Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Sprawiedliwego Handlu w Parku Jordana

Redakcja
Na pierwszy krakowski Festiwal Fair Trade, poświęcony etycznej produkcji i dystrybucji towarów, przybyło kilkaset osób.

W trakcie pięciogodzinnej imprezy organizatorzy zapewnili bogaty program nie tylko dorosłym, ale także dzieciom. Wspólne tańce i granie na instrumentach w rytmach żywej muzyki afrykańskiej prowadzili Kameruńczycy.

 

Podczas imprezy uczono dzieci żonglerki. Najmłodsi malowali twarze w motywy afrykańskie i uczestniczyli w konkursie plastycznym „Jak widzisz Afrykę”. Z dużym zainteresowaniem spotkała się wystawa afrykańskich rzeźb i instrumenty pokazywanych przez Senegalczyka Papę Sambę Ndjaje z galerii Teranga.

 

W weekend dorośli mogli dowiedzieć się podczas warsztatów, jakie zasady rządzą handlem między krajami Afryki i Azji, a Unią Europejską i USA.

 

Przykładowo w Indiach, Wybrzeżu Kości Słoniowej, biedna ludność utrzymuje się z rolnictwa i pracuje często w warunkach zagrażających zdrowiu i życiu za minimalne wynagrodzenie lub nawet niewolniczo. Szczególnie dzieci. Jak mówiono podczas festiwalu, aż 27 milionów ludzi pracuje w złych warunkach i liczba ta rośnie wraz z powiększaniem się wpływów korporacji. Na potrzeby głównie zachodnich koncernów sprzedaje się, porywa lub odbiera dzieci rodzinom, także pod pozorem zapewnienia im dobrej pracy. Dopiero w 1998 UNICEF zainteresował się problemem. 

Na stoisku informacyjnym Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, Polska Akcja Humanitarna oraz stowarzyszenie Polska Zielona Sieć kolportowały publikacje na temat etycznych zakupów i praw człowieka, dostępne na co dzień w siedzibie Polskiego Klubu Ekologicznego.

 

Na wszystkich czekał darmowy poczęstunek Fair Trade – napój mate oferowany przez Stowarzyszenie Entuzjastów Yerba Mate oraz czekolady i bakalie w namiocie Sprawiedliwy Handel.

 

Z broszury wydanej przez stowarzyszenie Sprawiedliwy Handel Trzeci Świat i My można było się dowiedzieć, że uprawa kawy na skutek ciągłego obniżania cen skupu jest czterokrotnie mniej opłacalna niż nielegalnego maku, a na zakup drzewek pomarańczowych i mangowych rolników nie stać. Dlatego tak ważna jest dla producentów możliwość sprzedaży i długoterminowych dostaw pod znakiem Fair Trade.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto