Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już od dziś zacznijmy przygotowywać zwierzaki do sylwestra

Magda Hejda
Wiele psów i kotów panicznie boi się wystrzałów
Wiele psów i kotów panicznie boi się wystrzałów Wojciech Matusik
Już za dwa tygodnie sylwester. Szampańska zabawa dla ludzi i sądny dzień dla wielu psów. Czworonogi często panicznie boją się huku. Pozostawione same w domu, demolują mieszkanie, a co gorsza, nieraz zrobią sobie krzywdę.

Spanikowany psiak na przykład rozbija szybę w drzwiach i kaleczy łapy. Zdarza się też, że sylwestrowy albo noworoczny spacer kończy się tragicznie. Nasz pupil, przerażony wystrzałem petardy, ucieka na oślep. Śmiertelnym niebezpieczeństwem dla tak spanikowanego zwierzaka są jadące samochody. Zdezorientowany, może tygodniami błąkać się po zasypanym śniegiem mieście, a szanse, że sam znajdzie drogę do domu, są marne. Przyzwyczajony do wylegiwania się na fotelu w ciepłym mieszkaniu, nie poradzi sobie na siarczystym mrozie. To my, ludzie, jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo zwierząt i to my musimy za nie myśleć i przewidywać.

Dlatego, jeśli wiemy, że nasz pies boi się huku, wcześniej, najlepiej jeszcze przed świętami, zabierzmy go do lekarza weterynarii. Lekarz w zależności od wieku i wagi psa zaordynuje leki, które go wyciszą i pozwolą przetrwać najgorszy czas. Ważne, żeby to zrobić teraz. Podawanie psu lekarstwa w sylwestra, kiedy już jest zdenerwowany odgłosami wystrzałów, nie ma żadnego sensu. Najlepiej przez kilka dni podawać zalecony przez lekarza środek, by łagodnie i stopniowo wyciszyć czworonoga. W sylwestra powinniśmy też ograniczyć spacery do niezbędnego minimum.

Oczywiście w sylwestra i Nowy Rok nie spuszczamy psów ze smyczy. Wcześniej trzeba dobrze sprawdzić, czy obroża nie jest zbyt luźna. Przerażony zwierzak może wysmyknąć się z obroży, a nawet z szelek. Na nic wtedy przyda się adresownik przy obroży, która zostanie nam na końcu smyczy. Dlatego najbezpieczniej jest psa zaczipować. Jeśli zwierzak ucieknie i trafi do azylu zaopatrzony w czipa, ma szanse na szybki powrót do domu. Poszukiwania psa zacznijmy od zgłoszenia w azylu. Telefon 12 429 74 72 begin_of_the_skype_highlighting              12 429 74 72      end_of_the_skype_highlighting jest czynny całą dobę. Nie wystarczy też skontaktować się tylko raz. Pies może trafić do schroniska po kilku dniach, tygodniach, a nawet miesiącach. Jeśli nasz pupil jest typowym kundelkiem, to tym bardziej pofatygujmy się do azylu, może przerażony psiak czeka na nas w schroniskowym boksie. Bardzo często opis psa podany przez właściciela znacznie różni się od opisu sporządzonego przez pracownika przyjmującego zwierzaka.
Właśnie dlatego najlepszym dowodem jego tożsamości jest czip. Ja oczywiście wszystkim psiakom życzę, aby w sylwestrową noc ich właścicielom nie zabrakło wyobraźni.

Wybierz małopolską miss internetu. Zobacz zdjęcia pięknych dziewczyn!
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Rzucił się z nożem na kolegę przy grillu
Najciekawsze świąteczne prezenty, wigilijne przepisy, pomysły na sylwestra - wszystko w serwisie świątecznym**swieta24.pl**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto