Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Aleja Róż w Nowej Hucie po przebudowie doczekała się czerwonych róż

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Obszar o powierzchni blisko 1 hektara, na odcinku między placem Centralnym a aleją Przyjaźni zamienił się w duży zieleniec, w którym będzie można wypocząć wśród drzew i zapachu róż. Na terenie placu zlokalizowane zostały ławki i kosze na śmieci nawiązujące do historycznych form znanych z fotografii. Pojawiają się również stojaki rowerowe.
Obszar o powierzchni blisko 1 hektara, na odcinku między placem Centralnym a aleją Przyjaźni zamienił się w duży zieleniec, w którym będzie można wypocząć wśród drzew i zapachu róż. Na terenie placu zlokalizowane zostały ławki i kosze na śmieci nawiązujące do historycznych form znanych z fotografii. Pojawiają się również stojaki rowerowe. Joanna Urbaniec
Skuto beton, wysypano ziemię, położono zielony dywan z trawy. Ale czegoś ciągle brakowało. W końcu jednak na alei Róż w Nowej Hucie w Krakowie zakwitły piękne czerwone róże. Czy wszystkie są czerwone? Sprawne oko wypatrzy różowych lub białych intruzów. Aleja wygląda pięknie, a gdy róże podrosną będzie jeszcze piękniej. Czas zapomnieć o betonozie, którą w to miejsce dziesiątki lat temu sprowadził pomnik Lenina.

12 września rozpoczęła się przebudowa alei Róż. Dzięki projektowi z budżetu obywatelskiego „Aleja Róż na nowo” w to miejsce powróciła zieleń. Pojawiły się szpalery lip, róże, a także nowa mała architektura.

„Aleja Róż na nowo” to projekt budżetu obywatelskiego z 2019 r. W jego ramach przewidziano powrót do czasów sprzed przebudowy w latach 70. ubiegłego wieku, kiedy to na alei postawiono pomnik Włodzimierza Lenina.

Pierwotnie ten fragment alei Róż, którego dotyczy projekt został zaprojektowany i zrealizowany jako enklawa zieleni i kwiatów wraz z małą architekturą, która pięknie korespondowała z fasadami budynków. Niestety władze komunistyczne zdecydowały o lokalizacji w południowej części alei Róż pomnika Lenina, który w 1973 r. został odsłonięty, co się wiązało z wybetonowaniem miejsca i zmianą jego charakteru. Odtąd ta część została zamieniona w plac, na którym wręczano legitymacje partyjne działaczom przywożąc ich z całej Polski. W 1979 r. monument został uszkodzony po podłożeniu ładunku wybuchowego, a następnie naprawiony. Ostatecznie pomnik usunięto w roku 1989. Na początku lat 2000 przeprowadzono remont bez procesu konsultacyjnego z mieszkańcami i zamiast przywrócić tej części alei Róż pierwotny charakter uczyniono z niej deptak osiedlowy o powierzchni 638 metrów kwadratowych. Z tej części zniknęły prawie całkowicie róże co absolutnie kłóci się z jej nazwą.

Teraz to się zmieniło...

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Aleja Róż w Nowej Hucie po przebudowie doczekała się czerwonych róż - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto