Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wygląda praca strażaka? Dzień Otwarty dla Mediów w Komendzie Wojewódzkiej Straży Pożarnej

Julia Stankowska
Julia Stankowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W czwartek, 30 listopada, mieliśmy okazję wziąć udział w Dniu Otwartym dla Mediów w Komendzie Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Krakowie. Podczas wydarzenia dziennikarzom przybliżone zostały kulisy pracy strażaków. Sami przekonaliśmy, jak skomplikowana i odpowiedzialna to praca!

Przejdź do galerii i zobacz, jakie aktywności przygotowano! Chcąc przejść do kolejnego zdjęcia, przesuwaj w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Dzień Otwarty dla Mediów

Wydarzenie rozpoczęło się wystąpieniem Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Piotra Filipka, który podkreślił, jak istotny w dzisiejszych czasach jest zawód dziennikarza i prężna współpraca służb mundurowych z mediami.

Następnie pałeczkę przejął Rzecznik Prasowy MKW PSP mł. kpt. Hubert Ciepły, wprowadzając dziennikarzy w tematykę za pośrednictwem quizu z nagrodami. Przedstawiciele mediów regionalnych mogli wykazać się swoją wiedzą w zakresie skrótów związanych ze Strażą Pożarną czy informacjami odnośnie liczebności strażaków i interwencji w województwie, wygrywając przy tym "strażackie" maskotki.

Podczas swojego wystąpienia, rzecznik udzielił również cennych wskazówek, dotyczących kontaktów medialnych ze strażakami, jednocześnie zapoznając dziennikarzy ze strażackim żargonem oraz strukturą Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.

Na sam koniec prelekcję poprowadził mł. bryg. Bogusław Szydło, który rozwiał również wątpliwości wizytujących, odpowiadając na wszelkie pytania odnośnie pracy Straży Pożarnej.

Aktywności dla dziennikarzy, czyli dzień z życia strażaka

Podczas Dnia Otwartego wizytujący mieli możliwość przekonać się na własnej skórze, jak ciężka jest praca strażaka. Poczynając od przymiarek strażackiego stroju wraz z HEŁMEM (nie kaskiem!), przez dźwiganie na plecach 15-kilogramowej butli tlenowej, po dźwiganie nieprzytomnego. Dla większości dziennikarzy nie było to proste zadanie, ze względu na sporą wagę odzienia oraz fantomu...

Chcąc sprawdzić się w innych strażackich aktywnościach, odwiedzający udzielali również pierwszej pomocy oraz próbowali swoich sił jako członkowie Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego - schodząc po linie z okna pierwszego piętra. Chętni mogli także zapoznać się z działalnością Specjalistyczna Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego oraz obejrzeć chemiczne eksperymenty, prezentowane przez strażaków.

Na koniec intensywnego dnia w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP, na dziennikarzy i strażaków czekał ciepły, iście strażacki posiłek, w postaci pysznego strogonowa.

Czy Sejm będzie maszynką do głosowania?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak wygląda praca strażaka? Dzień Otwarty dla Mediów w Komendzie Wojewódzkiej Straży Pożarnej - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto