MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zginął Ksawery Pruszyński?

Marta PIĘTKA
Nawet najnowsze encyklopedie, pisząc o śmierci tego pisarza i reportażysty, żołnierza i dyplomaty, wspominają ogólnikowo ,zginął w wypadku samochodowym".

Nawet najnowsze encyklopedie, pisząc o śmierci tego pisarza i reportażysty, żołnierza i dyplomaty, wspominają ogólnikowo ,zginął w wypadku samochodowym".

- To był bardzo dobrze zorganizowany wypadek - powiedział wczoraj Aleksander Pruszyński, syn Ksawerego, podczas uroczystości w Krakowie upamiętniającej rocznicę śmierci ojca. - Te słowa usłyszała od wróżki moja siostra Maria - mówi Aleksander Pruszyński. - W Bułgarii, gdzie mało osób o ojcu wiedziało! Dlatego je przytaczam. Natomiast Józef Światło (wysoki funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa w PRL) wyjawił kiedyś, że ,w sprawie Pruszyńskiego bardzo pomogli nasi przyjaciele z NRD". Dlatego skorzystałem z dzisiejszego otwarcia wystawy poświęconej Stasi i poprosiłem Urząd Gaucka o udostępnienie mi teczki ojca.

Przypomnijmy, że Ksawery Pruszyński zginął w 1950 r.

- To było w okolicach Hanoweru - relacjonuje Aleksander Pruszyński. - Ojciec prowadził niewielkiego citroena. Nagle najechała na niego ośmiotonowa ciężarówka. Nie miał żadnych szans. Pięć lat po śmierci ojca mój brat Stanisław uciekł do Kanady. W 1970 r. sprowadził tam mamę, potem siostrę i mnie.

Maria Boni, córka Ksawerego Pruszyńskiego mieszka dziś w Toronto. Synowie wrócili w rodzinne strony: Stanisław do Warszawy, Aleksander do Mińska na Białorusi.

- Chciałem wrócić tam, skąd wyrastają korzenie naszej rodziny. A to właśnie dzisiejsza Białoruś. Kiedy przyjrzałem się tamtejszej polityce, postanowiłem wziąć udział w wyborach prezydenckich. Jednak na człowieka z zewnątrz było jeszcze za wcześnieÉ

Wczorajsza sesja zorganizowana przez UJ sprowadziła do Krakowa z Warszawy, Białorusi i Toronto wszystkie dzieci pisarza i kilkoro dalszych krewnych. Przypomniano też sylwetkę żony Ksawerego, Marii Pruszyńskiej, która według świadectwa obecnych, niewiele ustępowała mężowi talentem pisarskim. Ku zaskoczeniu obecnych, prof. Jan Pacławski przedstawił rękopisy obojga Pruszyńskich, w tym niepublikowane fragmenty prozy. Oddał je prof. Marcie Wyce, pochodziły bowiem ze zbiorów jej ojca, prof. Kazimierza Wyki. Dokumenty zostaną prawdopodobnie przekazane Bibliotece Jagiellońskiej lub Archiwum Kazimierza Wyki w Polskiej Akademii Nauk.

Ksawery Pruszyński do Krakowa przyjechał jako 12-latek, razem z rodziną uciekającą przed rewolucją bolszewicką. Studiował prawo na UJ, tam też poznał swoją późniejszą żonę, Marię. Jako dziennikarz reportażysta debiutował w krakowskim ,Czasie". Potem był m.in. korespondentem z wojny domowej w Hiszpanii, żołnierzem armii polskiej na Zachodzie, pracował w służbie dyplomatycznej rządu gen. Sikorskiego. Po wojnie był posłem RP w Holandii. Jego twórczość to pogranicze beletrystyki i reportażu. Do najbardziej znanych utworów zaliczają się: powieść ,Droga wiodła przez Narvik", zbiór opowiadań ,Karabela z Meschedu", korespondencje ,W czerwonej Hiszpanii".

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto