Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kraków chce pobierać opłaty od turystów. Rocznie może to dać ponad 50 mln zł. Starczy na nowy basen dla mieszkańców

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Wideo
od 16 lat
Grupa krakowskich radnych przygotowała projekt rezolucji z wnioskiem do parlamentarzystów o umożliwienie pobierania w Krakowie opłaty turystycznej, czy też wprowadzenia strefy płatnego parkowania na drogach osiedlowych, jeżeli będzie taka wola spółdzielni czy wspólnot.

Projekt rezolucji Rady Miasta Krakowa jest skierowany do Parlamentarnego Zespołu ds. Krakowa. Zawarto w niej, że Rada Miasta Krakowa zwraca się do przewodniczącego i członków tego zespołu o przygotowanie projektów ustaw w trybie 15 posłów w kilku istotnych dla miasta sprawach.

"Mają one różny charakter, do drobnych po fundamentalne, ale mają ogromne znaczenie dla mieszkańców Krakowa. Nie wzbudzają również kontrowersji politycznych i być może zostaną one poparte przez wszystkie opcje polityczne" - czytamy w projekcie rezolucji.

- Dotychczas podejmowaliśmy rezolucje, trafiały do Sejmu i na tym się kończyło. Teraz powstał Parlamentarny Zespół ds. Krakowa. Możemy więc kierować rezolucje do reprezentujących nas posłów, którzy mogą przygotować projekty ustaw. Chodzi o to, by tworzyć nowe możliwości prawne, z których gminy mogą, ale nie muszą korzystać. Decydowałby o tym władze poszczególnych miast - mówi radny Łukasz Wantuch z prezydenckiego klubu "Przyjazny Kraków", jeden z inicjatorów rezolucji.

Jednym z wymienionych w projekcie zagadnień jest możliwość wprowadzenia opłaty turystycznej w Krakowie.

"Takie opłaty pobiera większość krajów. Przykładów można wskazać bardzo wiele: władze Barcelony, jednego z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast Hiszpanii, zdecydowały się podnieść stawkę podatku turystycznego w 2023 roku do 2, 75 euro za noc. W skali roku zwiększenie stawki podatku ma przynieść miastu dochód rzędu 53 mln euro. ( ... ) Kraków - miasto najczęściej odwiedzane przez turystów od lat oczekuje na wprowadzenie opłaty turystycznej. Turyści są przyzwyczajeni do pobierania opłaty turystycznej i uważają to za normalna praktykę stosowaną w wielu państwach" - czytamy w projekcie rezolucji.

Postulat wprowadzenia opłaty turystycznej w Polsce był przedmiotem wielokrotnych wystąpień prezydenta Krakowa do ministerstw odpowiedzialnych za turystykę.

- Zapowiedź resortu sportu i turystyki dotycząca wprowadzenia opłaty turystycznej mówi o stawce w wysokości 5 zł od jednego osobonoclegu. Szacowane dla Krakowa potencjalne wpływy z opłaty turystycznej w 2024 roku mogłyby wynosić ponad 50 mln zł" - wyliczano w krakowskim magistracie.

Ponad 50 mln zł, to kwota na jaką ostatnio miasto rozstrzygnęło przetarg na budowę krytego basenu Clepardii przy ul. Mackiewicza.

W projekcie rezolucji znalazły się też wnioski do parlamentarzystów, by wprowadzono możliwości prawne do m.in. pobierania opłat w strefie parkowania nie tylko na drogach gminnych, ale też na osiedlowych parkingach zarządzanych przez spółdzielnie mieszkaniowe czy wspólnoty.

- Na wielu osiedlach problemem jest to, że parkują tam przyjezdni i brakuje miejsc dla mieszkańców. Mieszkańcy osiedli i zarządcy mogliby więc decydować, czy chcą, aby wprowadzić tam strefę płatnego parkowania, co rozwiązywałoby takie problemy - wyjaśnia radny Łukasz Wantuch.

W rezolucji są też postulaty wprowadzenia takich zmian ustawowych, by wraki samochodów mogła usuwać Straż Miejska również z dróg wewnętrznych za zgodą ich, czy usuwać graffiti i wulgaryzmy z murów budynków nie należących do gminy - za zgodą właściciela budynku.

Czy Unia Europejska stanie się jednolitym państwem?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków chce pobierać opłaty od turystów. Rocznie może to dać ponad 50 mln zł. Starczy na nowy basen dla mieszkańców - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto