Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Byczo u Poety rozpoczęty [foto]

Mickey Mousoleum
Mickey Mousoleum
Wczoraj w Cricotece rozpoczęła się pierwsza edycja festiwalu Byczo u Poety, który w całości jest inspirowany osobą i twórczością Andrzeja Bursy.

Inauguracji wydarzenia dokonała dyrektor artystyczna, Agnieszka Bubka, która rozpoczęła od przedstawienia gości festiwalu, będących kluczowym elementem przedsięwzięcia. W wydarzeniu wzięli udział Mirosław Miki Obłoński, Freda Leniewicz, Tadeusz Kwinta, Leopold Rene Nowak oraz gość specjalny, Ludwika Bursa.

Dziś zależy nam na tym by skupić się na teatrach Andrzeja Bursy, który głównie utożsamiany jest z poezją. Niewiele osób wie, jakim świetnym był dramaturgiem. Za chwilę jego przyjaciele pomogą mi odtworzyć historię tych teatrów - stwierdziła Bubka.

W ramach pierszego dnia zaprezentowano m.in trzy instalacje: jednoaktówkę "Cyrk" Kazimierza Mikulskiego, prezentację video "Karbunkuły czyli Teatr Okropności Andrzeja Bursy i Jana Guntnera" i film Andrzeja Pawłowskiego pt. "Kineformy".

Podczas spotkania ukazano także oryginalne kroniki z lat 56' i 57', które miały oddać charakter wydarzeń politycznych i sytuacji społeczniej, w jakiej przyszło tworzyć Bursie.

To był bardzo dobry czas do tworzenia, bo bardzo wiele się działo. I nikt nie mówił wtedy o pieniądzach. Jeżeli chodzi o zakazy, o jakich powszechnei się mówi, to nie jest to do końca prawda. System jest od tego by karcić - stwierdził jeden z gości.

Nie zgadzam się. Ja pamiętam jak w czasach zakładania Piwnicy pod Baranami każdy papierek musiał mieć pieczątkę cenzury - zripostował Tadeusz Kwinta. Najwspanialsze było to, że całe to tworzenie sztuki to był sposób na życie, nikt nie traktował tego jako jakiś showbiznes - dodał.

Dyskusje gości przepełnione były anegdotami, zarysowywaniem tła politycznego i sprzeczkami wobec faktycznego umiejscowienia Bursy w gronie osób, jakie rozpoczynały w tamtejszych latach kształtowanie grupy artystycznej.

Nie da się ukryć, że pierwszy dzień festiwalu rokuje na to, że hołd Andrzejowi Bursie zostanie oddany godnie i inspirująco. Epoka, w której tworzył bohater wydarzenia, została podsumowane przez Frede Leniewicz następująco - jakże przejść obojętnie obok sytuacji, w której każdy student zaangażowany był w jakieś społeczne działania. One nie zawsze były kontuowane latami, ale pomimo to wytworzyły się grupy, które kształtowały gusta i nie stały bezczynnie.

Może w obecnych czasach brakuje powszechnej mobilizacji?

Przed nami kolejne wydarzenia festiwalu. Wszystkie informacje o jego przebiegu dostępne są na stronie internetowej wydarzenia.






od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto