Jak uczą najlepsi? Tak jak na AGH. Krakowska uczelnia w ścisłej europejskiej czołówce

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
AGH zajęła 2. miejsce w rankingu, w którym sklasyfikowano 81 uczelni z 13 krajów europejskich
AGH zajęła 2. miejsce w rankingu, w którym sklasyfikowano 81 uczelni z 13 krajów europejskich Andrzej Banaś
Najlepszą uczelnią w krajach tzw. Nowej Europy - czyli tych, które przystąpiły do Unii Europejskiej w roku 2004 i później - jest Politechnika Warszawska. A drugie miejsce zajmuje krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza, wyprzedzając Uniwersytet Chemii i Technologii z Pragi. Takie są wyniki Europejskiego Rankingu Studiów Inżynierskich (European Ranking of Engineering Programs), w skrócie EngiRank, które właśnie zostały ogłoszone w Warszawie.

FLESZ - Rząd szuka oszczędności

Opublikowany ranking obejmuje uczelnie i programy inżynierskie w uczelniach 13 krajów Nowej Europy. Jest to pilotażowa wersja rankingu, który - co podkreślają jego autorzy - jako pierwszy w tym obszarze nie jest "wyciągiem" z ogólnego rankingu szkół wyższych, lecz opiera się na wskaźnikach ważnych dla edukacji inżynierskiej, mającej na celu kształcenie kompetentnych i kreatywnych inżynierów, świadomych skutków społecznych swoich działań.

W pierwszej dwudziestce rankingu obok uczelni polskich (jest ich 9, w tym z Krakowa - jedna) i czeskich (trzech) znalazły się też szkoły wyższe z Cypru (2), Słowacji (2), Węgier, Słowenii, Estonii i Rumunii.

Generalnie sklasyfikowano 81 uczelni. Równolegle z rankingiem głównym opracowano też siedem rankingów w głównych dyscyplinach wchodzących w skład obszaru "Engineering & Technology" (tzw. rankingi by subject). Dyscypliny wyróżniono według klasyfikacji FOS rekomendowanej przez OECD. Również tutaj wśród zwycięzców nie zabrakło AGH.

W poszczególnych dyscyplinach zwyciężyły: Peter Pozmany Catholic University z Węgier (Chemical Engineering), Politechnika Śląska (Civil Engineering), University of Cyprus (Electrical, Electronic & Information Engineering), Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie (Environmental Engineering), Semmelweis University z Węgier (Materials Engineering), University of Pannonia z Węgier (Mechanical Engineering) i Politechnika Warszawska (Medical Engineering).

Ranking został zainicjowany i zrealizowany przez Fundację Edukacyjną "Perspektywy". Głównym partnerem projektu jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), będąca w Polsce narodową agencją programu Erasmus+, a partnerem wspierającym - IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence, międzynarodowa organizacja twórców i analityków rankingów akademickich. Wsparcia w przygotowaniu rankingu udzieliła firma Elsevier.

- Misją Europejskiego Rankingu Studiów Inżynierskich jest wypełnienie luki w zakresie aktualnej i wiarygodnej informacji o studiach technicznych w Europie - podsumował Waldemar Siwiński, inicjator i szef projektu EngiRank, prezes "Perspektyw". - Mam nadzieję, że doświadczenie zebrane przy opracowaniu EngiRank oraz bliższa współpraca z przemysłem pozwoli nam w niedalekiej przyszłości zrealizować ambitny projekt, jakim będzie przygotowanie rankingu studiów inżynierskich we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Fundacja "Perspektywy" - przypomnijmy - ma wieloletnie doświadczenie w dziedzinie rankingów edukacyjnych. Od ponad 20 lat publikuje znany, prestiżowy Ranking Szkół Wyższych w Polsce, a także rankingi liceów, techników i programów MBA. Uczestniczy też aktywnie w działaniach IREG Observatory na rzecz poprawy jakości rankingów na świecie.

- Dzięki EngiRank studenci uczestniczący w wymianie w ramach programu Erasmus+ będą mieli możliwość lepszego, bazującego na faktach, wyboru uczelni na której chcą pogłębiać wiedzę w interesującej ich dyscyplinie inżynierskiej - podkreśla z kolei Paweł Poszytek, dyrektor generalny FRSE.

Istotną rolę w przygotowaniu EngiRank odegrała Międzynarodowa Rada Programowa projektu, w skład której - obok profesorów z Belgii, Francji, Niemiec, Czech, Estonii, Polski, Węgier i Rumunii ­- wchodzą także przedstawiciele europejskich organizacji inżynierskich. Kierownikiem naukowym EngiRanku jest prof. Tomasz Kuszewski. Prace nad rankingiem poprzedziły międzynarodowe seminaria z udziałem przedstawicieli przemysłu (Airbus, Rosatom), jakie w Bremie, Moskwie i Warszawie zorganizował IREG Observatory.

Jak informują autorzy zestawienia, dane do rankingu pochodzą z bazy Scopus, Europejskiego Urzędu Patentowego PATSTAT, programu Horizon2020, organizacji akredytujących studia inżynierskie (ABET, ENAEE, RIBA i inne) oraz baz Erasmus+.

Wideo

Materiał oryginalny: Jak uczą najlepsi? Tak jak na AGH. Krakowska uczelnia w ścisłej europejskiej czołówce - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie