Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wygląda Bóg? "Oblicze Jezusa" - religijny film dokumentalny w kinach od 13 października

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
"Oblicze Jezusa"
"Oblicze Jezusa" Materiały prasowe
Film „Oblicze Jezusa” w reżyserii Jarosława Rędziaka opowiada o obrazach z wizerunkiem twarzy Chrystusa – Całunie Turyńskim, Chuście z Manoppello, a także wileńskim obrazie Jezusa Miłosiernego. Z filmu dowiadujemy się też o świętych, którzy wyjątkowo czcili Oblicze Jezusa: o św. Gertrudzie Wielkiej, bł. Honoracie Koźmińskim, św. Ojcu Pio, św. Janie Pawle II i św.j Teresce z Lisieux, która przyjęła zakonne imię Teresy od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza.

Czy Polacy boją się Legionelli? - sonda

od 16 lat

Czy możemy zobaczyć twarz niewidzialnego Boga? Czy na chuście z Manoppello i Całunie Turyńskim Zbawiciel zostawił nam swój wizerunek? Czy Jezus chciał, byśmy już tu, na ziemi mogli oglądać Boskie Oblicze? W poszukiwaniach odpowiedzi na te pytania pomaga widzowi w filmie m.in. aktor Marcin Kwaśny, czy nieoceniony Paul Badde – popularyzator i faktyczny odkrywca dla szerokiego grona wiernych chusty z Manoppello.

Ale badanie wizerunków „nie ludzką ręką uczynionych”, choć fascynujące, schodzi na dalszy plan, gdy twórcy odkrywają duchową głębię kultu Najświętszego Oblicza. Widzimy ludzi, którzy dla Oblicza Jezusa odmieniają swoje życie, dokonują wielkich dzieł i z pokorą służą drugiemu człowiekowi. Odkrywamy wielowymiarową duchowość mistyków, którzy budowali ją na szczególnej czci Boskiego Oblicza, świętych, którzy widzieli ogromną wartość w kontemplowaniu twarzy Zbawiciela.

- Inspiracją filmu stał się fragment Psalmu 27. "Oblicze Jezusa" opowiada o acheiropitach, czyli obrazach z wizerunkiem twarzy Chrystusa nie ludzką ręką uczynionych, to jest o Całunie Turyńskim i Chuście z Manoppello, a także o najbardziej niezwykłym wizerunku namalowanym ludzką ręką – wileńskim obrazie Jezusa Miłosiernego, który wykazuje zaskakujące do nich podobieństwa - mówi reżyser, Jarosław Rędziak.

"Oblicze Jezusa" pokazuje nie tylko duchowy, lecz także ludzki wymiar wizerunków Jezusa oraz wpływ na życie ludzi, którzy dla Oblicza Jezusa dokonują wielkich dzieł i z pokorą służą drugiemu człowiekowi. Opowiada także o wielkich świętych, którzy wyjątkowo czcili Oblicze Jezusa: o św. Gertrudzie Wielkiej, bł. Honoracie Koźmińskim, św. Ojcu Pio, św. Janie Pawle II oraz św. Teresce z Lisieux, która – o czym mało kto wie – przyjęła zakonne imię Teresy od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza.

Zdjęcia do filmu nagrywano w najważniejszych dla katolików miejscach, takich jak: Grób Pański w Jerozolimie czy bazylika św. Piotra w Watykanie. Materiał kręcono również w Rzymie, w Manoppello, w San Giovanni Rotondo, w Wilnie i w wielu innych miejscach.

- Początkowy myśleliśmy, że powstanie krótki obraz poświęcony wizerunkowi z Manoppello, ale realizowanie filmu o Boskim Obliczu zaowocowało odkryciem niezwykłych, często prawie nieznanych historii i dlatego powstał pełnometrażowy film dokumentalny. Wraz z niewielką ekipą filmową przemierzyliśmy kilka krajów, aby poszukiwać śladów Bożego Oblicza na ziemi - dodaje reżyser.

Naszymi filmowymi przewodnikami są aktor Marcin Kwaśny oraz kapucyn o. Zbigniew Nowakowski, który spędził kilka lat w San Giovanni Rotondo. W filmie próbujemy odpowiedzieć na kluczowe dla wierzących pytania: Czy możemy zobaczyć twarz niewidzialnego Boga? Czy wiemy jak wyglądał nasz Zbawiciel? Czy po dwóch tysiącach lat od zmartwychwstania przetrwał do naszych czasów wiarygodny wizerunek Jezusa? Czy my dzisiaj umiemy rozpoznać Jego Oblicze?

W Krakowie film "Oblicze Jezusa" można obejrzeć w kinach Kijów i Multikino od 13 października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Jak wygląda Bóg? "Oblicze Jezusa" - religijny film dokumentalny w kinach od 13 października - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto