Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak głosować w wyborach parlamentarnych 2011?

Redakcja
Już 9 września wybierzemy swoich przedstawicieli do Sejmu i ...
Już 9 września wybierzemy swoich przedstawicieli do Sejmu i ... arch.
Już 9 października wybierzemy swoich przedstawicieli do Sejmu i Senatu. Zobacz, jak przebiega głosowanie i jak nie popełnić przy nim błędu.

Wybory 2011 - znajdź więcej aktualności i informacji praktycznych


Lokale wyborcze czynne do godziny 21

Nowością w tegorocznych wyborach są inne godziny otwarcia miejsc, w których możemy oddać głos. Będą one czynne w niedzielę od godziny 7 do 21. Do tego czasu będzie też obowiązywała cisza wyborcza, czyli bezwzględny zakaz agitacji zarówno za jak i przeciwko którymkolwiek kandydatom i partiom, chociaż dopuszczone będzie namawianie do wzięcia udziału w wyborach.

Aby oddać głos, należy się udać do swojego lokalu wyborczego. Całe miasto zostało podzielone na kilkaset obwodów, ale głos możemy oddać tylko w tym, do którego przypisany jest nasz adres zamieszkania. Listę lokali znajdziecie na MM-ce. Wyjątkiem jest, jeśli w swoim urzędzie miasta pobrałeś zaświadczenie uprawniające do głosowania poza miejscem zamieszkania - z tym zaświadczeniem możesz głosować gdzie chcesz.

Przed komisją wyborczą musimy się wylegitymować dowodem osobistym i podpisać listę wyborczą - wtedy dopiero dostaniemy karty do głosowania.

UWAGA: głosując, stawiamy znak "X" przy nazwisku kandydata. Stawianie jakichkolwiek innych znaków, skreślanie i poprawianie, głosowanie na większą liczbę kandydatów, lub niepostawienie "X" przy żadnym nazwisku oznaczać będzie, że oddaliśmy głos nieważny.

Wybory do Sejmu - głosujemy na partie

Na karcie głosowania do Sejmu znajdziemy kilkaset nazwisk kandydatów, pogrupowanych w listy partyjne. Chociaż mamy tak duży wybór, skreślić możemy tylko jedno nazwisko. Wszystkich kandydatów startujących w Krakowie znajdziesz tu.

W wyborach do Sejmu obowiązuje ordynacja proporcjonalna - to, ile miejsc zdobędą poszczególne partie, zależne jest od procentowego poparcia, jakie otrzymają w wyborach. W praktyce oznacza to, że skreślając nazwisko wybranego kandydata głosujemy na całą jego listę, a stawiając x przy nazwisku, pokazujemy, kogo wolelibyśmy, aby z tej listy otrzymał mandat.

Przy ustalaniu wyników, najpierw zliczone zostaną głosy oddane na poszczególne listy partyjne, potem ustali się, ile mandatów przypadnie danej liście, a dopiero potem te mandaty podzieli się wewnątrz listy pomiędzy osoby, na które głosowało najwięcej osób.

Nowość w wyborach do Senatu - Kraków podzielony na dwa okręgi

Dużo prostsze będzie głosowanie w wyborach do Senatu - w nich obowiązuje ordynacja większościowa, więc senatorami zostaną po prostu te osoby, które otrzymają najwięcej głosów - tylko zwycięzcy ze stu okręgów, na jakie został podzielony cały kraj.

W Krakowie są dwa okręgi w wyborach do Senatu: północno-wschodni (cała Nowa Huta, Grzegórzki, Prądnik Czerwony i Biały) oraz południowo-zachodni (Centrum, Podgórze, Dębniki, Bronowice, Krowodrza). Mieszkańcy tych dwóch okręgów, niezależnie od siebie wybiorą dwóch senatorów.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto