Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Haiku" Janickiego w setną rocznicę urodzin Miłosza [zdjęcia]

Redakcja
30 czerwca 2011 przypada setna rocznica urodzin Czesława Miłosza. Z tej okazji przed Muzeum Narodowym staneła kolejna instalacja Aleksandra Janickiego - Haiku.

Zobacz też: Czytelnia w pociągu? InterCity zaprasza do... wagonu


Trzy kule (każda o wymiarach od 1,5 do 2,5 m) wykonane ze stali i pomalowane na biało, przypominające pomięte kartki papieru stanęły przed gmachem Muzeum Narodowego w Krakowie. Datę premiery instalacji wybrano nieprzypadkowo, bo 30 czerwca 2011 r. przypada setna rocznica urodzin Czesława Miłosza.

- Choć twórczość Czesława Miłosza jest powszechnie znana, o jego tłumaczeniach tradycyjnej poezji japońskiej haiku wiedzą głównie zainteresowani – mówi Aleksander Janicki. - Ten skromny tomik wierszy, świadczący o kunszcie poetyckim Miłosza, jest dowodem poszukiwań i próbą zmierzenia się poety z kulturą Wschodu. Mówienie o haiku Miłosza to dyskurs o spotkaniu kultur różniących się podejściem do świata w sposób zasadniczy, a mimo to dialogujących. Moja rzeźba jest próbą przeniesienia tego dyskursu na język sztuki - dodaje twórca instalacji.

Tort urodzinowy dla Miłosza

Premierze rzeźby Aleksandra Janickiego towarzyszyło letnie urodzinowe spotkanie na dawnym parkingu przed Muzeum Narodowym, który na kilka godzin zamienił się w wielką Strefę Wolnego Czytania. Uczestnicy czytali książki leżąc na leżakach i słuchali utworów Czesława Miłosza w interpretacji samego autora.

Pokrojono urodzinowy, cytrynowy tort, a w tle pachniały piwonie – ulubione kwiaty Noblisty. Atrakcje czekały także na pasażerów oczekujących na przystankach tramwajowych i autobusowych tuż przy Muzeum: z głośników słychać było utwory Czesława Miłosza, a przechodniów częstowano ciasteczkami cynamonowymi i migdałami (wyprodukowanych w ramach akcji Cafe Miłosz).

Miłosz nadal Wyzwolony

Projekt Haiku to druga instalacja Aleksandra Janickiego, po ustawionej na placu przed Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego rzeźbie "Ślad", zrealizowana w ramach projektu "Miłosz Wyzwolony - krakowskie obchody roku Czesława Miłosza".

Zobacz też: Nosiciele Poezji szukali się pod Wawelem [zdjęcia]

Haiku - co to takiego?

Haiku (jap. Hai-kai, Hokku) to gatunek japońskiej poezji lirycznej, powstały w XVII w. i uprawiany do dziś. Składa się z trzech wersów o rytmice: 5-7-5 sylab. Rozległa tematyka ujęta jest w nim zwięźle, rzeczowo, często dowcipnie, podsumowana puentą. Poeci europejscy zainteresowali się tą formą na przełomie XIX i XX w.

W poezji polskiej nawiązywali do niej Stanisław Grochowiak, Ryszard Krynicki i właśnie Czesław Miłosz. Fascynację haiku tłumaczy się potrzebą ucieczki od zalewającego współczesnych odbiorców kultury masowej nadmiaru nachalnych informacji, szukaniem skupienia, wyciszenia, ascetyzmu języka i prostoty formy.

Czytaj też:


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto