Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Korowód Grechuty rusza już dziś [wywiad]

Aleksander Glowania
Aleksander Glowania
Anna Treter opowiada o festiwalu, jego początkach i o tym, czego w tym roku nie udało się osiągnąć.

Kiedy powstał pomysł na festiwal Korowód i jaki jest jego cel?

Pomysł festiwalu zrodził się wiosną ubiegłego roku. Pani Danuta Grechuta powierzyła  "Fundacji Piosenkarnia Anny Treter" zorganizowanie koncertu upamiętniającego drugą rocznicę śmierci Marka Grechuty. Ponieważ jednym z głównych celów fundacji jest promocja młodych artystów, postanowiłam stworzyć cały festiwal, którego ważną częścią będzie konkurs na interpretację piosenek. Wynikiem konkursu były dwa koncerty laureatów: w Krakowie i w Warszawie w studiu im. Agnieszki Osieckiej polączony z transmisją na antenie radiowej "Trójki". Festiwalowi towrzyszyly dwie wystawy: obrazów namalowanych przez Marka Grechutę i zdjęć Adama Bujaka.

Wielkim wydarzeniem był koncert galowy w Teatrze im. Juliusza Slowackigo, w którym piosenki Grechuty zaśpiewali jego przyjaciele. Celem festiwalu jest podtrzymywanie pamięci o osobie i twórczości tego wielkiego artysty, a także współczesnych mu twórcach, z którymi współpracował.

Jakie zmiany w tegorocznym programie w porównaniu z rokiem ubiegłym?

W tegorocznym programie jest także konkurs, dwa koncerty laureatów, wystawa pamiątek po Grechucie, koncert galowy z udziałem zespołu ANAWA, Krystyny Prońko, Joanny Woś, Przemyslawa Firka, Artura Gadowskiego, Grzegorza Markowskiego, Krzysztofa Piaseckiego, Jacka Wójcickiego, Zbigniewa Wodeckiego, Tadeusza Woźniaka i innych.

Nowością jest koncert poświęcony piosenkom z tekstami Leszka Aleksandra Moczulskiego. Szczególnie serdecznie zapraszam na to widowisko. Poprowadzi je Andrzej Poniedzielski, a usłyszymy wiele przebojów pochodzących z repertuaru "Skaldów", Andrzeja Zauchy, Marka Grechuty i Teatru STU.

Utwory te na nowo zaaranżowane zabrzmią w Operze Krakowskiej w wykonaniu m.in. Beaty Rybotyckiej, Pauliny Bisztygi, Magdy Steczkowskiej, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Janusza Radka, braci Zielińskich, Artura Gadowskiego, Kapeli Brodów.

Na które punkty Korowodu 2009 warto zwrócić szczególną uwagę? Program festiwalu można znaleźć na stronie internetowej www.piosenkarnia.pl. Każde z wydarzeń jest przez nas przygotowywane z ogromnym zaangażowaniem i pietyzmem i każde będzie warte obejrzenia. Na pewno warto polecić Koncert Laureatów ,który odbędzie się 3 października w Auli U2 AGH przy ul. Reymonta 7. Wystąpią zarówno tegoroczni triumfatorzy konkursu z całej Polski, jak i zespół "Dzień Dobry", który zwyciężył w ubiegłorocznych zmaganiach, wygrywając statuetkę "Serce Szczerozłote" i nagrodę pieniężną 10 tys. zł. ufundowaną przez prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego. Koncert poprowadzi Kuba Baran.

Czy jest coś, co chciałaby Pani zrobić w ramach festiwalu, a co nie udało się w tym roku?

Fundusze nie pozwoliły w tym roku zrealizować koncertu piosenek Grechuty w wykonaniu dzieci. Byłoby to zapewne bardzo ciekawe. Postaramy się o taki koncert w przyszłym roku.

Oprócz wydarzeń w salach koncertowych polecam spotkanie na płycie Rynku Głównego 9 października, w którym to dniu przypada trzecia rocznica śmierci artysty. Po hejnale zabrzmi z wieży kościoła Mariackiego "Ocalić od zapomnienia", a potem zaśpiewamy wspólnie kilka piosenek Marka Grechuty. Zapraszam.






od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto