Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Korki Kraków: System sterowania ruchem na kolejnych ulicach

Arkadiusz Maciejowski
System obszarowego sterowania ruchem działa na Alejach Trzech Wieszczów
System obszarowego sterowania ruchem działa na Alejach Trzech Wieszczów Anna Kaczmarz
Korki Kraków. Poniedziałkowy paraliż wielu głównych ulic w centrum Krakowa pokazał - zdaniem urzędników - jak ważny jest rozwój tzw. systemu obszarowego sterowania ruchem (SOSR). Ma on już w przyszłym roku pojawić się m.in. na ul. Nowohuckiej i Turowicza.

Korki Kraków: System sterowania ruchem na kolejnych ulicach

Kraków: korki unieruchomiły miasto

Pozwala bowiem tak ustawiać sygnalizację świetlną, by usprawnić ruch i tym samym rozładować korki.

Właśnie tego zabrakło w poniedziałek, bo awarii uległy urządzenia systemu na Alejach, w rejonie skrzyżowań z ulicami Łobzowską, Ingardena i Dunin Wąsowicza. Stamtąd korki bardzo szybko rozciągnęły się na kolejne rejony Krakowa: ronda Grunwaldzkie i Mogilskie, ulice Konopnickiej, Kamieńskiego czy Wielicką. - A trzeba pamiętać, że awaria miała miejsce tylko na trzech skrzyżowaniach. Można sobie wyobrazić, co by się działo, gdyby sterowania ruchem w ogóle nie było - mówi Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Obecnie obszarowy system sterowania ruchem funkcjonuje w Krakowie tylko na Alejach Trzech Wieszczów - od mostu Dębnickiego do ul. Kamiennej. W pełni zaczął on działać w 2010 roku, a na jego rozwój miasto wydało już około 6 mln zł.

- Z naszych analiz wynika, że po wprowadzeniu SOSR udało się zwiększyć wydajność Alej o jakieś 30 procent - wyjaśnia Piotr Hamarnik z ZIKiT.

Biorąc pod uwagę ciągły wzrost liczby aut, gdyby systemu nie było, centrum Krakowa byłoby praktycznie nieprzejezdne. Dlatego urzędnicy podkreślają, że chcą, by SOSR w najbliższych latach pojawił się też na innych ulicach miasta, m.in. Nowohuckiej, Igołomskiej, Turo- wicza, Zakopiańskiej, Herberta, Tischnera, Kocmyrzowskiej.

- Na Nowohuckiej i Turowicza powinien działać już w przyszłym roku - zapowiada Hamarnik. Sterowniki systemu są już także na dwóch skrzyżowaniach wzdłuż al. 29 Listopada.

Uruchomienie w tych miejscach SOSR ma zdecydowanie usprawnić ruch, bo system koordynuje ze sobą poszczególne sygnalizacje świetlne i reguluje ich pracę w oparciu o dane "na żywo" - np. wydłuża zielone światło dla kierunku, z którego jedzie akurat więcej aut - tak, by pojazdy mogły szybciej opuścić skrzyżowanie. SOSR potrafi też reagować na różne zdarzenia (np. wypadki) i w zależności od sytuacji optymalnie ustawić światła.

Natomiast tradycyjna sygnalizacja działa stałoczasowo, czyli czas świecenia zielonego i czerwonego jest zawsze taki sam, bez względu na to, jakie warunki panują akurat na drodze.

Warto przypomnieć, że SOSR działa także poza Alejami - m.in. na Krowodrzy, Kurdwanowie, ulicach Dietla czy Grzegórzeckiej. Tam jednak nadaje on priorytet komunikacji miejskiej. Auta pozostają na drugim planie.

Urzędnicy zapowiadają, że prócz rozwoju SOSR poszerzana będzie również tzw. zielona fala - system mniej rozwinięty, ale też pomagający kierowcom. Działa on już na kilku ulicach, m.in. Opolskiej, Wielickiej, Nowohuckiej, Kuklińskiego i Śliwiaka. Ten system koordynuje światła tak, by kierowca jadący z określoną prędkością miał zapewniony płynny przejazd przez kolejne skrzyżowania. Zielona fala ma w godzinach szczytu usprawniać wjazd i wyjazd z Krakowa.

Wątpliwości co do korzyści płynących z rozwoju zielonej fali i SOSR nie ma Wojciech Wojtowicz, przewodniczący Komisji Infrastruktury Rady Miasta Krakowa. Podkreśla jednak, że same systemy sterowania ruchem nie wystarczą, by zmniejszyć korki. - Sygnalizacja sygnalizacją, ale równie ważne są remonty dziurawych dróg. Jeśli te dwie kwestie pójdą w parze, to będzie dobrze - kwituje Wojtowicz.


Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto