Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejny krok w kierunku spalarni odpadów

Sławomir Ostrowski
Sławomir Ostrowski
Aż 327 tysięcy ton odpadów rocznie generuje obecnie Kraków, z tej liczby 65% trafia na wysypisko Barycz. Biorąc pod uwagę fakt, że rocznie przybywa nam 1-2% odpadów, to przy obecnej gospodarce odpadami wysypisko na Baryczy zapełni się najdalej za 8-9 lat.

Metodę rozwiązania tego problemu przedstawił na wczorajszej konferencji prasowej Krakowski Holding Komunalny SA, a ma nim być budowa zakładu termicznego przetwarzania odpadów ZTPO czyli spalarni odpadów. Z przedstawionych prognoz wynika, iż do roku 2020 ilość generowanych przez mieszkańców Krakowa odpadów przekroczy 420 tysięcy ton w skali roku.

Spalarnia pozwoli zredukować tę liczbę o 220-240 tysięcy ton rocznie zamieniając je w energię odnawialną. 80 procent odpadów zostanie zamienione w energię cieplną, a 20 w elektryczną. Groźba przepełnienia Baryczy nie jest jedynym argumentem przemawiającym za budową spalarni, ponieważ już w 2013 roku nie wolno będzie składować odpadów komunalnych m.in. o wartości opałowej większej niż 6 MJ/kg.

Z przeprowadzonych badań wynika, iż obecna wartość opałowa krakowskich śmieci wynosi 7,93 MJ/kg. Nie spełnienie norm państwowych oraz unijnych będzie oznaczało płacenie gigantycznych kar - nawet do 200 tysięcy złotych dziennie (ustawa o odpadach) oraz kilkadziesiąt tysięcy euro dziennie (niewypełnienie zobowiązań unijnych).

Przedstawiciele KHK podczas konferencji przybliżyli dziennikarzom zasady działania spalarni podkreślając jak restrykcyjne normy musi spełniac taki obiekt, jeśli idzie o emisję zanieczyszczeń powstających w procesie spalania, a ilość tych zanieczyszczeń nie może przekroczyć 0,1 nanograma na m3.

Dla porównania:
- dym z papierosów to 0,14 nanograma,
- sadza z domowych kominów - 0,843 nanograma,
- ognisko - 0.06 nanograma,
- spaliny z silnikow samochodów ciężarowych - 0,098 nanograma,
- piece olejowe - 0,04 nanograma,
- piece gazowe - 0,015 nanograma.

Obecnie KHK rozpoczyna działania informacyjne na temat krakowskiej spalarni odpadów. Pierwszym elementem planowanej na kilka miesięcy kampanii będzie utworzenie trzech punktów konsultacyjnych, które od wtorku (25 listopada) będą działały na Rybitwach, w Łęgu i Nowej Hucie. Punkty będą działały od wtorku do czwartku w godzinach 11-14 oraz 15-17. Na miejscu będzie można zapoznać się z zasadami działania takich spalarni, zobaczyć inne działające w Europie Zachodniej spalarnie, spotkać się z ekspertami oraz uzyska informacje na temat tej inwestycji. W opracowaniu jest również strona internetowa poświęcona spalarni.

Oddanie spalarni do użytku planowane jest na przełomie 2013/2014 roku. Miejsce zlokalizowania spalarni poznamy do końca stycznia 2009 - zapowiedział Prezes KHK Marek Jaglarz.

Nadal gospodarka odpadami w Krakowie (podobnie jak w całym kraju) oparta jest na systemie składowania odpadów, który jest najmniej ekologiczny, ponieważ wysypiska zanieczyszczają powietrze, wodę, glebę i emitują CH4 - gaz 20 razy groźniejszy niż CO2.
W państwach UE funkcjonuje ok. 400 ZTPO. Szacunkowy koszt budowy nowoczesnej technologicznie instalacji termicznego przetwarzania odpadów o wydajności 220-240 Mg/rok wyniesie około 550 mln złotych.



MoDo Aplikacja Ściągnij

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto