Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jarmark Świętojański 2014 w konwencji "My Słowianie" [Kraków za darmo]

Redakcja
Tradycyjny Jarmark Świętojański przeniesie nas do czasów ...
Tradycyjny Jarmark Świętojański przeniesie nas do czasów ... AK
Tradycyjny Jarmark Świętojański przeniesie nas do czasów średniowiecza - będzie słowiańska kuchnia, pokazy umiejętności cyrulika, szczęk oręża i oczywiście karczma z miodem.

Jarmark przypada na czas letniego przesilenia, zwanego Nocą Świętojańską i Kupalnocką. Od 20 do 22 czerwca na bulwarze Czerwieńskim wyrośnie średniowieczne miasteczko.

Zobacz też: Wianki 2014: święto muzyki bez gwiazd, ale z fajerwerkami [program, Kraków za darmo]

- Czeka nas tradycyjne świętowanie, udział w obrzędach i poznawanie tradycji od jej najlepszej strony. Z odległych stron i odległych czasów przybędą mistrzowie i czeladnicy, muzycy, dworzanie, rycerze, kupcy i wojowie. Słychać będzie muzykę, szczęk stali, tętent kopyt końskich, nawoływania kaznodziei i krzyki torturowanych złoczyńców.

Pierwszy dzień Jarmarku przeniesie nas we wczesne średniowiecze, drugi - w rozkwit średniowiecza, a trzeci - w XVI i XVII wiek - zachęca Karolina Grysiak z Krakowskiego Biura Festiwalowego, które jest organizatorem Jarmarku.

Przez trzy dni na dzieci i dorosłych będzie czekać szereg atrakcji - pokazy słowiańskiej kuchni, wypalania ceramiki i wytwarzania dziegciu. Dociekliwi będą mogli poznać tajniki pracy miodosytnika, snycerza, cyrulika, powroźnika czy bursztyniarza. Na specjalnie przygotowanych warsztatach każdy będzie mógł podjąć się pracy, jako średniowieczny rzemieślnik, za co zostanie nagrodzony patentem jarmarcznika, nadwornego muzykmistrza lub tropiciela legend.

Najodważniejsi będą mogli stanąć oko w oko z najprawdziwszym katem - Jurkiem z Nysy oraz jego eminencją Inkwizytorem Waldemarem z Bolkowa znanym jako Kapistranek, którzy zaprezentują swoje umiejętności przesłuchań, wymyślnych tortur i egzekucji.

Przed pięknymi paniami muskuły będą prężyć rycerze, którzy staną w szranki w turnieju, a gości zabawiać będą żonglerzy chorągwiami. Ponadto przygotowano pokazy husarskiej sprawności, musztry paradnej i bojowej halabardników oraz warsztaty tańców dworskich. Atrakcją dla miłośników muzyki będzie wystawa średniowiecznych instrumentów muzycznych, na których można będzie zagrać.

Na średniowiecznym jarmarku nie może zabraknąć białego złota - czyli soli. Muzeum Żup Krakowskich przygotuje specjalny kram - historyczną jatkę solną, w której, jak dawniej na krakowskim Rynku, można będzie kupić kruchy soli kamiennej oraz sól warzoną. Obok jatki, w polowej aranżacji staropolskiej warzelni, będzie można zobaczyć jak wytwarzano sól z solanki oraz prasolski wóz i solnego bałwana przypominającego te, które w XIV w. dostarczano do Krakowa.

Anna Kowalska

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto