Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Herody w Ojcowie. Kolędniczy orszak niezwykle pięknie prezentował się w plenerze. Przebierańcy ze śpiewem przeszli przez park narodowy

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Pochód Herodów w Ojcowie rozpoczął się przy Kaplicy na Wodzie
Pochód Herodów w Ojcowie rozpoczął się przy Kaplicy na Wodzie Katarzyna Krysa / Starostwo Powiatowe w Krakowie
Orszak króla Heroda, jego żołnierze, grajkowie oraz aniołowie, diabeł, śmierć no i Żyd z kozą kolędowali w Ojcowskim Parku Narodowym. Były dawne pastorałki, kolędy, a również widowiskowe i momentami komediowe pokazy. Wszystko po to, żeby odtworzyć stare zwyczaje bożonarodzeniowe, a przy tym rozbawić mieszkańców okolicy i turystów.

- Herody w Ojcowie to festiwal celebrujący tradycyjne, polskie zwyczaje świąteczne. Odtwarzamy dawne widowisko po 43 latach, bo wówczas ostatni raz grupa kolędnicza pochodząca z Woli Kalinowskiej odgrywała w tych okolicach przedstawienie "Herody". Jeden z naszych dzisiejszych kolędników pamiętał z dzieciństwa stary tekst tego widowiska. Wszystko zostało odtworzone, spisane i powołana obecnie grupa kolędników z Woli Kalinowskiej z Żydem z Ojcowa odtwarza je - mówi Beata Paprocka ze Stowarzyszenia Przyjaciół Ojcowa.

To stowarzyszenie jest inicjatorem przedsięwzięcia. A głównymi bohaterami była Grupa Kolędnicza z Woli Kalinowskiej i Żyd z Ojcowa oraz koncertujący muzycy.

Widowisko zaczęło się od pochodu kolędniczego od Kaplicy na Wodzie. Przebierańcom towarzyszyli goście wydarzenia i turyści. PO przejściu do centrum parku uczestnicy zgromadzili się przy ognisku obok Bazaru Warszawskiego i wspólnie śpiewali kolędy. Natomiast w Hotelu pod Łokietkiem grupa kolędników wystawiła tradycyjne widowisko "Herody". Widzów przyszło tak wielu, że widowisko trzeba było prezentować dwa razy. Na koniec przygotowany został koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Grzegorza Kowalika z córką Alicją.

Herody w Ojcowie zachwycali publiczność tekstami starej opowieści, swoją ekspresyjną grą i niezwykłymi kostiumami.

- Te barwne kostiumy nasza nowa grupa kolędnicza w dużej mierze wykonała przy wsparciu pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Woli Kalinowskiej. Natomiast na zakup materiałów otrzymaliśmy grant z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, natomiast szyciem strojów i wykonaniem masek i innych elementów zajmowaliśmy się samodzielnie - mówi Beata Paprocka.

Przy organizacji wydarzenia Stowarzyszeniu Przyjaciół Ojcowa wsparciem służyło Koło Gospodyń Wiejskich z Woli Kalinowskiej, finansowo pomógł Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, a partnerami byli: Ojcowski Park Narodowy, gmina Skała i LGD Nad Białą Przemszą.

Dlaczego pory roku wpływają na nasz nastrój?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto