Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Bardzo drogi remont fortu "Łapianka" w końcu zmierza do finiszu. Będzie tam Muzeum Ruchu Harcerskiego

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Fort "Łapianka"
Fort "Łapianka" Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Już niebawem zostanie oddany do użytku wyremontowany fort "Jugowice" 52A vel "Łapianka" - zapowiada urząd miasta. Będzie tam działać Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego. Przypomnijmy, że pomysł utworzenia takiego Muzeum pojawił się już kilkanaście lat temu i dopiero teraz udało się go zrealizować. Ponadto od początku kontrowersje budzą wysokie koszty remontu fortu i dobudowania nowych pomieszczeń, które sięgają już ponad 34 milionów złotych.

FLESZ - Amerykańskie reaktory atomowe w Polsce

od 16 lat

Urząd miasta zapowiada, że nowa atrakcja na mapie Krakowa - przy ul. Fortecznej, składać się będzie z dwóch obiektów. Pierwszy to fort 52a "Jugowice" vel "Łapianka", który gruntownie przebudowano. - To właśnie dzięki decyzji o utworzeniu Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego pojawiła się szansa na uratowanie fortu, który należał do najbardziej zniszczonych obiektów pozostałych po Twierdzy Kraków. W okresie powojennym w forcie przez wiele lat działały zakłady produkcyjne win owocowych - twierdzą miejscy urzędnicy.

- Z całą pewnością mogę stwierdzić, że atrakcyjność tego miejsca, jego interaktywność będzie porównywalna z atrakcyjnością muzeum w podziemiach krakowskiego Rynku czy Muzeum Inżynierii Miejskiej, czyli placówek, które cieszą się olbrzymim zainteresowaniem i są bardzo dobrze oceniane przez mieszkańców i turystów - przekonuje Tadeusz Trzmiel, prezes zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego, harcmistrz i członek zespołu zadaniowego ds. Muzeum Ruchu Harcerskiego.

Drugim obiektem składającym się na Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego jest dwukondygnacyjny budynek o powierzchni 3 tys. m kw, gdzie będą wystawy stałe i czasowe oraz sale konferencyjne. Te zostały jednak umieszczone pod ziemią, tak aby nie zakłócić historycznego układu fortu. Są przykryte częściowo zielonym, a częściowo szklanym dachem.

Obecnie trwają prace wykończeniowe. - Wielką atrakcją tego miejsca są tereny zielone, otaczające budynki. Znajduje się tam m.in. pole biwakowe i miejsce na ognisko nawet dla 300 osób. Teren będzie służyć nie tylko harcerzom, ale organizowane tam będą także półkolonie dla uczniów krakowskich szkół - uważa były wiceprezydent Krakowa Tadeusz Trzmiel. Pierwsi harcerze mają skorzystać z tego miejsca już na wiosnę.

Koszt całej inwestycji, czyli remontu fortu, budowy nowego budynku oraz rewitalizacji zieleni, to ponad 34 mln złotych, z czego 9 mln stanowi dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych.

Mieszane uczucia co do inwestycji mają miłośnicy Twierdzy Kraków. Dariusz Krzyształowski, prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii "Rawelin" zwracał uwagę, że sam fort został wyremontowany tylko za kilka mln zł, a wystawa w bloku koszarowo bojowym będzie skromna.

- Większość kosztów pochłonęło tak naprawdę zniszczenie zabytku i wprowadzenie nowych kubatur, które miały być praktycznie niezauważalne. A jak jest, to wiemy: masywny, betonowy blok swoją powierzchnią przytłaczający oryginalne, jakby zepchnięte na drugi plan zabudowania fortu - mówił nam Dariusz Krzyształowski i dodawał, że od samego początku wiadomo było, że koszty inwestycji będą rosły z roku na rok.

- Teraz dochodzi jeszcze koszt scenariusza wystawy i sama ekspozycja, która nie będzie tania. Do tego dojdzie całoroczne utrzymanie obiektu z obsługą i chyba najdroższe będą koszty ogrzewania. Czyli kolejne miliony z budżetu miasta - zauważał prezes Stowarzyszenia "Rawelin". Jego zdaniem za ponad 30 mln zł, które zostały i zostaną wydane, jak co niektórzy sądzą - na fort, można by uratować kilka obiektów Twierdzy Kraków. Obawia się, że przykład fortu Jugowice posłuży niektórym do ukucia teorii, że nie warto łożyć pieniędzy i remontować obiektów Twierdzy Kraków, bo to "studnia bez dna". - A w tym przypadku te sumy nie zostały wydane na fort, a na całkiem nową inwestycję, która może stać się tą "studnią" - twierdził Krzyształowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Bardzo drogi remont fortu "Łapianka" w końcu zmierza do finiszu. Będzie tam Muzeum Ruchu Harcerskiego - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto