Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileusz 30-lecia Leszka Wójtowicza w Piwnicy pod Baranami

Tomasz76
Tomasz76
W piątkowy wieczór, 28 stycznia, w kabarecie Piwnica pod Baranami z okazji 30-lecia swojej pracy artystycznej wystąpił ze swoim ponad 2,5-godzinnym recitalem Leszek Wójtowicz.

Kultura w Krakowie - sprawdź, co się dzieje


Leszka Wójtowicza, tego piwnicznego barda, nie trzeba chyba specjalnie przedstawiać czytelnikom portalu MM Kraków. Możemy go niejako zaliczyć do filarów tego niezwykłego kabaretu, który do swojej śmierci w 1997 roku prowadził Piotr Skrzynecki. Obecnie właśnie pan Leszek jest jednym z konferansjerów tego magicznego miejsca.

Wójtowicz zaczął karierę w Piwnicy w 1980 roku. Zanim do niej trafił, był przez kilka lat związany z grupą poetycką Pracownia, której stanowił tzw. muzyczną odnogę. Śpiewał wtedy do komponowanej przez siebie muzyki wiersze Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Asiejewa, Bursy.

Swój pierwszy autorski recital zatytułowany "Niepewna pora" przedstawił w kabarecie, w listopadzie 1980 roku. Znalazła się w nim piosenka "Moja litania", która przyniosła pieśniarzowi dużą popularność, a także nagrodę na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w roku następnym.

Swe kolejne recitale ("Złe godziny" - 1982, "Moja litania" - 1983, "Mówią mi, że tam w Moskwie" - 1985) wykonywał w tzw. drugim obiegu, w którym wydał także dwie autorskie kasety. Wynikiem "krakowskiego targu" z cenzurą były następne autorskie programy: "Polowanie na czarownice" (1986) i "Jeszcze wszystko może się zdarzyć" (1988).

Zawsze pojawia się na scenie ze swoją nieodłączną gitarą, która wzbudza w widzach, odbiorcach recitalu dreszczyk emocji.

Obecnie jego nowy recital nosi tytuł "Spójrz na mnie, Europo" i składa się w większości z utworów napisanych po przełomowym 1989 roku.

Po recitalu, który odbył się w ten mroźny styczniowy piątkowy wieczór, bohater wieczoru został uhonorowany srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, który w imieniu ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, wręczył dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta w Krakowie Stanisław Dziedzic.

A potem był poczęstunek, tort dla Szanownego Jubilata, oraz wino i życzenia od Przyjaciół i zaprzyjaźnionych osób.
Zobacz też inne materiały użytkownika Tomasz 76:


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto