Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ferie zimowe 2024: podstawowa opieka zdrowotna i Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Gdzie szukać pomocy?

OPRAC.:
Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Ferie zimowe 2024 Małopolska: podstawowa opieka zdrowotna i Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
Ferie zimowe 2024 Małopolska: podstawowa opieka zdrowotna i Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Małopolscy uczniowie w poniedziałek, 12 lutego, rozpoczynają dwutygodniowe ferie zimowe. Narodowy Fundusz Zdrowia w Krakowie podpowiada, gdzie szukać pomocy medycznej, jeśli zimowy odpoczynek zakłóci nagła choroba. Poza miejscem zamieszkania po pomoc można zgłosić się do dowolnej, najbliższej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Podczas podróży do krajów Unii Europejskiej niezbędna jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.

- Nasza analiza pokazuje, że w ubiegłym roku wszystkie szpitalne oddziały ratunkowe w Małopolsce przyjęły łącznie 466 tys. pacjentów. Blisko 72 tys. z nich po pomoc zgłosiły się w styczniu i lutym. Okres ferii zimowych był tym najbardziej intensywnym dla medyków, którzy dyżurują w SOR Szpitala Powiatowego im. dra T. Chałubińskiego w Zakopanem, gdzie w ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2023 r. przyjęto ponad 4 tys. chorych. Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu w tym czasie było to ponad 4,8 tys. pacjentów – więcej osób zgłosiło się jedynie w okresie wakacji - wylicza Aleksandra Kwiecień z Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

Przychodnia czy SOR?

W szpitalnych oddziałach ratunkowych jest udzielana pomoc w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia i życia. Ich personel ratuje osoby po wypadkach, urazach, z zawałami, udarami. SOR-y i izby przyjęć działają całodobowo. Adresy tych małopolskich są dostępne na stronie małopolskiego NFZ w tym miejscu.

Przypominamy, że za pilną pomoc medyczną odpowiadają również zespoły ratownictwa medycznego. Ambulans można wezwać dzwoniąc pod numer 999 lub 112. W górach dyżuruje także Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Numer alarmowy do GOPR/TOPR: 985 lub 601 100 300.

NFZ wyjaśnia, że SOR czy karetka to rozwiązanie dla tych, których życie lub zdrowie jest poważnie zagrożone. W przypadku infekcji, gorączki, bólu brzucha, niewielkich urazów pomoc zapewniają przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej. W trakcie odpoczynku poza miejscem zamieszkania chory ma prawo zgłosić się do dowolnej, najbliższej poradni POZ. Działają one w dni powszednie w godz. 8-18.

- Wieczorami, nocami, w weekendy i święta obowiązki lekarzy rodzinnych przejmują medycy, którzy dyżurują w gabinetach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W Małopolsce jest ich 50, nie obowiązuje rejonizacja, można zgłosić się do każdego z nich. Adresy i telefony wszystkich są dostępne na stronie małopolskiego NFZ w tym miejscu - mówi Aleksandra Kwiecień.

Gdzie Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Osoby, które ferie planują spędzić za granicą, powinny zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Podczas pobytu w państwach Unii Europejskiej, EFTA i Wielkiej Brytanii potwierdza ona prawo do bezpłatnej opieki medycznej na takich samych zasadach, jakie obowiązują mieszkańców danego kraju. EKUZ upoważnia do leczenia niezbędnego i nieplanowanego, a jeśli obywatele danego państwa ponoszą np. część kosztów związanych z wizytą u lekarza, odpoczywający w nim Polak również częściowo za nią zapłaci. Tak jest np. w przypadku kosztów ratownictwa górskiego, które należy pokryć z własnej kieszeni na Słowacji i w Austrii.

Tylko w ubiegłym roku w małopolskim NFZ wydano ponad 181 tys. Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego. Od ręki, jeszcze przed startem ferii, EKUZ można odebrać m.in. w Krakowie, Nowym Sączu, Tarnowie, Oświęcimiu czy Suchej Beskidzkiej.

Jak się chronić przed odmrożeniami?

Ferie są czasem wypoczynku dla uczniów i pracowitym okresem dla medyków – szczególnie tych, którzy opiekują się turystami w górskich miejscowościach, chętnie wybieranych na miejsce zimowych podróży. Podczas jazdy na nartach czy spacerów oblodzonymi szlakami o nieszczęśliwy wypadek i uraz bowiem nie trudno. Poważnym zagrożeniem może być także niska temperatura prowadząca do odmrożeń.

Synoptycy prognozują, że w okresie małopolskich ferii na tereny górskie wrócą niższe temperatury. Te zaś wiążą się z ryzykiem groźnych odmrożeń. Do ich rozwoju przyczynia się jednak nie tylko mróz – sprzyja temu także wiatr i wilgoć, które sprawiają, że oziębienie tkanek następuje bardzo szybko, nawet przy dodatnich temperaturach.

- Najbardziej narażone na odmrożenia są palce rąk i stóp, nos oraz małżowiny uszne. Pod wpływem zimna naczynia krwionośne obkurczają się, a tkanki narażone są na niedotlenienie – wskazuje dr n. med. Agnieszka Kardynał, dermatolog.

Ryzyko odmrożeń szczególnie dotyczy dzieci, osób w podeszłym wieku i chorujących na cukrzycę. Szybciej dochodzi do nich, gdy jesteśmy głodni, osłabieni, zmęczeni, odwodnieni czy przebywamy na dużej wysokości.

Drożejące mieszkania w Polsce

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto