Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków 2017: rok korków, sporów o parkowanie i zabawy na koncertach [PODSUMOWANIE]

Piotr Ogórek
Symbolem utrudnień w ruchu stał się „czarny wtorek” na początku października. Miasto zostało wtedy totalnie sparaliżowane
Symbolem utrudnień w ruchu stał się „czarny wtorek” na początku października. Miasto zostało wtedy totalnie sparaliżowane Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Przez cały mijający rok z powodu dużych inwestycji krakowianie musieli się zmagać z komunikacyjnymi utrudnieniami. W drugiej połowie roku doszło zamieszanie ze zmianami w strefie płatnego parkowania. Jak co roku, Kraków zmagał się z problemem smogu. W naszym mieście odbyło się kilka udanych imprez. Natomiast w polityce i władzach samorządowych niewiele się zmieniło, choć pojawiły się nowe, młode twarze.

Rozkopane ulice, korki na drogach, objazdy, ciągłe zmiany w kursach pojazdów komunikacji miejskiej - ten rok był bardzo ciężki dla krakowian głównie ze względu na problemy transportowe w mieście. Wyrzeczenia zaprocentowały powstaniem łącznicy kolejowej Zabłocie - Krzemionki i przebudową ul. Basztowej.

Sting, ślub i szturm na galerię

Krakowianie mogli za to odetchnąć na licznych imprezach odbywających się w mieście. Prym wiodła Tauron Arena. Wystąpiły w niej liczne gwiazdy, m.in. Sting, Rod Stewart, Ennio Morricone, Aerosmith, Linkin Park, Green Day, Hans Zimmer, Bruno Mars, Andrea Bocelli, Imany. W 2017 roku w blisko 160 imprezach w Tauron Arenie wzięło udział prawie 600 tys. osób. Wśród dyscyplin sportowych w hali królowała siatkówka (m.in. mistrzostwa Europy). Był też hokej, koszykówka, fitness i sporty walki oraz motorowe.

W połowie roku o Krakowie zrobiło się głośno z powodu ślubu tenisowej pary Agnieszki Radwańskiej i Dawida Celta. Sakramentalne „tak” powiedzieli sobie w kościele oo. Paulinów na Skałce. Na uroczystość przybyło sporo znanych osób i celebrytów.

Jesienią tłumy mieszkańców odwiedzały nowo otwartą galerię handlową Serenada przy al. Bora-Komorowskiego. W tym rejonie też tworzyły się korki.

Rok utrudnień na drogach

Utrudnieniami komunikacyjnymi Kraków żył przez cały rok. Z powodu budowy łącznicy kolejowej Krzemionki - Zabłocie zawężane były przejazdy na skrzyżowaniu ulic: Wielickiej, al. Powstańców Śląskich, ul. Powstańców Wielkopolskich i Limanowskiego.

W drugiej połowie roku rozpoczęła się dobudowa drugiej pary torów dla kolei aglomeracyjnej na trasie przecinającej miasto i budowa estakad kolejowych między ul. Kopernika a Miodową. To spowodowało jednak ogromne utrudnienia dla kierowców. Nadal ograniczony ruch jest na ul. Grzegórzeckiej i nie ma przejazdu dla aut pod wiaduktem w kierunku Starego Miasta. Przez kilka miesięcy przebudowywana była też ul. Basztowa, co wiązało się z dużymi utrudnieniami w ruchu i objazdami dla tramwajów.

Jakby tego było mało, od września do grudnia urzędnicy miejscy przeprowadzili rewolucję w strefie płatnego parkowania, w której ubyło ok. 2,6 tys. miejsc postojowych. Natomiast szersze przejścia na chodnikach mają piesi. Zmiany wzbudziły wiele kontrowersji, krakowian bardzo oburzyła zwłaszcza tzw. słupkoza, czyli ustawienie na chodnikach ponad 3,4 tys. słupków. W strefę ograniczonego ruchu zamienił się plac Nowy i okoliczne ulice. Swobodny dostęp mają tylko mieszkańcy.

W zamian krakowianie na razie otrzymali niewiele. Przed świętami, z opóźnieniem otwarto parking park&ride w Kurdwanowie.

Środowisko i polityka

Jednym z przewodnich tematów dużej części mijającego roku był smog. Najgłośniej było o nim na początku roku, kiedy normy zanieczyszczania powietrza były przekraczane nawet o kilkaset procent, a bezpłatna komunikacja miejska obowiązywała po kilka dni z rzędu. W mijającym roku spadło tempo wymiany palenisk. Pozostało ich ok. 10 tys.

Symbolem powolnych zmian w walce ze smogiem jest były doradca prezydenta do spraw czystego powietrza Witold Śmiałek. W ramach tej walki jeździł po mieście dieslem TDI, a ukoronowaniem jego pracy stała się intratna posada w zarządzie miejskiej spółki - Krakowskiego Holdingu Komunalnego z pensją ponad 20 tys. zł.

W krakowskiej polityce bez zmian. Na czele wszystkich sondaży prezydenckich jest Jacek Majchrowski. Nieustępliwy w wytykaniu jego błędów pozostaje Łukasz Gibała - z niewielkimi szansami na wygranie przyszłorocznych wyborów. W dwóch głównych partiach władzę przejęli młodzi, obiecujący politycy. W PO szefem regionu został radny Aleksander Miszalski, a w Krakowie zastąpił go radny Dominik Jaśkowiec. A w krakowskich władzach PiS marszałka Ryszarda Terleckiego zastąpił senator Marek Pęk.

Plusy i Minusy w 2017 roku

Plusy:

  • Udane imprezy. Na stadionie Cracovii odbył się koncert zespołu Red Hot Chili Peppers oraz młodzieżowe mistrzostwa Europy w piłce nożnej. W Tauron Arenie występowały gwiazdy, m.in. Sting, Rod Stewart, Aerosmith, Linkin Park.
  • Zielone światło dla zieleni. Tysiące sadzonych drzew, łąki kwietne, budowa parku na Zabłociu i Ruczaju. A do tego ruszyła rewitalilzacja Parku Krakowskiego.
  • Rozpoczęła się przebudowa „szkieletora”. Po prawie 40 latach oczekiwania rozpoczęto prace związane z dokończeniem budowy wieżowca przy rondzie Mogilskim. W ciągu dwóch lat najwyższy budynek w mieście ma się zamienić w biurowiec.

Minusy:

  • Komunikacyjna nieporadność. Urzędnicy nie mogli się porozumieć z PKP w sprawie koordynacji inwestycji, a kierowcy przez cały rok stali w korkach.
  • Betonowanie Krakowa. Kraków wciąż boryka się z niekontrolowaną zabudową w wielu miejscach, czego symbolem stało się cały czas rozbudowywane osiedle Avia.
  • Pat wokół Lasu Borkowskiego. Miasto nie potrafiło przez cały rok dojść do porozumienia w sprawie przejęcia zielonych płuc południa Krakowa. Właściciele co prawda podbijali cenę za las, ale urzędnicy nie wykazywali wielkiej woli, aby dojść tutaj do konstruktywnego porozumienia.

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Dzieje się w Krakowie

WIDEO: Jak walczyć ze świątecznymi kaloriami?

Źródło: Tarnowskie Media sp. z o.o.

Ile tak naprawdę zarabiają kasjerzy w supermarketach? Sprawdźcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto