopera, prowadzonych przez: Wydział Architektury i Urbanistyki, Wojewodę Małopolskiego oraz Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, nie ma możliwości przyjęcia przez szpital i miasto złożonej przez spółkę propozycji sfinansowania przebudowy lądowiska wraz ze zmianą jego układu - powiedział. Urzędnicy wciąż zakładają, że toczące się postępowania mogą zakończyć się uchyleniem decyzji pozwalającej na budowę nowego obiektu lub zmienić jej warunki.

W ubiegłym roku na lądowisku przy szpitalu śmigłowce ratunkowe lądowały 60 razy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Co dalej z lądowiskiem dla śmigłowców LPR? Miasto oraz szpital odrzucają propozycję dewelopera - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto